Spánkoví odborníci radí, jak se dobře vyspat v každém hotelovém pokoji na světě

I když je člověk zvyklý na časté cestování, vyspat se v hotelovém pokoji bývá stále výzva. Nepochybně najdete mnoho postupů, jak si odpočinek ulehčit, zdaleka ne všechny ale fungují u každého cestovatele. Následující tipy jsou přímo od spánkových expertů a měly by tak překonat nejrůznější nesnáze.

REKLAMA

Tolik ruchu

Bez ohledu na důvod a frekvenci cestování je obvykle těžké uvěřit, že posláním hotelů je skutečně zajistit hostům kvalitní odpočinek. Od nepohodlných postelí přes stále aktivní klimatizaci, hlasité hosty až po bouchání dveří a další zvuky. V takovém prostředí je i jen samotné usnutí obtížně představitelné.

Věci znalí lidé si proto s sebou vozí pomůcky jako špunty do uší, pásky přes oči, hudbu a další potřeby. Dr. Rebecce Robbinsové, odborné asistentce na Harvard Medical School, není třeba důležitost spánku vysvětlovat. Její práce se soustředí na změny chování, které zlepšují spánek i celkový cirkadiánní rytmus a zdraví.

Zájem o hotely

Její postupný zájem o hotely jako ohniska mnohých spánkových problémů tak byl jen otázkou času. V článku z roku 2020 v časopise Tourism and Hospitality s kolegy zjistila, že pouze jeden ze tří cestujících (bez ohledu na účel cesty) je na cestách spokojen právě se spacími možnostmi. Ovšem právě tato složka významně ovlivňuje celkovou spokojenost s cestou.

Celkově je spánková turistika na vzestupu, a i hotely si toho začínají více všímat. Robbinsová je proto momentálně spánkovou poradkyní hotelové sítě Hilton. Poskytuje jim nejrůznější strategie včetně návrhů samotných ložnic a pořádání spánkových pobytů.

Bod první – známé v neznámém

„Jakmile se nacházíme v neznámém prostředí, vždycky se hůře uvolňujeme,“ vysvětluje Robbinsová základní skutečnost. Doma se uvolníme snadněji, známe své okolí. Kdykoli se objeví nové zvuky, vůně nebo tvary, mozek je v pohotovosti a soustředí se na zvládnutí nového terénu.

Právě vůně – což je opakovaně vědecky prokázáno – jsou v prostředí nejdůležitější. Ty s pozitivní reakcí vyvolávají vnitřní pohodu. Tým z University od Pittsburgh School of Medicine zveřejnil loni studii prokazující, že známé vůně pomáhají přerušit negativní myšlenkové cykly a překonat i deprese.

Podobně fungují i relaxující zvuky, ideálně déšť, bouře nebo šumění lesa, tzv. ambient sound. Jde o celou hudební oblast založenou na tom, že zvuky okolí se mohou stát přirozenou hudbou. Na internetu tak najdete mnohahodinové tracky zvuků třeba jedoucího vlaku nebo hořícího krbu.

Přidejte vám známé prvky

Noste si proto takto kousek domova s sebou a najděte cesty, jak do hotelových pokojů dostat to, co smyslově poznáváte. Například esenciální oleje, parfémy či pleťovou vodu. Případně si vozte svůj polštářek.

Bod druhý – vyřešte starosti

Cesta mimo domov není vždy výpravou za odpočinkem. Může jít o rodinné věci nebo pracovní úkoly, na které se logicky nabaluje stres. To, co nám brání usnout, ale většinou není to, co je zrovna potřeba řešit. Zde se uplatní jak oblíbené deníky vděčnosti, tak i deníky starostí.

„Největší překážkou pro usnutí je zaneprázdněná mysl,“ podotýká Robbinsová. V hotelu vás tak udrží vzhůru hluk z chodby, stejně jako obavy a seznamy úkolů, které se vám stále honí hlavou. „Napište si je všechna na papír, abyste se zbavili jejich zátěže a soustředili se na spánek.“

Bod třetí – rutina

Základ dobrého spánku vidí Robbinsová v rutině. Máte-li z domova zajetý postup aktivit před spaním, držte si ho i v hotelu. Mozek chce vzorce. „Dodržování těchto věcí je opravdu podstatné. Váš mozek začne chápat, že to, co následuje, bude právě spánek.“

Klidně si vezměte i špatné návyky. „Jestli je součástí večerní rutiny obrazovka a seriál, nebraňte se tomu. Jestli vám to pomůže usnout, není to špatný návyk.“ Dejte si ale pozor na modré světlo, které kvalitu odpočinku zhoršuje.

Ven z postele

Velký problém je časový posun, protože jsou tři hodiny místního času, ale vy jste ještě v hlavě o pět hodin dřív. Jakmile nemůžete usnout, vylezte z postele. Jinak si ji váš mozek spojí se stresem a máte další problém. „Do postele se vraťte, až budete opravdu unaveni. Zesílíte tím její asociaci s dobrým odpočinkem,“ radí Robbinsová.

Průzkum místa

Výhrou je najít hotel, který bere odpočinek hostů vážně. Prozkoumejte podrobně informace a možnosti jako zatemnění, možnost volby ložního prádla a další věci. Už tím zmizí část onoho neznáma, které po příjezdu mozek tolik trápí.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA