Tohle si turisté rozhodně neobjednali. Místo pohodového polehávání na pláži museli sledovat živel, který připomínal spíš filmovou katastrofu než poklidnou dovolenou. Chorvatsko, tradiční cíl statisíců Čechů a Slováků, zasáhl vír, který připomínal ničivé tornádo.
Bouřka udeřila naplno, trajekt se utrhl a nastal chaos
Split, přístavní město na chorvatském pobřeží, zažilo 8. července něco, co se tamní obyvatelé a turisté jen tak nevymažou z paměti. Krátká, ale o to zuřivější bouřka nad ránem přinesla extrémně silný vítr. Ten měl takovou sílu, že utrhl od mola trajekt Petar Hektorović. Plavidlo se nekontrolovaně pohybovalo a vzbudilo mezi lidmi pořádný strach.
K situaci přispělo i to, že nikdo pořádně netušil, co všechno ještě přijde. „Nastala obrovská panika a strach,“ zaznělo na facebookovém profilu Chorvatsko s dětmi, který situaci sledoval. Nebylo divu, když se při prudkém poryvu vzduchu rozkývala obrovská loď.
Bouřka si kromě materiálních škod vyžádala také zraněné. Podle portálů oe24.at a index.hr skončilo 24 lidí s různými úrazy – od škrábanců přes pohmožděniny až po zlomeniny. Stromy popadaly na desítky aut a škody se počítaly v milionech korun.
“Tornádo” v Rovinji nahnalo husí kůži i otrlým
Jen o den později se přírodní peklo přehnalo dál na západ, do oblíbeného letoviska Rovinj. Tady už se přímo nad pobřežím Benátského zálivu vytvořil vír podobný tornádu, které zachytil na video jeden z turistů.
Pod videem se okamžitě rozjela debata. Někteří lidé přičítali extrémní jevy klimatickým změnám. „Jsou to klimatické změny. Golfský proud se ztrácí – bude hůř,“ napsala jedna diskutující, která si myslí, že podobným pohromám už nejde zabránit.
Ve skutečnosti ale podle meteorologů pravděpodobně nešlo o tornádo, nýbrž o tzv. pijavici – tedy vodní trombu, která vzniká nad mořem a pevniny se často ani nedotkne. Místní tento jev běžně označují právě jako „pijavica“.

Podvody na internetu neznají hranic a počátek mají v devadesátkách: Nabídka sňatků, převodu dědictví i neexistující e-shopy
Meteoroložka z chorvatského DHMZ popsala pro tamní média, že jde o víry vznikající při nestabilní atmosféře, které mohou mít průměr i desítky metrů a vítr přesahující 80 km/h. Z dálky to připomíná tornádo, ale následky na pevnině bývají obvykle mírnější.
Zaznělo také malé meteorologické okénko v komentářích. „Pokud je nahoře, je to tromba, až když sedne na zem, už je to tornádo,“ vysvětlila paní Andrea. Na to jí bleskově odpověděl Vlado, podle všeho očitý svědek: „Dotklo se. Ale jen na takových 15 minut,“ napsal a přidal i vlastní fotku tohoto ničivého fenoménu.
