Tři králové nebyli tři a ani nebyli králové. Zkratka K+M+B také neznamená jejich jména

I když ze všech stran zní, že do Betléma dorazili s dary Tři králové, není to podle historiků vlastně vůbec pravda. Jak to tedy bylo? A co znamená zkratka K+M+B?

REKLAMA

Tři králové nebyli králové

I když je známe jako Tři krále a takto to máme uvedeno 6. ledna i v kalendáři, tak ve skutečnosti se mělo jednat o mudrce z Východu, ale mluvilo se o nich také jako o mázích. Ani jména Kašpar, Melichar a Baltazar nejsou s největší pravděpodobností správná, protože ani tyto informace se nevyskytují v Novém zákoně. Poprvé se tato jména spolehlivě objevila ve 12. století, ale první zmínka byla nalezena ve spisu ze 6. století.

Z mágů mudrci, z mudrců králové

V Matoušově evangeliu – v nejstarších řecky psaných rukopisech, se dokonce píše, že uctít Ježíše a přinést mu dary přišli z Východu mágové. Ti byli poté označeni za mudrce v pozdějších překladech bible. O třech mudrcích se poprvé zmiňuje na počátku 3. století církevní spisovatel Órigenés. V 6. století se objeví první zmínka o králích.

Nebyli jen tři

Právě evangelium podle Matouše, která má o této události vyprávět, nezmiňuje počet mužů, kteří se přišli poklonit Ježíši. Celkový počet mudrců/králů se pohyboval od dvou do dvanácti. Většina západních křesťanů pak předpokládala, že byli tři. K tomuto počtu dospěli na základě toho, že s sebou přinesli tři dary – zlato, kadidlo a myrhu. Východní křesťané, a to hlavně v syrských církvích, zase mluví o počtu dvanácti.

Kašpar + Melichar + Baltazar? Omyl

Když chodí po vesnicích a městech Tři králové a nad dveře (a dříve i nad chlévy) nám napíšou bílou křídou K+M+B, nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že většina to má za zkratku jmen Tří králů – tedy Kašpara, Melichara a Baltazara. Pravda je ale jiná.

Jedná se totiž o zkratku z latinského CMB, což znamená Christus mansionem benedicat. V překladu jde tedy o “Kristus ať obydlí žehná po celý rok” a následně je doplněn konkrétní rok. A ani mezi jednotlivými písmeny není znaménko plus, ale křížek – tedy C † M † B †. Tyto tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna a Ducha svatého.

Oficiálně nebyli Tři králové nikdy svatořečeni, ale jsou uctívání jako patroni poutníků a hříšníků.

Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com
Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com

O dalších zajímavostech si můžete přečíst tady.

Zdroj: vanoce.vira.cz, wikipedia.org, hradec.rozhlas.cz

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek různých filmových žánrů, seriálů i dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA