Zázvor a jeho účinky na naše zdraví: Ulevuje od menstruačních bolestí i od nevolností, ale pozor na předávkování

Přidáváme si ho do čaje, když na nás něco leze. Těhotné ženy s jeho pomocí zahání nevolnosti. Zázvor toho umí poměrně dost. Může se pochlubit protizánětlivými i expektoračními účinky. Poznejte jeho zdravotní přínosy i možné vedlejší účinky.

REKLAMA

Ulevuje od nevolnosti

A to nejen té těhotenské. Zázvor pomůže, když máte žaludek “jako na vodě”, ať už jste zrovna v očekávání, nebo vám nedělá dobře jízda autem. Uleví i tehdy, kdy jde o tzv. mořskou nemoc, nebo když je nevolnost vyvolaná vedlejšími účinky chemoterapie.

Pomůže od otoků

O zázvoru se dobře ví, že má protizánětlivé účinky. Ty se mohou hodit zejména v případě, kdy trpíte na otoky a bolesti končetin, od kterých vám zázvor může pomoci. Je možné jej normálně sníst (ve vámi preferované podobě) nebo si z něho udělat obklad a přiložit na kůži.

Zmírňuje příznaky nachlazení

Asi nejčastější využití zázvoru je v rámci prevence nachlazení nebo jeho léčby. Podporuje pocení, proto v kombinaci s horkým čajem dokáže hotové divy. Studie provedená na zvířatech a zveřejněná na webu PubMed potvrdila, že sušený kořen zázvoru zvýšil produkci protilátek.

Pomoc při bolestech během menstruace

Mnoho žen moc dobře ví, co je to bolestivá menstruace. Toto období doprovází bolesti v oblasti podbřišku, které mohou vystřelovat až do zad. Na základě studií provedených PubMed a SCOPUS vyšlo, že zázvor může ulevit od bolestí před menstruací i během ní. Důvodem jsou jeho protizánětlivé i analgetické vlastnosti. Zázvor mimo to dokáže potlačit syntézu prostaglandinů, které se na bolestivé menstruaci z části podílí.

Úleva od bolestí spojených s migrénou

Výše zmíněná studie zveřejněná na webu Online Library se mimo jiné zaměřila také na spojení zázvoru a pomoci při úlevě od bolesti během migrény. Pro migrénu (která se objevuje u velké části dospělé populace) jsou typické tzv. epizodické období bolesti, která může být hodně silná a nepříjemná (liší se samozřejmě pacient od pacienta). Ze studie vyplynulo, že zázvor může být při snížení nepříjemných bolestí účinný (je také složkou celé řady volně dostupných léků).

Negativní účinky zázvoru

Ačkoli má zázvor celou řadu zdravotních přínosů, je tu i druhá strana mince. Může mít i negativní dopad na naše zdraví – byť je nepravděpodobné, že byste jej konzumovali v takové míře, aby se vás to týkalo. Vyšší dávky zázvoru mohou zvýšit riziko krvácení, zejména pak u pacientů užívajících léky na ředění krve. Mezi jeho další vedlejší účinky patří pálení žáhy, průjem nebo podráždění žaludku.

Jak jste na tom se zázvorem vy? Patříte mezi ty, co na něj nedají dopustit? Nebo naopak – nic se zázvorem nesníte a nevypijete?

Zázvor, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com
Zázvor, Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com

Další články týkající se zdraví si můžete přečíst tady.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA