Starověké technologie, které se vzpírají vysvětlení: Vrtulník a žárovka ve starém Egyptě, řecký počítač či záhadný disk

Žijeme v době technologií, o jakých se starověkým lidem ani nesnilo. Máme dotykové panely, vysíláme signály přes oceán a povídáme si pomocí plochých “krabiček”. Stále však existují staré artefakty, které motají vědcům hlavy. Takové, jejichž mechanismus se vzpírá pochopení a vysvětlení.

REKLAMA

Vynalézáme opět kolo?

V mnoha ohledech se zdá, že v zásadě jen znovu vytváříme historii. Že naše moderní doba je jen replikou a reprízou toho, co se tu dělo před stovkami, ba tisíci lety. Dodnes totiž žasneme nad pokročilostí těchto ér.

Dodnes trvá diskuse o tom, jak byly vlastně postaveny pyramidy nejen v Egyptě. Našli jsme megality v Údolí králů, Mexiku, obou polovinách Ameriky i Evropě. Tyto stavby jsou postaveny s takovou přesností a komplexností, že i pro nás by to byl náročný oříšek.

Noční můra vědců

Pro historiky jsou pak takové věci skutečnou noční můrou. Jak se mají s takovými anomáliemi vlastně vypořádat? Obvykle jsou tu jen tři možnost zpracování: ignoruj, popírej, odhal. Muzea na celém světě jsou však stále plná artefaktů, jejichž údaje prostě nedávají smysl.

Někdy jde o podvrhy, někdy jsou to omyly, něco si však vyžaduje zevrubné prozkoumání. Několik kusů si tak zasloužilo přítomnost v historických knihách, ale zatím bohužel jen na okraji.

Nenechte se ale zmást. Nejde o strhávání úspěchů předchozích civilizací, právě naopak. To, co nám po těchto lidech zůstalo, je ještě úžasnější, než jsme se kdy domnívali. Zůstává tedy otázkou, jaké zdroje a znalosti měli tehdejší lidé. Pravděpodobně jim totiž začínáme teprve rozumět.

Abydské hieroglyfy

Egyptská sada hieroglyfů, které jasně ukazují vrtulník a některá další vozidla budoucnosti. Nachází se v chrámu Sethiho I. V Abydu a překrytím dvou nápisů vznikají zmíněné obrazce. Chrám se nachází asi 450 kilometrů od Káhiry.

Abydské hieroglyfy jsou egyptské hieroglyfy vytesané v chrámu Sethiho I. v Abydu, FOTO: Olek95, Public domain, via Wikimedia Commons

Hlavně helikoptéra je v obrazcích jasně rozeznatelná a vede k otázce, kam se tam něco takového může vůbec nacházet. Jde samozřejmě o živnou půdu pro nadšence UFO nebo fandy potopené Atlantidy. Tyto obrázky mají jasně dokazovat jejich hypotézy.

Na druhé straně běžní egyptologové vynaložili solidní úsilí na prozaičtější vysvětlení. Nejde podle nich totiž o nic jiného než výsledek překrytí starého a nového rytí do omítky. Některé vrstvy se časem zhroutily a celek se objevil v tomto rozložení.

Mechanismus z Antikythéry

Pozoruhodnému zařízení se taky říká počítač z Antikythéry. Starověký technicky artefakt je totiž bronzové diferenciální ozubené soukolí. Byl objeven roku 1920 na vraku lodi, který měla jít ke dnu v letech 70-60 před Kristem.

Mechanismus z Antikythéry, FOTO: Tilemahos Efthimiadis from Athens, Greece, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Badatelé se na dataci shodují, což z něj dělá první světový mechanický počítač. Sestává z komplexní sady koleček, převodů a nastavení, vše velmi přesné. Odborníci se také shodují na skutečnosti, že takováto přesnost práce s kovem se pak objevuje až u produkce hodinářů v 18. století.

Podle zatím poslední verze jde o astronomickou kalkulačku na předvídání a měření pohybů planet vzhledem ke Slunci, Zemi a Měsíci.

Světlo z Dendry

V chrámu Hathor 480 kilometrů jižně od Káhiry se nachází tři kamenné reliéfy. Podle některých badatelů ukazují starověkou verzi osvětlení založenou na elektřině. Mainstreamoví egyptologové namítají, že tohle na reliéfech vůbec není. Jde zkrátka o ukázku mytologie a hada, který se rodí z lotosového květu.

Egyptská žárovka, FOTO: Olaf Tausch, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Bližší pohled ale nevyhnutelně vyvolává otázky a pochybnosti. Lotos vypadá normálně, ale žárovka je podivná. Stonek je nezvykle dlouhý a vypadá jako kabel. Pilíř vypadá jako dnešní izolátor. Dle kritiků by v případě reálnosti reliéfů byly určitě nalezeny fyzické artefakty.

Jde však o argumentační klam. Vychází z předpokladu, že něco neexistuje proto, že tomu lidé nerozumí nebo to nenašli.

Disk z Faistu

Disk z pálené hlíny nalezený v minojském paláci na Krétě. Pochází asi z pozdní doby bronzové, tedy 2000 přes Kristem. V roce 1908 ho našel italský archeolog Luigi Pernier a obsahuje 241 značek tvořených 45 jedinečnými symboly. Vznikly asi otiskem pečetítek a tvoří spirálovitou sekvenci sledující směr hodinových ručiček do středu disku.

Disk z Faistu, FOTO: Alexander Baranov from Montpellier, France, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Smysl symbolů nebyl přes různé návrhy nikdy uspokojivě vysvětlen natolik, aby to akceptovali moderní archeologové nebo jazykovědci. Jde hlavně o jediný kus svého druhu, a přestože byla zpochybněna jeho pravost, obecně se věří, že je pravý.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA