Třináctka nejlepších válečných filmů všech dob a kde si je pustit

Válečné filmy dokážou víc než jen bavit – nabízejí hluboké příběhy o odvaze, obětech a nezlomnosti lidského ducha. Některé přinášejí syrový obraz válečného pekla, jiné ukazují, jak hrdinství vzniká i v těch nejtemnějších chvílích historie. Ať už hledáte napětí, emocionální hloubku nebo akci, těchto třináct válečných snímků vás zaručeně vtáhne do děje.

REKLAMA

Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan, 1998)

Steven Spielberg vzal válečný žánr a nasadil mu tak realistickou podobu, že diváci měli pocit, jako by vylodění v Normandii zažili na vlastní kůži. „Zachraňte vojína Ryana“ je příběhem skupiny amerických vojáků, kteří riskují životy, aby zachránili jednoho muže – vojína Jamese Ryana. Hlavní postava, kapitán John Miller v podání Toma Hankse, vede tým za nepřátelské linie, aby Ryana přivedl zpět domů k matce. Je to mise plná napětí, dilemat a tvrdých rozhodnutí, která ukazuje, že válka není černobílá.

Úvodní scéna vylodění na pláži Omaha je dnes již kultovní. Spielberg ji natočil s takovou syrovostí, že se vám při sledování sevře žaludek. Krev, chaos, výbuchy a zoufalí vojáci – nic z toho není idealizované. Je to válka taková, jaká byla – brutální, chaotická a nelítostná. Ale „Zachraňte vojína Ryana“ není jen o válce jako takové. Je to především o lidech v ní. O jejich strachu, obětavosti, přátelství a vnitřních konfliktech. Film ukazuje, že i v nejtemnějších chvílích zůstává prostor pro odvahu a lidskost.

Pro české diváky je tento klenot dostupný online. Pustit si ho můžete na Netflixu, Google Play, Apple+, Prima+ či Skyshowtime. Film rovněž v neděli večer vysílá Prima COOL, v repríze ho bude možné vidět 27. listopadu na Prima MAX. „Zachraňte vojína Ryana“ není jen válečný film, je to strhující zážitek, který vás nenechá zapomenout, jaké hrůzy válka přináší.

Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979)

Francis Ford Coppola natočil film, který není jen válečným dramatem, ale také hlubokým psychologickým ponorem do chaosu lidské mysli. „Apokalypsa“ přenáší novelu Srdce temnoty do prostředí vietnamské války. Hlavní postava, kapitán Willard (Martin Sheen), dostává za úkol proniknout do džungle a zlikvidovat plukovníka Kurtze (Marlon Brando), který se stal odpadlíkem a vytvořil si vlastní „království“ v srdci vietnamského pekla.

Film vyniká svou atmosférou. Džungle je zde stejně děsivá jako válečné scény. Willardova cesta připomíná sestup do pekla, kde se realita prolíná se šílenstvím. „Apokalypsa“ není jen o válce, ale o tom, co s lidmi udělá – o ztrátě lidskosti, o moci a o tom, jak blízko máme k šílenství. Coppolovi se podařilo vytvořit mistrovské dílo, které překračuje hranice tradičního válečného žánru. Film je navíc nezapomenutelný díky scénám, jako je ta s helikoptérami za doprovodu Wagnerovy hudby „Jízda Valkýr“.

Pro české diváky je „Apokalypsa“ dostupná na několika platformách. Film můžete sledovat například na Apple TV+. Pokud hledáte válečný film, který vás nejen přimrazí napětím, ale také donutí přemýšlet o lidské podstatě, je „Apokalypsa“ jedním z těch, které byste si neměli nechat ujít.

Schindlerův seznam (Schindler’s List, 1993)

Schindlerův seznam“ je film, který přepisuje hranice válečného žánru. Režisér Steven Spielberg v něm přináší emocionálně devastující, ale zároveň nadějeplný příběh Oskara Schindlera (Liam Neeson). Tento německý průmyslník během druhé světové války zachránil více než tisíc polských Židů před holocaustem tím, že je zaměstnal ve svých továrnách. Film vypráví o jeho proměně z oportunistického podnikatele v člověka, který riskuje vše, aby zachránil životy.

Jedním z nejsilnějších momentů filmu je symbolika dívky v červeném kabátku, která se objevuje v jinak černobílém snímku. Tento motiv geniálně podtrhuje hrůzy holocaustu a zároveň Schindlerovo uvědomění, že za čísly se skrývají skuteční lidé. „Schindlerův seznam“ je bolestivě realistický, ale přesto vás donutí věřit v sílu lidskosti. Film byl oceněn sedmi Oscary, včetně ocenění za nejlepší film a režii, a stal se jedním z nejvýznamnějších děl světové kinematografie.

Pro české diváky je tento film dostupný na Apple TV+ a Rakuten TV. Pokud jste ho dosud neviděli, připravte se na těžký, ale zásadní zážitek, který vás zanechá s hlubokým zamyšlením nad historií i tím, čeho je člověk schopen – v dobrém i zlém.

Četa (Platoon, 1986)

„Četa“ režiséra Olivera Stonea je syrovým a intenzivním pohledem na válku ve Vietnamu, vycházející z vlastních zkušeností samotného režiséra. Příběh sleduje mladého amerického vojáka Chrise Taylora (Charlie Sheen), který se připojí k jednotce v džungli a rychle pochopí, že válka není o čestných bojích, ale spíše o chaosu, zoufalství a těžkých morálních rozhodnutích. Taylor se ocitá mezi dvěma seržanty – tvrdým a brutálním Barnesem (Tom Berenger) a idealistickým Eliasem (Willem Dafoe). Konflikt mezi těmito dvěma muži zrcadlí rozdělení celé jednotky a zároveň Taylora nutí čelit otázce, kým se chce stát.

Film nabízí nekompromisní zobrazení válečné reality. Není tu prostor pro hrdinské momenty nebo idealizované bitvy. Místo toho sledujeme, jak válka postupně ničí lidskou psychiku a morálku. „Četa“ je známá svou autenticitou, kterou podtrhují skvělé herecké výkony a realistické zpracování bojových scén. Oliver Stone získal za tento film Oscara za nejlepší režii a „Četa“ se stala prvním válečným filmem, který získal Oscara za nejlepší film s tématem vietnamské války.

Pro české diváky je „Četa“ dostupná na HBO Max, Apple TV+ či Lepší TV. Pokud hledáte válečný film, který neuhýbá před nepříjemnými pravdami, ale zároveň nabízí silný příběh o boji mezi dobrem a zlem – nejen ve válce, ale i v lidech samotných – „Četa“ je rozhodně snímek, který by neměl uniknout vaší pozornosti.

Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai, 1957)

„Most přes řeku Kwai“ je epickým válečným dramatem, které však přesahuje samotné konflikty. Film režírovaný Davidem Leanem se odehrává během druhé světové války a sleduje skupinu britských válečných zajatců, kteří jsou japonskou armádou nuceni postavit strategicky významný most v thajské džungli. Plukovník Nicholson (Alec Guinness) se rozhodne vést své muže k dokonalé stavbě, aby ukázal britskou disciplínu a odvahu, což vyvolává morální dilema – je správné sloužit nepříteli, pokud to posiluje vaši důstojnost?

Film nabízí brilantní herecké výkony, zejména od Aleca Guinnesse, který za svou roli získal Oscara. Závěrečná scéna s mostem a jeho osudem patří k nejnapínavějším momentům v historii kinematografie. „Most přes řeku Kwai“ byl oceněn sedmi Oscary, včetně ocenění za nejlepší film a režii. Tento snímek je nejen dramatem o přežití a morálních volbách, ale také kritikou válečné absurdity a ironie, kterou válka přináší.

Pro české diváky je „Most přes řeku Kwai“ dostupný na Apple TV+ a Sledovani TV. Pokud jste tento klasický válečný film ještě neviděli, rozhodně stojí za to. Nejenže vás vtáhne do svého děje, ale také vás donutí přemýšlet o tom, co všechno jsme schopni obětovat ve jménu principů a ideálů.

Dunkerk (Dunkirk, 2017)

Christopher Nolan přinesl do válečného žánru něco, co tady dosud nebylo. „Dunkerk“ je film, který záměrně boří klasické vyprávěcí struktury. Příběh sleduje dramatickou evakuaci spojeneckých vojáků z pláží francouzského Dunkerku v roce 1940, a to hned ve třech časových rovinách: na zemi (jeden týden), na moři (jeden den) a ve vzduchu (jedna hodina). Tento neobvyklý přístup vytváří neustálé napětí a pocit, že jste přímo uprostřed akce, ať už na člunu, ve stíhačce nebo na písečné pláži.

