Josef Melen byl dětskou hudební hvězdou 80. let. Písnička „Né, pětku né“ je prakticky nesmrtelná a tehdy zněla snad všude. Pravda, většina lidí zná asi jen refrén a nikoli samotný text, který je mnohem delší. A v sympatickém vousatém muži v obleku a brýlích byste jejího zpěváka hledali jen těžko.
Hrnce a rodinná kapela
Letos slaví Josef Melen krásné půlstoletí, narodil se 27. prosince 1973 v Litoměřicích. Už od dětství hrál na bicí a pak zpíval v Rytmu, rodinné skupině. Hudební talent se projevil nejdříve tak, že vybral mamince všechny hrnce a pak do nich bušil vařečkami.
To všechno do té míry, že se sousedi chodili ptát, jestli se u nich doma něco neděje. Pak už převzal věci jeho táta a pořídil mu nástroje. V sedmi letech pak šikovného klučinu objevil Viktor Sodoma a vychází první singl Moucha.
Žádné mléko a Ringo Čech
V Melenových osmi letech přichází klíčový moment. František Ringo Čech adaptuje do češtiny písničku „No Milk Today“ a vzniká právě megahit „Né, pětku né“. Svoji „totožnost“ odhalí Melen někdy při moderování třeba maturitního plesu, což se setká s velkým údivem.
Lidé mají asi představu, že tehdejší chlapec od té doby nezestárl. Zajímavé je, že tehdy desetiletý Melen měl během zpívání angínu a trápily ho tak silné bolesti krku. Nové písničky ale musel nahrávat prakticky denně, nabitý program studia se na takové „detaily“ neptal.
A zrodil se hit
Píseň o školákovi s horou výmluv, proč se nemohl připravit na hodinu se okamžitě stala hitem. Zněla všude a pořád, malý Pepíček se stal hudební hvězdou. Ačkoli je znám hlavně pro „Pětku“, úspěch měly i kusy jako Údolí vran či Bojím se zubaře.
Následně mladého šikulu přetáhl František Janeček a Josef Melen tak další čtyři roky působil v jeho Krocích. František Ringo Čech to kolegovi coby autor hitu nikdy neodpustil. Tehdy i zakázal Melenovi vydat již kompletně připravenou desku.

Ulice: Po dvaceti letech konec. Aneta Krejčíková alias Gábina opouští seriál
„Jezdili jsme tehdy na opravdu velké koncerty v halách, kde byly tisíce lidí. Všichni samozřejmě toužili po Pětce, kterou ale František zakázal. Hrály se tak jen nové písně a hodně lidí akce opouštělo s viditelným zklamáním,“ zavzpomínal Melen na následky konfliktu.
Revoluce, šok a nové osudy
Rok 1989 ale znamenal zlom a pro něj šok. Zájem o jeho hudbu totiž skokově opadl. U Janečkových Kroků skončil, aniž by mu kdokoli cokoli oznámil. Josef Melen začal moderovat a v rádiu používal pseudonym Jan Alan. Hudbu sice neopustil, vydává ale spíše v zahraničí. „Tam totiž nikdo takhle hloupě neřeší, kdo jsem byl v útlém dětství,“ vysvětluje.
Právě za hranicemi rodné hroudy prorazil i v mezinárodních projektech. Pod jménem J. P. Melen se tak objevil na albech Floodland, Grateful Dead nebo Rammstein.
Dnes ho můžete znát jako moderátora pořadu Srdcovky od Dvojky na Českém rozhlase. V jeho rámci hledá nejrůznější zajímavosti hudební scény, ostatně sám je jednou z nich. Dnes má ovšem dvě děti a je moderátorem jak rádia, tak i různých společenských akcí.
