Chtěl vypadat lépe, cítit se atraktivní a sebevědomý. Kvůli opálené kůži ale Jak Howell (25) zaplatil téměř nejvyšší cenu. Lékaři mu oznámili, že má agresivní rakovinu kůže a pokud léčba nezabere, zbývá mu maximálně rok života. Teď bojuje nejen s následky nemoci, ale i s tím, aby jeho příběh otevřel oči všem, kdo berou solária na lehkou váhu.
Krvavé varování, které mladík ignoroval
Jak Howell začal dle deníku Mirror chodit do solária už v šestnácti. Ne jednou za čas. Ale pětkrát týdně, vždy na 18 minut. „Nejdřív jsem nečekal, že to bude něco vážného, protože lidi si nechávají melanom vyřezat běžně a jdou dál,“ vzpomíná na to, jak lehkomyslně přistupoval k prvnímu varovnému signálu. Na jeho zádech se objevilo svědivé místo. Pak začalo krvácet.
Když o dva měsíce později zjistil, že se nádor rozšířil do slabin a na hruď, už bylo pozdě na snadná řešení. Podstoupil dvě operace, ani jedna však nezabrala. „Řekli mi, že pokud by léčba nezabrala, zůstává mi rok života,“ svěřil se s mrazivou prognózou. Onkologové byli z jeho případu v šoku – tak rychle postupující melanom ve dvaceti letech rozhodně není běžný.

Alice Chrtková kdysi hrávala s Vaculíkem. Teď šije ze starých džín a vede dětské muzikály
Zásadní otázka zněla: proč? Jak si přiznal, že za jeho stav zřejmě může letité opalování v soláriu. „Když jsem jim prozradil, že jsem často navštěvoval solárium, řekli mi, že i když to nemůžou ničím podložit, je 99,999% pravděpodobnost, že to je důvod závažnosti mého stavu,“ popsal otevřeně pro Wales Online.
Lékaři mají jasno
Jakův příběh není jen smutná kapitola z rodinné kroniky. Je to konkrétní ukázka toho, jak zrádná mohou solária být. Lékaři často právě na takových případech vysvětlují, proč jsou umělé zdroje UV záření tak nebezpečné. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny je zařadila do stejné skupiny karcinogenů, kam patří i tabák nebo azbest. Jinými slovy – máme o jejich škodlivosti stejně pádné důkazy.
Podle rozsáhlé studie zveřejněné v uznávaném časopise British Medical Journal mají lidé, kteří začnou chodit do solária ještě před 35. narozeninami, skoro o 90 % vyšší šanci, že u nich vznikne melanom. A nejde jen o něj. Americká dermatologická akademie varuje, že umělé UV záření zvyšuje také riziko dalších dvou druhů rakoviny kůže – bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu.
Melanom přitom patří k nejzákeřnějším nádorům. Dokáže velmi brzy prorůstat do hlubších vrstev kůže a dostat se do krevního oběhu či lymfatických cest. Odtud pak metastázuje do plic, jater nebo mozku. „Kůže má dlouhou paměť. Každé spálení, každé vystavení UV záření se v ní ukládá. A někdy stačí jediný impuls, který odstartuje lavinu,“ upozorňují onkologové z britské NHS.
Dnes sbírá odvahu mluvit o psychických ranách
Jak nakonec podstoupil imunoterapii, která zabrala a v prosinci 2022 mu lékaři oznámili „all clear“ – tedy že jsou jeho testy čisté. Jenže vyhráno úplně nemá. „V poslední době se víc jako kdy předtím snažím potlačit dopady rakoviny na duševní zdraví. To je další důvod, proč bych rád prosadil stopku používání solárií. Rakovina kůže není jen o odstranění znamínka, je to mnohem složitější,“ říká otevřeně.
Na sociálních sítích teď varuje své vrstevníky, aby nedělali stejnou chybu. Spolupracuje s charitami a je tváří kampaní, které mají upozornit na zrádnost solárií. Už nejde jen o jizvy na kůži. „Nejtěžší bitvy svádím ve vlastní hlavě,“ přiznává. A doufá, že jeho příběh zachrání někoho jiného před podobným peklem.

12. července 1971 byl otevřen první úsek D1: Kolony se tvořily už tehdy, a to jen pár dnů po jejím otevření
Zdroje: British Medical Journal, Wales Online, Mirror, IARC, Instagram