Zahrada smrti Alnwick Garden: Sto druhů rostlin, které vás mohou usmrtit jediným dotykem

Zní to jako název laciného slasheru. Realita je však úplně jinde. Alnwick Garden je zahrada plná extrémně jedovatých rostlin, jejíž počátky se datují do roku 1750. Její základy tehdy položil první vévoda z Northumberlandu. Následovníci linie projekt rozvíjeli, upravovali a zvelebovali. V pařeništi tu dokonce byly ananasy, asi jediné bezpečné plodiny.

REKLAMA

Rozkvěty i úpadky

Technicky jde o komplex formálních zahrad, které patří k hradu Alnwick ve městě stejného jména v anglickém hrabství Northumberland. Výstavní funkce zahrady zanikla za druhé světové války, když musela ustoupit pěstování zeleniny. Obnovu spustila v roce 1997 Jane Pervy, tehdejší vévodkyně.

Obnova a atrakce jedovatých rostlin

První část rekonstrukce byla dokončena roku 2001, kdy vznikla vodní kaskáda i nové osazení zahrad. O tři roky později byl otevřen velký stromový dům, kde je dnes přístupná kavárna. Právě únor 2005 byl pak momentem vzniku části plné jedovatých či minimálně omamných rostlin. Byla to přímo vévodkyně, která chtěla zahradu odlišnou od všech podobných míst na světě.

Stromový dům, FOTO: Christine Westerback / The Treehouse / Wikimedia Commons

Současně jí šlo o to veřejnost vzdělávat. Jak tedy uvádí oficiální stránky zahrady: „Jedová zahrada je domovem přibližně stovky druhů nebezpečných, toxických a škodlivých rostlin. Každá z nich má potenciál příchozí vážně ohrozit, ne-li dokonce usmrtit.“ Součástí expozice jsou tak všudypřítomné cedulky o zákazu dotýkání se nebo čichání k rostlinám.

Co tu vlastně najdete?

Pro mnohé návštěvníky je počátečním šokem to, že se s těmito rostlinami už setkala. Ostatně jedovaté rostliny či stromy jako škumpa jsou součástí běžné zahradní zeleně i ve městech. Příkladem budiž štědřenec, opadavý keř nebo nízký strom dorůstající cca sedmi metrů. Stromky mají zelenou kůru, převislé větve a typické žluté prameny evokující trochu smuteční vrbu.

Tento strom však produkuje silně jedovatý alkaloid cytisin. Otrava se projevuje zvracením, mdlobami a průjmem, vysoká dávka znamená smrt během pouhé hodiny.

Klasika jménem rulík

Rulík zlomocný je dost možná rostlina, která přijde na mysl každému už při vyslovení slovního spojení jedovatá rostlina. V praxi jde o statnou vytrvalou bylinu vysokou až 180 cm. Kvete od června do srpna a plodem jsou kulaté černé bobule. Rulík je bohatý na tropanové alkaloidy tlumící srdeční činnost i dech. Pro děti je smrtelná již dávka tři bobulek, dospělý jich „potřebuje“ asi deset.

Skočec obecný

Oblíbená rostlina pěstovaná pro okrasu kvůli výrazným červeným „ježkům“ nebo střapcům. Lidé si ho oblíbili hlavně pro nenáročnost pěstování, semena však obsahují jed ricin a taky alkaloid ricinin. Podobně jako u rulíku je pro dítě smrtelná dávka tři semínek, dospělý již potřebuje dvacítku.

Smrt u skočce přichází během týdne, protože drasticky poškozuje slezinu, játra a ledviny.

Provozní řád

Jak je patrné, návštěvníci zahrady se mohou na rostliny jen dívat, nesmí se jich dotýkat, k většině ani čichat nebo stát příliš blízko. „Nesmí je čichat ani žádnou z nich ochutnat, protože všechny je dokážou zabít. Do této části tak může najednou jen dvacet osob, aby nad nimi měl průvodce stále dohled,“ uvedl hlavní zahradník Trevor Jones pro stránku NPR.

Mohlo by vás zajímat:

Zrádci míří do Prostřena

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA