Dnešní děti mají všeho nadbytek. Mezitím co my jsme s napětím čekali na Mikuláše, Velikonoce nebo svůj svátek, abychom dostali nadílku či více dobrot najednou, dnešní děti a mládež mají všechno na dosah a všeho tolik, že nedokážou pochopit naši radost z toho, že nám občas babička nebo teta podstrčily čokoládu či nějaký oplatek. Teď prostě jdou, sáhnou do skříně a tam mají na výběr. Spousta toho co jsme jako děti milovaly již dnes není v prodeji. Vlnky, nugátová Zora, Vitacit, … pochoutky našeho dětství. Kde jim je konec?
Vlnky a petice za jejich návrat
Kdo by je nemiloval. Stává se, že něco, co se těšilo oblibě, prostě z ničeho nic skončí. Tento osud potkal (bohužel) i legendární Vlnky. Kdo se také těšil po škole s pár korunami kapesného na to, až si jedny koupí? Červené byly griliášové, hnědé čokoládové, modré zase mléčné a žluté byly s citronovou příchutí. Právě griliášové patřily mezi nejoblíbenější.
Výroba Vlnek začala již v roce 1840 a v továrně Opavia. Vlnky byly nepřekonatelné, a tak všechny velmi nemile překvapilo, když se v roce 2011 přestaly z ničeho nic vyrábět. Před devíti lety vznikla petice na jejich návrat, ale k tomu, aby se pochoutka našeho dětství začala opět vyrábět to nestačilo.
Rumovým pralinkám odzvonilo v loňském roce
Minulý rok přišla informace, že výroba Rumových pralinek, které se u nás vyráběly od roku 1965, končí a již nebudou k dostání. Před desíti lety prošel jejich obal proměnou, ale ani to nejspíš nepomohlo. „Výrobky, jejichž obliba mezi zákazníky klesá, což po dlouhou dobu byl i případ Rumových pralinek, jsme z portfolia nuceni odebrat. Jejich výrobu zastavíme na konci roku,“ sdělila pro IDNES Tereza Skrbková z Nestlé.
Antiperle
Minikuličky s mentolovou příchutí, které jsme doufali, že se nám “nepootočí” a nevysypou… Antiperle se začaly vyrábět v roce 1960. Inspiraci našli výrobci u produktu “antiseptické ústní perle” chemika a provozovatele lékárny Dr. Fragnera. Osvěžit dokázaly dokonale, tu pálivou mentolovou chuť cítím na jazyku dodnes…
Čokoláda, která čokoládou nikdy nebyla
Nugátová nebo arašídová? Návrat do dětství by byl i díky “čokoládové” pochoutce Zora. S čokoládou vlastně neměla společného nic, tedy až na tvar. Ale i tak jsme jí tak říkali a s chutí si ji dali. Měnily se obaly, ale podivné složení zůstávalo. Byla to směs tuku, cukru a kakaa. I tak jsme ji milovali.

V roce 2013 však došlo k jejímu nenápadnému konci. Možná za tím byl nezájem ze stran spotřebitelů, kdy se na trhu objevovalo čím dál více kvalitních a cenově dostupných čokolád.

Černobyl po 39 letech od katastrofy: Odhady, kdy bude opět bezpečný jsou stále na desítky až stovky let
Z ohně rovnou k vám
Abychom nevzpomínali jen na sladkosti, co třeba takové Tradiční české brambůrky od Bohemia? Žádné tenké až průsvitné kousky chipsů, ale pořádné plátky. A ty příchutě – Hovězí na cibulce, Jarní cibulka, Pečené kuře nebo Uzené s křenem… Vzpomínáte na ně?
Do vody? Nikdy!
Kyselý prášek, který byl určen na ochucení vody místo sirupu. Kdo jej tak ale vlastně používal? Jednoduše nejlepší bylo si jej vysypat do dlaně, olizovat a užívat si tu kyselou chuť. Dobrá zpráva je, že v dnešní době se dá stále v některých obchodech Vitacit i Tang zakoupit. Dnešní děti to však neznají a neocení a dospělí si takovou pochutinu už nejspíš s nadšením nedopřejí.
Stále v prodeji, ale chutnají stejně?
Tyto sladkosti jsou u nás stále v prodeji, ale o jejich chuti by se dalo polemizovat. Možná se změnily naše chutě, možná vzpomínky vybledly. Já mám však za to, že se prostě nenápadně pozměnily receptury, možná aby byla výroba jednodušší, náklady nižší?
Co stále v obchodech seženete jsou například žvýkačky Pedro nebo tuby plné přeslazené Jesenky, která sice byla určena do kávy či čaje, ale použil to někdy někdo takto? A co takové Kočičí jazýčky? Poprvé se tato cukrovinka začala vyrábět v 19. století, a i když oblíbenost této sladkosti již není na takové úrovni jako například ve 20. a 30. letech 20. století v Československu, stále jsou v různých designových obalech k dostání.
Co vám chutnalo v dětství nejvíce? A která z těchto pochutin vám vyloudí úsměv na tváři a krásné vzpomínky? Podělte se do komentáře.

Czech Made Man: Inspirováno skutečností, kdo je skutečný Czech Made Man a limuzína z Mission Impossible
Zdroj: Autor, wikipedia.org, idnes.cz, patriotmagazin.cz, apetitonline.cz