Rakovina prsu je strašák, který se týká čím dál více žen. Některé se rozhodnou jednat dřív, než je nemoc vůbec ohrozí. Jiné už takovou možnost neměly – o svá prsa přišly, protože jim šlo o život. V obou případech ale mluví o strachu, odvaze a těžkých rozhodnutích, která změnila jejich pohled na ženskost i sebe samu.
Genetika či samotné onemocnění
Některé ženy se rozhodnou pro preventivní odstranění prsních žláz proto, že mají ze zhoubného nádoru strach, a navíc mnohdy také genetickou pravděpodobnost, že se jim toto onemocnění nevyhne. Genetická mutace BRCA se pro mnohé z nich stala hrozbou a pro zákrok se rozhodují zejména proto, aby do budoucna měly menší pravděpodobnost vzniku zhoubných nádorů.
Některé slavné ženy, které operaci, při níž jim bylo odstraněno poprsí, podstoupily, však neměly takové štěstí, že by se jednalo pouze o preventivní zákrok. Skutečně totiž rakovinou onemocněly, a proto byla mastektomie jedinou jejich šancí na život. K nim patří například také například Cynthia Nixon (59), Jane Fonda (87) či Christina Applegate (53), u které již doktoři dokonce nalezli v prsní tkáni metastázy.
Angelina Jolie (50)
Své o tom ví také slavná herečka Angelina Jolie, díky které se o této možnosti mnoho žen vůbec dozvědělo. U ní lékaři tuto genetickou mutaci objevili a ona se, místo toho, aby čekala, jak to celé dopadne, rozhodla jednat. Nechala si preventivně obě prsní žlázy odstranit a následně podstoupila jejich remodelaci. S rakovinou totiž měla v rámci své rodiny velmi špatnou zkušenost, tato nemoc jí vzala maminku, která na karcinom vaječníků zemřela.
Před deseti lety se rozhodla také pro odstranění vaječníků, díky čemuž si předčasně prošla i menopauzou. „Rakovina je stále slovem, které v lidských srdcích vyvolává strach a hluboký pocit bezmoci. Dnes je ale možné z krevních testů zjistit, jak vysoké je u vás riziko, že rakovinou prsu nebo vaječníků onemocníte, takže můžete něco udělat,“ uvedla herečka pro The New York Times.
Klíčové bylo také to, že tato slavná herečka ve společnosti toto téma otevřela a přivedla tak mnoho dalších žen na myšlenku, zda není lepší prevence i za takovou cenu, že přijdou o svá ňadra než skutečně vysoké riziko rakoviny, či dokonce smrti.
Marta Jandová (51)
Nedávno se mezi ženy, které si preventivně nechaly mastektomii provést, zařadila také zpěvačka Marta Jandová. Nesla si totiž rodinou zátěž v podobě zmíněné genetické mutace a lékaři jí diagnostikovali vysoké riziko onemocnění rakovinou prsou a vaječníků. Během loňského podzimu tak podstoupila jejich odstranění. „Riziko vzniku rakoviny vaječníků jsem měla kolem šedesáti procent, rakoviny prsou kolem osmdesáti až devadesáti procent,“ uvedla pro Blesk.

Bavič Petr Novotný už 12 let žije v ústraní. V životě ho zasáhla sebevražda sestry i nástup syna do vězení
Stála tehdy před velmi těžkou volbou, protože svá ňadra vnímala jako symbol ženskosti. „Prsa jsou ale viditelná, je tam jizva přes celý hrudník, je to nepěkné. I když jsem je nikdy nikomu cizímu neukazovala, prsa pro mě byla symbolem se*uality. Prsa tam zůstanou, jen se může odstranit mléčná žláza a dá se to domodelovat, takže je stále mám,“ dodala s tím, že hlavní motivací pro ni byla její dcera, která by v případě, že by u ní přece jen rakovina propukla, prožila stejně těžké chvíle, jak zpěvačka se svou matkou, která rakovině podlehla.
Michaela Kuklová (57)
Rakovina prsu se nevyhnula ani Michaele Kuklové, která si krutou diagnózu vyslechla před pěti lety. U ní se na zhoubný nádor navíc přišlo poměrně pozdě, až v době, kdy už byla bulka v prsu výrazně hmatatelná. Naštěstí se růst nádoru podařilo zastavit, a přestože o oba prsy přišla, byla ráda, že je v pořádku.
„Zaplať pánbůh, už mám svoje prsa zpět. Teď jsem čerstvě po plastické operaci, kde mi prázdný prostor vyplnili silikonovými implantáty,“ přiznala CNN Prima News před čtyřmi lety. „Rychlá rozhodnutí jsem přijímala hlavně kvůli svému synovi. Být na světě kvůli němu bylo pro mě prioritou. Vůbec jsem si nepřipouštěla, že by to nemělo dopadnout,“ dodala.

Muškáty vám pokvetou až do podzimu: Stačí je správně zalévat, hnojit a zalamovat
Zdroje: nytimes.com, blesk.cz, prozeny.cz, idnes.cz, idnes.cz, cancer.org