Slunce, seno, jahody. Kdo by neznal kultovní trilogii, která proměnila nenápadné Hoštice v jihočeský Hollywood? Zdeněk Troška se při vzpomínkách na natáčení vždy směje, kroutí hlavou a líčí bizarní momenty, které by vymyslel snad jen život sám.
Hoštice: Filmová „Mekka“ pro zvědavce
Čtyřicet let po premiéře se Hoštice stále těší nezvyklé pozornosti. Vesnička, kterou Zdeněk Troška proslavil první dílem trilogie Slunce, seno, jahody v roce 1984, se stala poutním místem turistů. „Někdy to tu bylo jako na Václaváku,“ prozradil Troška Blesku. Místní starousedlíci si postěžovali, že turisté přijedou na hřbitov a ptají se, kde leží opravdová Kelišová. Pak se jdou fotit s JZD a pokračují do hospody. Místo klidu mají jeden velký skanzen.
„Lidé pořád jezdili k nám a chtěli vidět, kde se točilo. A když žila Keliška, tak to bylo ještě lepší. Vodila turisty po vsi a všechno jim ukazovala,” vzpomínal Zdeněk Troška s úsměvem. Keliška, neboli paní Erna Červená, se pro mnohé stala živoucí legendou, kterou každý chtěl vidět na vlastní oči.

Místní to ovšem viděli trochu jinak. „Nejdřív byli rádi, že se jim film líbil. Pak to ale začalo. Najednou přijížděly davy lidí, kteří chtěli fotit všechno a všechny,“ popsal Troška zkušenosti obyvatel. Z Hoštic se stala filmová atrakce, a ačkoliv některým místním vadí turistický ruch dodnes, není pochyb, že právě tato vesnice je českým symbolem vesnické komedie.
Troška, mistr humorné nadsázky, ale i lidského pohledu, vidí vesnici jako místo, kde se snoubí život s komedií. Dokonce měl námět na pokračování Slunce, seno, ufoni. „Ale pak najednou začali herci odcházet na nebesa a bez svérázných figurek sluncesenových Hoštic by to už nebylo ono,” řekl režisér, kterého fascinace vesnickým koloritem neopustila dodnes.
Proč jsou Hoštice dodnes fenomén?
Hoštice si uchovaly to, co z nich kdysi udělalo ideální kulisu pro český film — autenticitu. „Lidé jsou tady sví, na nic si nehrají. Právě proto byla trilogie úspěšná. Nikdo tu nepředstíral, že je něco víc, než je,” vysvětlil režisér. Bez umělých kulis, bez přehnaných efektů, jen syrový humor a pravdivý pohled na život.
Dodnes přijíždějí davy, které hledají místa z filmu. Slavná hospoda, zámek sloužící jako JZD nebo hřbitov, kde „chodil farář Otík s proutkem“. „Chtějí vidět Kelišovou, chtějí vidět tu pravou vesnici. Ale Hoštice nejsou skanzen. Jsou opravdové,” dodal Troška, který vesnici ve svých filmech viděl takovou, jaká opravdu je.
Babičky a jejich životní role
Natáčení s místními neherci bylo prý kapitola sama o sobě. „Babka uhání v posteli na kolečkách dolů po vsi. Ten den bylo snad čtyřicet na slunci, vedro jako v pekle. My všichni v plavkách padali na place, ale paní Červená v punčocháčích, tlustých ponožkách, v kabátku, svetru, šátku a pod peřinou,” prozradil Troška. Místní babičky, které měly hrát vedlejší roli, se nakonec staly nezapomenutelnými hvězdami.
„Dodnes nechápu, jak to zvládly. Takhle se nehnaly ani mladý, natož ony. Ale řeknu vám, tahle vesnice měla vždycky svůj drajv,” uzavřel režisér. Hoštice, kde se život mísí s humorem, babičky s filmaři a realita s filmem, si dodnes zachovávají své kouzlo.
Kam v Hošticích vyrazit?
Hoštice jsou plné míst, která fanouškům Slunce, seno připomenou oblíbené scény. Můžete navštívit známý hoštický zámek, který v trilogii sloužil jako kanceláře JZD, nebo se vyfotit u „Troškovy lavičky“ na úpatí kopce Sosnovec. Zajděte do místní hospody, která prošla rekonstrukcí a nese jméno U Miluny, po postavě Petry Schmalzové.
Na hřbitově odpočívá legenda české country Michal Tučný, jehož náhrobek ve tvaru klobouku patří k hlavním místním atrakcím. Nezapomeňte ani na železniční hoštickou zastávku, která dostala nový barevný kabát, a připomíná, že Hoštice nejsou jen vesnice, ale i nesmrtelný kus českého filmového humoru.
Film Slunce, seno, jahody vysílá televize Nova ve čtvrtek 19. prosince večer. V repríze si jej můžete pustit v pondělí 23. prosince v 16:05.
Zdroje: CSFD, Blesk – Po stopách českých filmů, Stream