Vyhnání Němců 1945: Co přesně vláda před 80 lety schválila a proč toto rozhodnutí dodnes budí emoce

Tisíc marek a padesát kilo zavazadel. Tak vypadaly povolené parametry pro jednotlivce v rámci organizovaného odsunu Němců po konci války. 3. července 1945 odeslala československá vláda světovým spojeneckým mocnostem memorandum, v němž svůj záměr oznámila. Dne 25. ledna 1946 pak zamířil do Bavorska první organizovaný transport vypravený z Mariánských Lázní. Další měsíce proces pokračoval, až objem dosáhl cca dva a čtvrt milionu jednotlivců.

REKLAMA

Sláma a dobytčáky

Vypadalo to velmi podobně jako odvážení Židů a dalších etnik do koncentračních táborů. Jen osazenstvo dobytčích vagonů se slámou uvnitř se změnilo. „Dostali jsme příkaz být ve 14 hodin na nádraží v Prachaticích. S padesáti kily zavazadel a tisíci říšských marek, které jsme si směli vzít,“ vzpomíná pro Paměť národa Johann Eppinger.

Miliony lidí

Po celé stovky let tvořili Němci v našich zemích velmi početnou skupinu obyvatel. Sčítání z roku 1930 uvádí 3,15 milionu lidí. Masové deportace v letech 1945-1946 zahrnovaly cca tři miliony osob. Nejdřív to také znamenalo opakované krveprolití, které zasáhlo i zcela nevinné civilisty. Až pak nastala klidnější fáze, kde už figuroval i mezinárodní dohled.

Beneš a dekret číslo 33

Možné vysídlení Němců bral exilový prezident Edvard Beneš v úvahu již od počátku války. „Rozhodnutí o samotném principu vysídlení padlo v zásadě na konferenci v Teheránu na konci roku 1943,“ uvádí pro Českou televizi historik Vladimír Černý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Spojenci pak konkrétní plán potvrdili počátkem srpna 1945 na konferenci v Postupimi s důrazem na humanitu a spořádanost. Právní rámec připravil dekret číslo 33/1945. Prezident ho podepsal prakticky okamžitě, čímž většinu Němců a Maďarů na našem území odebral československé občanství.

Další kroky a stav Němců

Výjimku dostali ti, kteří „zůstali věrní Československé republice“. Těch ostatních se týkaly i další schválené dekrety. Šlo o lidové soudy, zabavení majetku a další „osekávání“. Němci v rámci celého Československa se mezitím snažili přežít vyčerpání a stres. Přispíval i nedostatek jídla, protože dostávali zvláštní potravinové lístky se zřetelně slabším přídělem.

Hodně z nich muselo pracovat, muži hlavně v dolech a hutích, dále je využily pískovny, železnice a kamenolomy. Tedy velmi náročné manuální profese. Část Němců skončila po válce v internačních táborech, kde spali ve velkých skupinách na holé zemi prakticky bez hygieny. Hlavně do září 1945 byli také častým cílem násilí od dozorců.

Oficiální a organický

Ještě před oficiálním odsunem i během něj docházelo taky k činnosti místních skupin a tzv. divokému odsunu. Němci byli vyhánění z domovů, stali se terčem reálných i domnělých křivd. Chaotické období po rozpadu jedné státní moci a před ustálením nové velmi nahrávalo osobním vendetám a vyřizování účtů. Místním bylo přitom jedno, jestli to bude muž, žena nebo dítě – hlavně, že to bude Němec.

Jen třetina lidí

Teď není řeč o tehdejší německé populaci, ale náhledu Čechů na celý poválečný proces. Postupně totiž klesá počet těch, kteří ho vnímají jako spravedlivý. Data CVVM ukazují, že zatímco v roce 2002 ho jako spravedlivý vidělo 64 % Čechů a Češek, v roce 2016 už to bylo jen něco přes třetinu, konkrétně 37 %.

Spektrum názorů se dále tříští. Čtvrtina vidí odsun jako nespravedlivý, minulost je ale třeba definitivně oddělit. Další čtvrtina nemá názor, nebo se o takové události nezajímají. Zbývající vnímají potřebu omluvy, případně rovnou odškodnění.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA