Zapomenuté město se po 4 000 letech vynořilo z písku: Archeologové odhalili dávný svět

Archeologové v severní Arábii objevili zapomenuté město z doby bronzové, které mění pohled na historii urbanizace tohoto regionu. Pod vedením Guillauma Charlouxa se mezinárodní tým vědců ponořil do hlubin historie a objevil pozůstatky starověké osady al-Natah, obklopené rozsáhlými hradbami a rozkládající se na 1,5 hektarech. Tento nález, publikovaný v časopise PLOS ONE, otevírá nové otázky o životě v severozápadní Arábii před více než čtyřmi tisíci lety.

REKLAMA

Stará Arábie, nová tajemství: město al-Natah

Al-Natah, starověké město nacházející se nedaleko dnešní oblasti Al-‘Ula v Saúdské Arábii, bylo podle vědců obýváno zhruba v letech 2400 až 1500 před naším letopočtem. Rozloha této osady dosahovala zhruba 1,5 hektaru, a její půdorys je podobný jiným místům z doby bronzové v severní Arábii. Obytné domy byly propojeny úzkými uličkami, vytvářejícími kompaktní městskou strukturu.

Archeologové zjistili, že město bylo rozděleno na centrální čtvrť a okolní rezidenční oblasti, přičemž celé území bylo chráněno hradbami. Odhaduje se, že zde žilo asi 500 lidí, kteří byli z velké části pastýři a nomádi. „I když tato města nebyla tak společensky a politicky složitá jako ta v Levantě či Mezopotámii, jejich existence svědčí o rozvíjejícím se urbanismu v severozápadní Arábii,“ poznamenal Charloux v časopise.

Jaká byla společnost doby bronzové?

Vedle samotného města al-Natah archeologové objevili také rozlehlé pohřebiště, které odhaluje stopy po sociální stratifikaci. Pohřební praktiky svědčí o tom, že společnost byla hierarchicky členěná. Tyto nálezy jsou klíčovým vodítkem k pochopení toho, jak byla společnost v době bronzové strukturována a jak se odlišovala od jiných kultur ve stejné době.

Charlouxův tým také upozorňuje, že domy ve městě al-Natah měly standardní architektonické uspořádání, což znamená, že zde existovala určitá míra stavebních pravidel a organizace. Tím se al-Natah odlišuje od jiných známých míst v severní Arábii a naznačuje přítomnost organizační struktury a společenského rozvrstvení, což je v této oblasti neobvyklé.

Pohledy na zbylé ruiny opevněného sídla, FOTO: Charloux, via PLOS One/CC BY 4.0

Opevněné oázy jako základ starověkého života

Urbanizace na severozápadě Arábie měla odlišný průběh než ve známých centrech jako Egypt či Mezopotámie. Podle výsledků studie bylo město al-Natah součástí širší sítě opevněných oáz, kde dominovaly kočovné skupiny. Tyto oázy tvořily centra kolem malých, opevněných měst, která umožňovala místnímu obyvatelstvu bezpečné útočiště i obchodní spojení s okolním světem.

Kočovné skupiny, které tuto oblast obývaly, byly ve spojení se sítěmi dálkového obchodu a pomalu přijímaly městské způsoby života. Archeologické nálezy naznačují, že zdejší urbanizace probíhala postupně a že se jednalo o mnohem pomalejší proces než v jiných částech Blízkého východu. Město al-Natah je tedy příkladem tzv. „pomalejší urbanizace“, která je jedinečná pro severní Arábii.

Co znamená objev al-Natah pro současné chápání starověkého světa?

Objev města al-Natah přináší nové světlo na urbanizaci v severní Arábii a přepisuje historické záznamy o způsobu života v této oblasti během doby bronzové. Archeologové předpokládají, že al-Natah byl součástí komplexního systému, kde opevněné oázy tvořily základ společenského a ekonomického života. Tato města sice postrádala složitost a rozsah měst v Levantě, ale jejich existence a jejich úloha v rámci obchodních sítí regionu svědčí o neustálém vývoji a adaptaci tamní společnosti.

„Ve srovnání se současnou situací v jižní Levantě, si myslíme, že archeologický záznam svědčí o nízké urbanizaci, která však postupně zvyšovala svou společenskou složitost,“ uzavírá tým vědců ve své studii. Tento objev tak nabízí nový úhel pohledu na to, jak lidé na Arabském poloostrově přizpůsobovali své životní podmínky v rámci tehdejšího politického a obchodního kontextu.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Píšu o tom, co mě baví – filmy, slavní lidé a všechno kolem zdravého života. Mám rád příběhy, co mají šťávu, a texty, které nejsou nuda.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA