Vzpomínáte na píseň “Né pětku né…”? Takto dnes vypadá její zpěvák Josef Melen, který brzy oslaví 50

Josef Melen byl dětskou hudební hvězdou 80. let. Písnička „Né, pětku né“ je prakticky nesmrtelná a tehdy zněla snad všude. Pravda, většina lidí zná asi jen refrén a nikoli samotný text, který je mnohem delší. A v sympatickém vousatém muži v obleku a brýlích byste jejího zpěváka hledali jen těžko.

REKLAMA

Hrnce a rodinná kapela

Letos slaví Josef Melen krásné půlstoletí, narodil se 27. prosince 1973 v Litoměřicích. Už od dětství hrál na bicí a pak zpíval v Rytmu, rodinné skupině. Hudební talent se projevil nejdříve tak, že vybral mamince všechny hrnce a pak do nich bušil vařečkami.

To všechno do té míry, že se sousedi chodili ptát, jestli se u nich doma něco neděje. Pak už převzal věci jeho táta a pořídil mu nástroje. V sedmi letech pak šikovného klučinu objevil Viktor Sodoma a vychází první singl Moucha.

Žádné mléko a Ringo Čech

V Melenových osmi letech přichází klíčový moment. František Ringo Čech adaptuje do češtiny písničku „No Milk Today“ a vzniká právě megahit „Né, pětku né“. Svoji „totožnost“ odhalí Melen někdy při moderování třeba maturitního plesu, což se setká s velkým údivem.

Lidé mají asi představu, že tehdejší chlapec od té doby nezestárl. Zajímavé je, že tehdy desetiletý Melen měl během zpívání angínu a trápily ho tak silné bolesti krku. Nové písničky ale musel nahrávat prakticky denně, nabitý program studia se na takové „detaily“ neptal.

A zrodil se hit

Píseň o školákovi s horou výmluv, proč se nemohl připravit na hodinu se okamžitě stala hitem. Zněla všude a pořád, malý Pepíček se stal hudební hvězdou. Ačkoli je znám hlavně pro „Pětku“, úspěch měly i kusy jako Údolí vran či Bojím se zubaře.

Následně mladého šikulu přetáhl František Janeček a Josef Melen tak další čtyři roky působil v jeho Krocích. František Ringo Čech to kolegovi coby autor hitu nikdy neodpustil. Tehdy i zakázal Melenovi vydat již kompletně připravenou desku.

„Jezdili jsme tehdy na opravdu velké koncerty v halách, kde byly tisíce lidí. Všichni samozřejmě toužili po Pětce, kterou ale František zakázal. Hrály se tak jen nové písně a hodně lidí akce opouštělo s viditelným zklamáním,“ zavzpomínal Melen na následky konfliktu.

Revoluce, šok a nové osudy

Rok 1989 ale znamenal zlom a pro něj šok. Zájem o jeho hudbu totiž skokově opadl. U Janečkových Kroků skončil, aniž by mu kdokoli cokoli oznámil. Josef Melen začal moderovat a v rádiu používal pseudonym Jan Alan. Hudbu sice neopustil, vydává ale spíše v zahraničí. „Tam totiž nikdo takhle hloupě neřeší, kdo jsem byl v útlém dětství,“ vysvětluje.

Právě za hranicemi rodné hroudy prorazil i v mezinárodních projektech. Pod jménem J. P. Melen se tak objevil na albech Floodland, Grateful Dead nebo Rammstein.

Dnes ho můžete znát jako moderátora pořadu Srdcovky od Dvojky na Českém rozhlase. V jeho rámci hledá nejrůznější zajímavosti hudební scény, ostatně sám je jednou z nich. Dnes má ovšem dvě děti a je moderátorem jak rádia, tak i různých společenských akcí.

Zdroje: Idnes, Super, Rohlas, Dotyk

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA