Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol: Fyzické i psychické změny krok za krokem

Pití alkoholu je v naší společnosti stále vnímáno jako norma a zvláštní je spíš to, když člověk nepije. I tak se ale najde dost lidí, kteří s pitím buď přestali úplně, nebo alkohol ve svých životech alespoň výrazně omezili. Co se při jeho absenci začne dít v lidském těle?

REKLAMA

Mocktaily a střízlivá zvědavost

Slyšeli jste o mocktailu? Ne, nejde o nový silný mix tvrdého alkoholu, právě naopak. Mocktail je mix nealkoholických nápojů dle výběru. Po celém světě se tak objevují nové termíny nebo metody toho, jak pití alkoholu omezit, případně ho zcela opustit.

Kampaň Suchý únor je i u nás asi neznámější, tedy výzva vzdát se jakéhokoli alkoholu na celý měsíc. V posledních letech ale rozhodnutí vyhnout se příšerným kocovinám neskončilo jen u novoročních předsevzetí. Týká se to hlavně mladších ročníků.

Nárůst abstinence

Během posledních dvou dekád se množství studentů před maturitou hlásicích kompletní abstinenci zvedlo jen v USA o 8 %. V Británii pak celých 26 % mladých ve věku 16-24 let uvedlo, že nikdy nepijí.

Důvodů pro odřeknutí si alkoholu je vícero. Pro někoho jsou to kalorie a nadváha, pro další riziko poškození jater, vyššího krevního tlaku nebo potenciálu pro rakovinu. Co se ale vlastně děje v organismu, když si průměrný konzument alkoholu řekne, že s pitím opravdu končí?

Definujme konzumenta

Ano, první problém nastává s definicí průměrného konzumenta či pijáka. DCD (Centre for Disease Contol and Prevention) popisuje přiměřené pití jako jeden nápoj denně pro ženu a dva pro muže. Dvě třetiny dospělých konzumentů ale dle studie uvádí, že minimálně jednou za měsíc tento objem překonají.

Pak je tu ještě nárazové pití neboli „binge drinking“. To spočívá v konzumaci minimálně 4 drinků během 2-3 hodin sezení v hospodě pro ženy a minimálně 5 drinků pro muže. Těžké pití je pak minimálně 8-15 nápojů týdně pro ženy a muže.

Změny v organismu

Uplyne měsíc. Ti, kteří s pitím přestali, hlásí široké spektrum zlepšeného zdraví. Abstinentův krevní tlak klesl o 6 %, zhubl asi o 1,5 kilogramu a riziko cukrovky kleslo o 25 %.

„Ve zprávě jsme to neuváděli, ale všichni zmínili také mnohem lepší osobní pocit, celkovou koncentraci, a hlavně vydatnější spánek,“ uvedl Dr. Kevin Moore, autor experimentu a profesor hepatologie na University College London. Všiml si také, že v krvi abstinentů klesla hladina proteinů spojených s větším rizikem rakoviny, a to o 41 %.

Tým viděl popsané i další změny po změnách v jídelníčku, cvičení a kouření, takže se dají slušně spojit právě s konzumací alkoholu. Nelze jasně stanovit delší trvání těchto změn, Moore je však optimista. „Je docela zřejmé, že alkohol má fyziologický dopad na naše tělo, takže by mě překvapilo, kdyby pozitiva najednou pominula.“

Máme všichni přestat pít?

„Jestli máte rakovinu a bojíte se o její rozvoj, pak byte měli,“ vysvětluje. Jde ostatně o obecnou radu pro všechny takto nemocné. Pro širokou populaci zdůrazňuje celkové benefity, hlavně lepší spánek a obecnou fyzickou kondici. Na druhé straně se lidé mohou cítit vyloučeni z kolektivu a osamělí.

Je třeba zdůraznit, že se studie nezabývala lidmi s historií alkoholové závislosti. Jiné výzkumy ale ukazují, že oblasti mozku poničené právě dlouhodobým výrazným pitím se po vysazení alkoholu začnou samy opravovat.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA