V dubnu letošního roku oslavila 102. narozeniny, přesto je jméno Alexandra Myšková pro většinu lidí téměř neznámé. Důvodem je především její emigrace z Československa před více než půl stoletím. Ačkoliv byla první manželkou slavného herce Vladimíra Ráže, její odchod do Norska ji vytrhl z povědomí diváků.
Alexandra Myšková prošla fascinující životní cestou, během níž se z půvabné černovlásky proměnila v energickou a vitální starou dámu. Ve 13. Komnatě České televize vzpomínala na řadu významných okamžiků svého života, například na chvíli, kdy jako malá holčička recitovala prezidentovi Masarykovi verše Boženy Němcové. Tento okamžik odstartoval její kariéru v Českém rozhlase, kde zaujala svým hlubokým hlasem a často byla obsazována do chlapeckých rolí.
Setkání s osudovým mužem
Nezvratné otisky na jejím životě zanechaly i tragické události. Ztráta rodičů během války byla pro Myškovou nesmírně bolestivá a tuto ránu v srdci nosí dodnes. Přiznala, že se s tím nikdy úplně nesrovnala, ale zároveň dodala, že vzpomínky na rodiče v ní zůstávají živé. Po válce jí život do cesty přivedl Vladimíra Ráže, tehdejšího idola mnoha žen, kterého si vzala za muže. Sama si uvědomovala, že jejich vztah nebude snadný, ale jak sama říká: „Měli jsme se rádi až do konce jeho života.“
„On okouzloval ženy od 12 do 60 a já věděla, když si ho vezmu, že je budu všechny mít u branky, ale já ho prostě měla ráda. To byl fajn mužský, byla s ním legrace a měli jsme se rádi do konce jeho života,“ říká Myšková.
Osobní tragédie a pracovní úspěchy
Radost z mateřství byla pro Myškovou často provázena bolestí. Zatímco její první syn Martin se narodil zdravý, druhého syna Davídka zasáhla tragédie, když náhle zemřel. Dodnes nezná příčinu jeho úmrtí a lékaři jí ji nesdělili. Myšková se vždy uchylovala k práci, která jí poskytovala útočiště před osobními ztrátami. Když Davídek zemřel, druhý den už byla zpět v rozhlase.
Krátce nato se rozpadlo i její manželství s Rážem. Novou naději jí však přinesl třetí syn Eduard a také kariéra v divadle, kde excelovala jako zakládající členka Divadla ABC. Zde ztvárnila řadu velkých rolí a zároveň začala učit na DAMU, kde se jejími studenty stali například Viktor Preiss a Jiří Štěpnička.
Norské dobrodružství a ocenění
Alexandra Myšková nesouhlasila s komunistickým režimem a okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. V roce 1970 se se svými studenty vydala do Norska kvůli divadelnímu představení a po jeho ukončení se vrátili zpět do Československa. Krátce nato ji z Norska kontaktovali s nabídkou, zda by nechtěla vyučovat v Oslu. Myšková tuto příležitost přijala a rozhodla se emigrovat.
V Norsku nakonec zůstala, pracovala jako rozhlasová režisérka a působila na Státní divadelní škole i na Muzikálové a taneční akademii jako divadelní pedagožka. Přestěhování do zahraničí jí vůbec nedělalo problém. Jak sama říká, nezaváhala ani „třetinu vteřiny“. Za svou práci byla dokonce oceněna Řádem krále Haralda V., což bylo pro ni mimořádným uznáním.
Zdroje: CSFD, Česká televize