„Dunkerk“ není klasickým válečným filmem plným dialogů a hrdinských momentů. Nolan se rozhodl dát přednost obrazu a zvuku před slovy. Minimalistický scénář nechává prostor pro intenzivní emoce, které podtrhuje famózní hudba Hanse Zimmera. Zvuky bomb a neúnavně tikající hodiny vás doslova dostanou pod tlak. Film je tak realistický, že téměř cítíte písek pod nohama a slyšíte hvízdání kulek nad hlavou. Oceněný třemi Oscary dokazuje, že „Dunkerk“ je jedním z nejsilnějších válečných zážitků posledních let.

Pro české diváky je tento snímek dostupný na HBO Max, Apple TV+, Lepší TV, Google Play i Rakuten TV. „Dunkerk“ vás nenadchne velkolepými bitvami, ale ukáže vám válku z pohledu jednotlivce. Přežití tady není samozřejmostí, ale otázkou štěstí, odvahy a odhodlání. Pokud hledáte film, který vás naprosto vtáhne, Nolanův Dunkerk je jasná volba.

Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down, 2001)

Ridley Scott ve svém strhujícím válečném dramatu „Černý jestřáb sestřelen“ přenáší diváky do Somálska roku 1993, kde sledujeme osud jedné z nejkritičtějších vojenských operací americké armády. Příběh vypráví o pokusu zajmout somálského válečného vůdce, který se ale rychle změní v katastrofu. Když jsou dva americké vrtulníky sestřeleny, situace se promění v krvavou bitvu, během níž vojáci bojují o holý život. Film nabízí bezprostřední pohled na chaos moderní války, kde každý krok může znamenat smrt.

Scott v tomto filmu ukazuje válku bez příkras. Akční scény jsou dynamické, realistické a natolik pohlcující, že se divák cítí, jako by byl přímo v ulicích Mogadiša. Film je nejen o boji, ale také o bratrství mezi vojáky, kteří si v extrémních podmínkách vzájemně zachraňují životy. Skvělé výkony herců, jako jsou Josh Hartnett, Eric Bana a Ewan McGregor, spolu s vynikajícím kameramanským zpracováním, dělají z filmu „Černý jestřáb sestřelen“ nezapomenutelný zážitek.

Pro české diváky je film dostupný na platformách Netflix, Apple TV+, Canal+, Google Play a Rakuten TV. Pokud máte rádi válečné filmy, které vám ukážou napětí a nepředvídatelnost boje z první ruky, „Černý jestřáb sestřelen“ je přesně tím pravým. Není to příběh o vítězství, ale o přežití a lidskosti uprostřed válečné zkázy.

Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, 1975)

„Přelet nad kukaččím hnízdem“ sice není typickým válečným filmem, ale svým vyobrazením boje jednotlivce proti systému se do tohoto seznamu právem řadí. Režisér Miloš Forman ve svém oscarovém snímku přináší strhující příběh Randalla P. McMurphyho (Jack Nicholson), drobného kriminálníka, který se dostane do psychiatrické léčebny, aby se vyhnul vězení. Místo klidného odpykání trestu však McMurphy rozpoutá vzpouru proti tyranské sestře Ratchedové (Louise Fletcher), čímž staví pacienty proti represivnímu systému.

Film zkoumá témata svobody, individuality a lidské důstojnosti, a přitom neztrácí na emocionální síle. Jack Nicholson v roli McMurphyho podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry a vytváří postavu, která je drzá, chytrá a zároveň dojemná. Forman mistrně balancuje mezi humorem a dramatem, čímž diváka vtahuje do děje a nutí jej prožívat každý moment s postavami. Film získal pět Oscarů, včetně ocenění za nejlepší film, režii i herecké výkony Nicholsona a Fletcherové, což z něj dělá jedno z největších děl světové kinematografie.

Pro české diváky je „Přelet nad kukaččím hnízdem“ dostupný na Netflixu, Rakuten TV a Google Play. Tento snímek není jen příběhem o jedné vzpouře, ale i univerzální metaforou o boji za svobodu a právo být sám sebou. Je to film, který zůstává relevantní i po téměř padesáti letech od svého vzniku. Pokud jste ho ještě neviděli, rozhodně si ho přidejte do svého seznamu.

Železná srdce (Fury, 2014)

Drama „Železná srdce“ vás zavede do posledních měsíců druhé světové války, kdy německá armáda kladla zoufalý odpor postupujícím spojeneckým silám. Režisér David Ayer vypráví příběh posádky amerického tanku s přezdívkou Fury, vedené tvrdým seržantem Wardaddym (Brad Pitt). Posádka, složená z různorodých a často nevyrovnaných charakterů, čelí nesčetným výzvám v nepřátelském prostředí. Film zobrazuje, jak válka formuje lidské chování, ať už jde o mladého nováčka, který se musí během jediného dne proměnit z neškodného pisálka na vojáka, nebo o veterány, kteří přežili jen díky tvrdosti a cynismu.

Film je syrový, drsný a nemilosrdně realistický. Souboje tanků, které jsou jádrem „Železných srdcí“, jsou natočeny s nebývalou intenzitou a ukazují, jak těžká a děsivá byla válka z pohledu posádky uzavřené v těžkém ocelovém kolosu. Ayer se nebojí ukázat ani temné stránky války – krutosti, strach a dehumanizaci. Brad Pitt v roli seržanta Wardaddyho podává přesvědčivý výkon, který dokonale vystihuje vojáka zlomeného válkou, ale stále schopného vést svou jednotku k přežití.

Pro české diváky je „Železná srdce“ dostupná na platformách Prime Video, Lepší TV a Sledování TV. Pokud hledáte válečný film, který vás vtáhne do srdce bitvy a ukáže válku z pohledu posádky tanku, je tento snímek přesně pro vás.

Vyšší princip (1960)

„Vyšší princip“ je jedním z nejzásadnějších československých válečných filmů, který se zapsal do historie kinematografie svou hloubkou a nekompromisním zobrazením morálních dilemat. Režisér Jiří Krejčík přináší příběh gymnaziální třídy za nacistické okupace, jejíž studenti se dostanou do smrtelného nebezpečí poté, co jsou obviněni z protinacistických aktivit. Hlavní postava, starý profesor latiny, známý svou zásadou „vyššího principu mravního“, se musí rozhodnout, zda se postaví na obranu svých studentů, nebo se podvolí režimu.

Film exceluje nejen svým silným příběhem, ale i hereckými výkony. František Smolík v roli profesora přináší hluboký, dojemný portrét člověka, který věří v morální hodnoty i tváří v tvář nevyhnutelné tragédii. „Vyšší princip“ je zároveň kritikou totalitních režimů a poctou těm, kteří se nebáli vzdorovat zlu, ať už to stálo cokoli. Krejčíkovi se podařilo vytvořit dílo, které přesahuje hranice válečného žánru a stává se univerzálním poselstvím o odvaze a morálce.

Film je v České republice dostupný ke zhlédnutí na platformách VOYO, JOJ Play a Sledování TV. „Vyšší princip“ je nadčasové dílo, které připomíná, že morální síla jednotlivce může být stejně mocná jako vojenská zbraň. Pokud jste ho dosud neviděli, neváhejte – tento film není jen o válce, je o tom, co znamená zůstat člověkem i v těch nejtemnějších chvílích.

Pianista (The Pianist, 2002)

„Pianista“ je mistrovské dílo Romana Polanského, které vypráví skutečný příběh Władysława Szpilmana, talentovaného polského klavíristy židovského původu, který přežil holocaust. Film sleduje jeho život od začátku nacistické okupace Varšavy až po osvobození města. Adrien Brody v hlavní roli předvádí fenomenální výkon, který mu právem vynesl Oscara. Szpilman, jenž postupně přichází o rodinu, domov i důstojnost, se stává svědkem největších hrůz druhé světové války. Jeho jedinou zbraní je jeho hudba a odhodlání přežít.

Polanski ve „Pianistovi“ vytvořil intimní, ale zároveň epický příběh. Film zobrazuje nejen hrůzy holocaustu, ale také lidskou sílu a odolnost. Scéna, kde Szpilman hraje na imaginárním klavíru, aby se neprozradil, patří k nejsilnějším momentům v dějinách kinematografie. Polanski, který sám přežil holocaust, vnáší do filmu hlubokou autenticitu a osobní zkušenost. „Pianista“ získal tři Oscary, včetně ceny za nejlepší režii a nejlepší herecký výkon, a také Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

Pro české diváky je „Pianista“ dostupný na Apple TV+. Pokud hledáte film, který vás zasáhne svým příběhem, ale také přiměje přemýšlet o lidské síle a přežití v těch nejhorších podmínkách, „Pianista“ je volba, která vás nezklame.

Obchod na korze (1965)

„Obchod na korze“ je jedním z nejvýznamnějších děl československé kinematografie, které získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Režiséři Ján Kadár a Elmar Klos vytvořili dojemné drama, které se odehrává během nacistické okupace Slovenska. Příběh sleduje Tona Brtka (Jozef Kroner), obyčejného řemeslníka, který je přidělen do obchodu staré židovské vdovy Rosalie Lautmannové (Ida Kamińska). Co však začíná jako zdánlivě jednoduchý úkol, se mění v morální dilema, když se Brtko ocitá tváří v tvář realitě nacistické politiky a lidského utrpení.

Film je mistrovským portrétem obyčejných lidí, kteří se nečekaně ocitnou uprostřed historické tragédie. Kadár a Klos brilantně zachycují napětí mezi lidskostí a zbabělostí, mezi povinností a strachem. Výkony Jozefa Kronera a Idy Kamińské (nominované na Oscara za nejlepší herečku) dodávají příběhu hlubokou emocionální sílu. „Obchod na korze“ není jen o hrůzách války, ale také o svědomí a o tom, jak malá rozhodnutí mohou mít obrovské následky.

Pro české diváky je tento nadčasový snímek dostupný na Netflixu, Apple TV+, VOYO či JOJ Play. „Obchod na korze“ je film, který by měl vidět každý, kdo chce porozumět nejen válečným tragédiím, ale i lidské povaze a těžkým volbám, které lidé museli činit v temných časech historie. Je to dílo, které vás zasáhne svou prostotou i hloubkou.

Hanebný pancharti (Inglourious Basterds, 2009)

Quentin Tarantino vzal žánr válečného filmu a postavil ho na hlavu. „Hanebný pancharti“ nejsou klasickým dramatem o druhé světové válce, ale stylovým, napínavým a místy i ironickým vyprávěním, které se nebojí překračovat hranice. Příběh se točí kolem dvou paralelních plánů na atentát na vrcholné představitele nacistického režimu. Na jedné straně stojí „Pancharti“, skupina židovských amerických vojáků vedených Aldo Rainem (Brad Pitt), kteří se nezastaví před ničím. Na straně druhé sledujeme mladou židovku Shosannu (Mélanie Laurent), která plánuje svou vlastní pomstu za vyvraždění rodiny.

Tarantino kombinuje brilantní dialogy, intenzivní napětí a výstřední akci. Výkon Christopha Waltze jako Hanse Landy, známého jako „Lovec Židů“, patří k tomu nejlepšímu, co film nabízí, a vynesl mu Oscara za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Film je poctou kinematografii samotné – od odkazů na staré válečné filmy po klíčovou roli kina v závěrečném aktu. „Hanebný pancharti“ jsou Tarantinem v jeho nejlepší formě: drzý, originální a nezapomenutelný.

Pro české diváky je film „Hanebný pancharti“ dostupný na HBO Max, Prime Video, Apple TV+, Lepší TV, Rakuten TV i Google Play. Pokud máte chuť na válečný film, který se vymyká všem konvencím, je plný napětí a nabízí Tarantinovu jedinečnou směs humoru a brutality, „Hanebný pancharti“ jsou skvělou volbou. Je to snímek nejen o válce, ale i o síle příběhů, které mohou měnit historii – alespoň na filmovém plátně.

Chybí vám zde váš oblíbený válečný film? Podělte se o vaše tipy do komentářů.

Zdroje: Variety, CSFD, iMDB

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Petr Vysloužil
Petr Vysloužil
Nadšený pisálek webových plátků. Moje články jsou především mixem vášně pro kinematografii, fascinace celebritami a radosti ze zdravého životního stylu.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA