Zlatá mládež za první republiky: Noblesa, večírky a kokain, který proudil pod rukou v pražských podnicích

Nějaký ten bujarý večírek zažil ve svém životě snad každý dospělý člověk. Možná váš však překvapí, jak moc se uměli odvázat naši předci, kteří to za první republiky opravdu uměli roztočit. K dispozici měli dokonce nejrůznější psychotropní látky a rozhodně jimi nešetřili. V souvislosti s tím docházelo také k mnoha skandálům, které se nevyhýbaly ani tehdejším hvězdám filmového plátna. Jak si tedy užívala zlatá mládež?

REKLAMA

Rozmach kokainu

První republika byla doba specifická mnoha okolnostmi, právě v té době se však ve společnosti začala rozmáhat velká obliba psychotropních látek, v našich končinách se jednalo především o kokain. Jeho užívání bylo tehdy spojováno s určitým luxusem a noblesou, stal se oblíbeným mezi zlatou mládeží, a dokonce i hereckou smetánkou.

Kdo zkrátka ve společnosti něco znamenal, měl v té době s touto drogou zkušenost. Opatřit si bílý prášek, který svému uživateli nabídne výlet do jiné dimenze, přitom nebylo vůbec složité. Mnohdy stačilo jen šikovně hlavou kývnout na číšníka v restauraci a ten hned věděl, jak reagovat. Hosté pak na podnosu dostali kromě účtu také sáček s magickým bílým práškem, za který dostala obsluha nenápadně velmi dobře zaplaceno. Vzhledem k tomu, že kokain byl tehdy zcela legální, nikdo se nad situací nepozastavoval.

Smetánka si užívala

Zlatá mládež se v té době oddávala nejrůznějším večírkům, kde alkohol tekl proudem a o zábavu rozhodně nebyla nouze. Mezi návštěvníky takových akcí nechyběly mnohdy ani hvězdy stříbrného plátna. Jedním z nejznámějších měl být údajně i Hugo Haas.

„Když dostal občas záchvat beznaděje a melancholie, všichni jsme věděli, že nemůže sehnat kokain. Prodej obvykle zprostředkovával vrátný v Hunkově restauraci, kam chodili tancovat teplí. Nakonec se však zjistilo, že když nemá dostatek kokainu, škrábe ze stěny omítku a s ní ho míchá. Počítal ovšem tu směs stejně draho jako čistou drogu,“ napsala ve svých pamětech Adina Mandlová.

Oblíbená tehdy i dnes

Tato droga se dostala dokonce až na filmové plátno. I to jasně ukazovalo na její oblíbenost, která se v posledních letech bohužel vrací a její popularita opět stoupá. V poslední době došlo také k poměrně velkému nárůstu uživatelů.

„Také nejméně 15 let pozorujeme nárůst dostupnosti kokainu, který pochází z produkce zemí Latinské Ameriky – hlavně z Peru, Kolumbie a Bolívie. Nárůst pozorujeme i v objemech, ve kterých se do Evropy dostává,“ dodal ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych pro Český rozhlas.

Cyklický zájem o drogy

Podle ředitele společnosti Drop In je však tento zájem o kokain cyklický a pravidelně vzrůstá a klesá. „Zájem o kokain zase opadne, ostatně je tomu tak se všemi drogami. Zájem o určitou drogu vždy začne, narůstá, kulminuje, načež začne opadat. Najednou se ukáže, že když klesá zájem o drogu jednoho typu, droga jiného typu je na vzestupu. Tak to jde pořád dokola,“ uvedl Jiří Presl pro iDnes.cz.

Kromě užívání návykových látek se však tehdejší zlatá mládež opravdu uměla bavit. Žili zkrátka v opojení, nezdráhali se navštěvovat vykřičené domy, kabarety či jiné nechvalně proslulé podniky.

Případ holky z plakátu

Skandální byl také případ Alžběty Langerové, které se právě nechvalně proslulý bílý prášek stal osudným. Protože si vždy přála patřit do skupiny lidí, kteří se v té době označovali za pražskou smetánku, rozhodla se vyzkoušet také jejich zábavu, kterou byl právě kokain.

Setkala se tehdy s mužem, který ji touto drogou plně zásoboval. Následně sledoval, jak na ni reaguje, což se jí ovšem nedlouho poté stalo osudným. Jmenoval se Václav Petřík a byla mu opravdovou múzou. Právě díky němu se dostala do vyšší společnosti, a dokonce se později stala fotomodelkou.

V roce 1937 však její tělo přinesl tento umělec do sanatoria, kde se bezvládně ležící dívku snažili lékaři navrátit k životu. To se jim podařit nemohlo, neboť zemřela již před několika hodinami. V jejím těle se později objevilo velké množství kokainu. Její příběh se později dostal dokonce až na televizní obrazovky do seriálu Hříšní lidé města pražského. Jednalo o největší skandál třicátých let a byl natočen pod názvem Případ lichého střevíce.

A právě tento příběh si můžete připomenout v Hříšných lidech města pražského, které pravidelně každou středu večer vysílá ČT1.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Veronika Šustrová
Veronika Šustrová
Píšu už docela dlouho a hodně mě to baví. Zajímá mě lifestyle, kultura, móda, ale třeba i psychologie, ekonomie a aktuální mezinárodní dění.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA