Zlato láme rekordy a míří výš. Investoři mluví o magické hranici

Zlato má za sebou čtvrtletí, na jaké si trh nepamatuje téměř čtyři desetiletí. Cena drahého kovu vystoupala na historická maxima a podle expertů to může být teprve začátek. Světová ekonomika zažívá otřesy, investoři hledají bezpečný přístav – a našli ho právě ve zlatě.

REKLAMA

Nejlepší výsledek od osmdesátých let a euforie na trzích

Růst ceny zlata o více než 18 procent během prvních tří měsíců letošního roku je nejprudší od roku 1986. Březnové prolomení psychologické hranice 3 000 dolarů za unci odstartovalo lavinu optimismu. Dne 22. dubna pak zlato posunulo své maximum na 3 500 dolarů. Analytici velkých bank přehodnocují své scénáře a místo opatrnosti teď sází na dravý růst.

„Banky jako Goldman Sachs či Bank of America mění rétoriku – z dříve opatrných výhledů se stávají býčí predikce,“ upozorňuje Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy. Bank of America v dubnu navýšila svou prognózu na 3 500 dolarů, Goldman Sachs počítá dokonce s extrémní možností růstu až na 4 500 dolarů do dubna příštího roku.

Taková očekávání však mají i svou stinnou stránku. „Nálada investorů je na hranici euforie. Například ke konci dubna signalizoval index 6měsíčního sentimentu extrémní přehřátost trhu se zlatem, což obvykle předznamenává cenovou korekci,“ varuje Pilíšek. Podle něj tak může dojít k „přestřelení“ ceny do pásma 3 600 až 3 800 dolarů a následnému poklesu zpět k úrovni 3 000 dolarů.

Čína otevřela brány zlatu, Amerika se vrací do hry

Zásadní roli v růstu ceny hraje Čína, která na jaře umožnila pojišťovnám investovat až jedno procento aktiv do zlata. „Podle odhadů tento krok vytvoří roční dodatečnou poptávku po zlatě okolo 255 tun. To odpovídá přibližně čtvrtině celosvětových nákupů centrálních bank,“ vysvětluje Roman Pilíšek. Pokud čínské pojišťovny skutečně využijí tuto možnost, budou mít sílu ovlivňovat trh jako málokdo jiný.

Souběžně s čínskou aktivitou se do centra dění vrací i Spojené státy. Od začátku roku přiteklo na newyorskou burzu COMEX více než 830 tun zlata. To je množství, které jsme naposledy viděli během pandemie. „Burzy COMEX rovněž zaznamenaly rekordní dodávky zlata – například v únoru 7,5 milionu uncí, v dubnu dalších šest milionů,“ doplňuje Pilíšek. Fyzické nákupy prostřednictvím fondů rovněž nabírají na síle, v únoru investoři nakoupili 93 tun – víc než za celé první pololetí loňska.

Zlato v nové éře – bezpečný přístav s ambicí růst dál

Zlato letos vstoupilo do zcela nové fáze. Z „klasického“ uchovatele hodnoty se opět stává aktivum, které určuje náladu na trzích. „Velcí investoři mají o drahý kov enormní zájem, svět je plný nejistoty a centrální banky mění svůj přístup k diverzifikaci rezerv,“ shrnuje Roman Pilíšek. Tento koktejl faktorů podle něj výrazně mění pravidla hry.

Ať už zlato doopravdy pokoří hranici 4 500 dolarů, nebo se po růstovém šílenství mírně zklidní, jedno je jasné – v roce 2025 je zpátky ve světle reflektorů. „Zlato je zpátky ve středu pozornosti – a silnější než kdy dřív,“ uzavírá Pilíšek.

Zdroj: kurzy.cz, zlaterezervy.cz

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek různých filmových žánrů, seriálů i dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA