Obavy z proroctví, moře vydalo „rybu soudného dne“: Lidé mají strach z pohromy, u Fukušimy to před lety vyšlo

Lovcům v indickém Tamil Nadu se podařilo něco, co vyvolalo víc než jen zájem o vzácný úlovek. V síti jim uvízl hlístoun červenohřívý – tajuplná hlubinná ryba, které se v Asii přezdívá „ryba soudného dne“. Podle dávných legend totiž její vynoření značí blížící se katastrofu. A aby toho nebylo málo, podobné nálezy se v posledních týdnech opakovaly i v Austrálii, na Novém Zélandu, a dokonce v Kalifornii. Pověrčiví Asiaté se obávají nejhoršího…

REKLAMA

Z hlubin k lidem

Hlístoun červenohřívý (latinsky Regalecus glesne) je fascinující tvor. Jde o nejdelší kostnatou rybu světa – běžně dorůstá tří metrů, ale podle některých zpráv existují jedinci i přes jedenáct metrů dlouzí a vážící čtvrt tuny. Tělo má úzké jako stuha a vlní se vodou podobně jako mořský had. Díky výrazné červené hřbetní ploutvi dřív námořníci věřili, že potkali mořskou příšeru.

Ve skutečnosti se hlístouni ukrývají v hloubkách od 200 do 1 000 metrů, takže je výjimečné je spatřit u hladiny. O to větší rozruch vzbudily snímky z Tamil Nadu, na kterých několik mužů drží skoro devítimetrového tvora. Stejně nezvyklý byl i výskyt této ryby nedávno v Austrálii, dvakrát na Novém Zélandu, a nakonec v Kalifornii – vše během pouhých dvaceti dnů. A lidová představivost začala okamžitě pracovat…

Pověry versus fakta

Zvláštní reputaci má hlístoun hlavně v Japonsku, kde ho znají pod jménem Ryugu no tsukai, tedy „posel z Dračího paláce“. Podle místní legendy přináší na pevninu varování před zemětřesením nebo tsunami. Není divu, že když se tyto ryby objevily i před tragickým otřesem v roce 2011 u Fukušimy, pověra se jen posílila.

Oleje do ohně přilila také japonská autorka manga komiksů Ryo Tatsukiová, která prý už v minulosti v kresbách předpověděla katastrofy včetně Fukušimy. Její temné vize mluví o další velké pohromě, která měla přijít začátkem července 2025. Kombinace znepokojivého proroctví a častých úlovků „ryby soudného dne“ v posledních týdnech způsobila, že se někteří lidé opravdu bojí.

FOTO: Wm. Leo Smith, Public domain, via Wikimedia Commons

Co na to vědci

Zatímco pověrčivci se obávají, mořští biologové zůstávají při zemi. Podle Times of India existuje celá řada přirozených důvodů, proč se hlístouni dostávají blíže k hladině. Může za to nemoc, dezorientace způsobená seismickou aktivitou nebo nečekané změny teplot mořské vody. „Hlubinné ryby se mohou k hladině dostat proto, že jsou dezorientované kvůli seismické aktivitě blízko dna či nečekaným teplotním změnám,“ uvedl indický server.

Žádný seriózní vědecký výzkum zatím nepotvrdil, že by vynoření hlístounů jakkoli souviselo s blížící se katastrofou. Spíš to ukazuje, jak moc lidé touží najít v přírodních úkazech varovné znamení. Nakonec i samotný hlístoun je mírumilovné zvíře – žádná bestie, která by číhala na příležitost zaútočit. Jediné, co při setkání s člověkem opravdu hrozí, je, že zůstane viset na fotce s titulkem „ryba soudného dne”.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek různých filmových žánrů, seriálů i dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA