Slávu zažili ve chvíli, kdy se ještě doba točila okolo drátových telefonů. Mobily s internetem neexistovaly, ale fanoušci si je uměli najít už tehdy. Václav Jelínek, jeden z členů skupiny Lunetic, dnes říká, že si devadesátky vybavuje jen ve střípcích. Ale ty střípky mají barvy Las Vegas.
Jak se z tanečníků stali popoví hrdinové
Na začátku byla diskotéka. Aleš Lehký a Martin Kocián, dva DJové z Mostu, hledali kluky, co dobře vypadají a umějí tančit. Jelínek říká, že si ho vyhlédli přímo na parketu. Nejdřív tančili. Pak si řekli, že vlastně budou i zpívat. Proč ne. Texty překládali pomocí anglického slovníku, písničky nahrávali na Amigu se čtyřmi stopami. „Chtěli jsme být něco mezi Backstreet Boys a Prodigy. Ale dopadlo to, jak to dopadlo,” vzpomínal Jelínek v rozhovoru pro Kytary.cz.
První album nikdy nevyšlo, ale hit “Máma” z druhého už znal každý. Holky omdlévaly pod pódiem, kluci z Luneticu objížděli republiku starým Favoritem a hlasovali sami pro sebe do hitparád. „Jezdili jsme k telefonním budkám a hlasovali. Jeden hlas na číslo,” říká Jelínek.
Doba, kdy nebyl klid ani doma
Fanynky tehdy neřešily GDPR. Jelínkovi rodiče měnili každý týden telefonní číslo, protože zvonil telefon od rána do večera. „Hledaly mě holky z Ostravy, ale my už byli doma. A ony tam pak spaly ve stanu před barákem.”
Lunetic rychle vyletěli na vrchol a stejně rychle narazili na strop. Kauza s vokalistou Daliborem Kaplanem, který tvrdil, že nazpíval celou jejich první desku, rozšířila fámy, že jde o české Milli Vanilli. „Byl najatej na vokály a byl i napsanej na albu. Ale když jsme uspěli, chtěl se sám zviditelnit,” říká Jelínek.
Navíc přišla ponorka. Dvacet pět koncertů měsíčně, nevyprané oblečení, život v autě. „Spal jsem tři dny doma z celýho měsíce. Auto smrdělo rybinou, nebyl čas nic vyprat,” dodal zpěvák.
Comeback s kytarou a bubeníkem, který usnul
V roce 2008 přišla pozvánka na Jelínkovy třicátiny. Kluci se sešli, padla nějaká ta sklenička a Martin Kocián navrhl comeback. Přišly dva koncerty a oba byly vyprodány. Od té doby hrají znovu. Ale se živou kapelou. A bez Kociána. „Moje podmínka byla, že jedině se živou kapelou. A od té doby to tak je,” tvrdí Jelínek. Muzikanti, co kdysi na Lunetic nadávali, dnes s nimi hrají už 17 let. „To jsou paradoxy,” směje se.

Sedm nových divů světa, z původních zbyly jen Pyramidy v Gíze
Kromě koncertů stihl Jelínek i muzikál Romeo a Julie, kde tančil v elasťákách a šermoval. A pak i s vlastní kapelou Human Face zpíval tvrdý rock. „Jednou nám bubeník usnul během koncertu. Spadl na kotel a byl konec.”
Teď se chystají na třicátý koncert. 9. října v Praze. „Možná zahrajem i Go Very Good Boy, ale jsem proti,” krčí rameny Jelínek. „Ale fanoušci to mají rádi. Tak uvidíme.” Skupina Lunetic se objeví jako hosté dalšího dílu Show Jana Krause, který vysílá ve středu 14. května ve 21.35 Prima.

Mléčné bary, bufety a jídelny: Kde jsme se stravovali před rokem 89 a co nám (ne)chutnalo
Zdroje: YouTube Kytary.cz, Wiki, iDnes