Zahoďte pyžama! Proč byste měli spát nazí? Výhody pro metabolismus, regeneraci i intimitu ve vztahu

Pravidelný a kvalitní spánek je zcela nezbytný pro dostatečnou regeneraci našeho organismu. Dá se mu ovšem pomoci i dalšími kroky, například prostředím a tím, v čem spíte. Dost možná vás překvapíme tím, že teplá košile nebo vrstva navíc nebude zrovna to pravé ořechové.

REKLAMA

Role teploty

Obecně je lepší spát v chladnějším prostředí. Pokud máte tedy samostatnou ložnici, nastavte termostat na cca 19 stupňů Celsia. Když to vztáhneme na oblečení, vychází spaní bez pyžama jako velmi přínosné. Důvodů k tomu je hned několik.

Usnete rychleji a lépe si odpočinete

Čas potřebný na přechod mezi bděním a spánkem má dle americké Národní spánkové asociace silný vliv na přínos spánku jako takového. Je proto namístě redukovat „procesní dobu“ a právě snížením teploty dát tělu najevo, že se jde spát.

Nejjednodušším řešením je tedy odložit oděv. „Pointou je dostat se rychle do hlubokého spánku a uléhat nahý je dobrý způsob, jak toho docílit,“ uvádí spánkový expert Christopher Winter.

Plus i pro vztahy a sex

Pravidelné nahé uléhání do postele má vliv i na celkovou spokojenost v partnerských vztazích. Z průzkumu společnosti Cotton USA vyplynulo, že 57 % spících naháčů je ve vztahu velmi šťastných. 48 % v pyžamu na tom bylo hůře.

Mohlo by se zdát, že jde hlavně o menší překážky při nočních či večerních milostných hrátkách. Ale obecně je přítomnost intimity a kontaktu kůže na kůži velkým přínosem pro partnerské chvilky.

Právě při tělesném kontaktu se uvolňuje oxytoxin, tedy hormon lásky a důvěry. To samozřejmě redukuje i celkový stres. Není potřeba sex, stačí i pouhý fakt, že vedle sebe ležíte nazí.

Lepší metabolismus

Noční chlad pomáhá zrychlit tělesný metabolismus. Aktivace zdravých tuků spaluje kalorie a vzniká tak dost tělesného tepla. V souhrnu projde tělo všemi potřebnými operacemi mnohem plynuleji a snáze, takže se ráno probudíte skutečně plní energie.

„Hlavně u žen je důležité, že nahota pomáhá kůži pořádně dýchat. Krom jiného jsou tak chráněny před různými kvasinkovými a bakteriálními infekcemi. Těm se totiž daří hlavně v teplém a vlhkém prostředí,“ vysvětluje doktorka Alissa Dweck z Icahn School of Medicine v New Yorku.

Sebevědomí a kontakt s vlastním tělem

Přijetí vlastního těla může být v dnešní době umělých ikon a módních časopisů velký problém. Ovšem modelky, které se prezentují v časopisech a na sociálních sítích, se takovými nenarodily. Pomineme-li plastiky a zásahy grafiků, svou postavu si těžce vydřely.

Na to ve svém kanále upozornila i Michelle Khare, která si po několik týdnů vyzkoušela denní rutinu modelek Victoria Secret. Nahé spaní vám tak může pomoci najít bližší vztah k vlastnímu tělu a důkladně se s ním seznámit možná po více stránkách, než by vás normálně napadlo.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA