Příběh lásky, která vznikla ke zděšení okolí i personálu na chmelové brigádě, je prvním muzikálem české filmové historie. Patří k ní krásná studentka Hanka a dva sokové, Honza a Filip. Nesmrtelná legenda se zapsala do paměti mnoha dnes již kultovními písněmi. Jaké zajímavosti provázely natáčení snímku Starci na chmelu?
Herkulovský úkol castingu
Na film zavzpomínal po mnoha letech režisér Ladislav Rychman s tím, že obsazení bylo opravdu výzvou. „Jako základ bylo potřeba najít asi třicet sedmnáctiletých lidí, kteří museli umět hrát, zpívat a taky trochu tancovat. To se v roce 1964 ukázalo jako obrovský problém. Jezdili jsme po školách v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a zase zpátky. Zjistili jsme, že mládež se neumí ani pohybovat, natož, aby tančila. Těch třicet bylo vybráno z osmi set adeptů.“

Žatecko a Roudnice
Natáčení probíhalo v ateliérech na Žatecku, kdy tehdy stály i skutečné Chmelnice. Dalšími lokalitami byly Lounky u Roudnice. Odsud však chmelnice zmizely, po roce 2002 a tehdejších povodních také budovy, kde vznikly některé scény. Protože se snímek stal velkým hitem, uvažovalo se o pokračování. Měly to být Starci po chmelu, na které však nikdy nedošlo.
Kompars, Honza a Hanka
Vedlejší role a zadní kompars byl konkursem vybrán z dvanácti set amatérských herců i tanečníků. Probíhal v Bratislavě a Košicích. O roli studentky Hanky měla zájem i Jitka Zelenohorská, která si zahrála v oscarových Ostře sledovaných vlacích. Hanka za svou roli dostala 12 000 Kč.
V roli premianta Honzy se měl původně objevit Josef Laufer. Některým tvůrcům ale přišel až moc „exotický“, proto se nápadníkem stal nakonec Miloš Zavadil. Protože se však Laufer jako dobrý zpěvák zamlouval choreografovi Josefu Koníčkovi, objevil se nakonec jako jeden z černých kytaristů.
První u nás, světově unikát a režie
Snímek měl v původním nastavení režírovat Zdeněk Podskalský. Námět ale pustil, protože neměl rád romantické snímky z letních brigád. Jedná se o první československý muzikál a současně světový unikát. Jde totiž o jediný muzikál světa, kde nezpívá ani netancuje hlavní postava.
Velkorozpočtový trhák
Na svou dobu měly Starci na chmelu opravdu bohatý rozpočet. Ten byl navíc překročen v takové míře, že Barrandov zatrhl jakékoli vyplácení odměn. Dodnes ale patří současně k nejoblíbenějším kusům naší filmotéky. Záhy po premiéře ho vidělo více jak tři miliony diváků, fenoménem se stal i za hranicemi.
Zelené lokty a symbolika oblečení
Pokud se pozorně podíváte na ruce herců při sběru chmele, všimnete si zelené barvy. Snímek se točil na podzim, kdy je chmel už tmavý, bylo tedy potřeba ho nabarvit. I kostýmy herců nesou význam. Oblečení mělo ukazovat kontrast města a venkova. Hanka proto chodí v moderních módních šatech, zatímco Filip v jednoduchém a praktickém oděvu.

Průvodci v černém
Celým muzikálem provází tři černě odění kytaristi, kteří se zároveň stali jeho symbolem. Playbackem hrají melodii Milenců v texaskách, která se tu opakuje celkem pětkrát.
Starci na chmelu můžete zhlédnout na ČT art v sobotu 29. března od 20:15.
Zdroje: CSFD, Wikipedia, Kinobox