Stonehenge jako komunitní centrum: Archeologové tvrdí, že rozlouskli 4500 let starou záhadu

Stonehenge je stavba, která dlouhodobě přitahuje návštěvníky i konspirátory a současně způsobuje vědcům bolesti hlavy. Jak a proč staří kameníci vlastně tuto strukturu kamenů postavili? Teď ale badatelé věří, že nový rozbor podporuje méně známou teorii o účelu celého monumentu.

REKLAMA

Něco jiného než pozorovatelna?

Podle týmu archeologů z University College London měl kamenný monument ještě jinou funkci než sluneční kalendář a observatoř. Podle nové studie poskytovalo Stonehenge místo i pro komunitní sjednocení. Původní kmenoví Britové tu mohli tváří v tvář novým obyvatelům z Německa a Nizozemska udržovat svou identitu a tradice.

Oltářní kámen

Nový výklad stojí hlavně na analýze oltářního kamene. Tento kus 6,6 tun vážícího kamene uprostřed centrální formace měl dosud nejasný původ. Geologický rozbor ale potvrzuje, že byl dopraven ze Skotska. Teď je tedy jasné, že všechny části Stonehenge přišly z míle vzdálených míst.

Sbírka odevšad

„Fakt, že všechny kameny pocházejí ze vzdálených míst, dělá Stonehenge unikátem mezi 900 kamennými kruhy, které známe po celé Británii. Podporuje to myšlenky, že kamenný kruh měl kromě náboženských účelů i politickou funkci,“ uvádí v doprovodném prohlášení ke studii Mike Parker PearsonUSL Institute of Archeology.

Se svým týmem proto věří, že Stonehenge byl „monumentem sjednocení všech tehdejších Britů. Slavili tu svoje věčné spojení jak s předky, tak i vesmírem.“

Stavěno po stovky let

Stonehenge rozhodně nevzniklo najednou. Soubory několika skupin kamenů byly vztyčeny v několika fázích po stovky let, vše začalo asi před 5 000 lety. Podle expertů dorazily první kameny z Walesu vzdáleného asi 140 mil, a to v době 3000 let před Kristem.

Ačkoli už tehdy existovalo v některých částech světa kolo, do Británie tato vymoženost ještě nedorazila. Z toho vychází náročná organizace transportu kamenných obrů, která musela zahrnovat stovky či tisíce místních pracovníků.

Dar sjednocení

Asi před 500 lety došlo k renovaci a instalaci oltářního kamene. Protože se Stonehenge i další „ležící kamenné kruhy“ nacházejí jen ve specifických oblastech Skotska, mohly podle archeologů sloužit také jako hlavní komunitní centra.

Právě oltářní kámen tak mohl být přinesen doslova jako dar lidu ze severního Skotska, vyjádření aliance nebo minimálně spolupráce. Bez ohledu na efektivitu monolitu stran sjednocení komunity se dál odehrávala demografická změna. Lidí z pevniny na ostrově přibývalo a v roce 2000 před Kristem už Evropané v populaci převažovali.

A co vy, navštívili jste již Stonehenge? Láká vás toto místo osobně vidět?

Zdroje: PopSci, Nature

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA