Sedm nových divů světa, z původních zbyly jen Pyramidy v Gíze

Dříve znamenala formulace sedm divů světa jen jedno – sedm starověkých staveb nacházejících se na Středním východě a v oblasti Středozemního moře. Jediný, který z nich ovšem zbyl, jsou Pyramidy v Gíze. Naštěstí je ale starověkých staveb po světě mnohem víc. New7Wonders Foundation proto v anketě vybrala nové sedmero divů lidského stavitelství.

REKLAMA

Koloseum

Jediná starověká památka v Evropě (Řím), která se dostala na nový seznam. V první řadě je však třeba vyvrátit jeden omyl. Titul Koloseum totiž nepatří amfiteátru, ale Kolosu sochy vedle něj. Koloseum se však ujalo jako název pro stavbu, a upřímně, hanbu mu rozhodně nedělá. Stavba byla zahájena v roce 70, chrám pro hry byl hotovo o dekádu později.

Tehdy byl amfiteátr vysoký skoro 59 metrů, delší osa měla průměr 188 metrů a kratší 154. Dodnes jde o chloubu architektonického řešení, hlavně díky promyšlené kanalizaci. Ta krom jiného dovolovala zaplavit prostory uvnitř a pořádat i rekonstrukce vodních bitev. Chrám zasvěcený hrám v nejčistší podobě.

Petra

Nejedná se tu o dívku, ale klenot Jordánska zvaný také Růžové město. Najdete ho v údolí Vádí Musa v úplném srdci Šárských hor cca 200 kilometrů od hlavního města Ammánu. Dle Bible zde Bůh udeřil do skály, ze které vytryskl čistý pramen vody. Ten dovolil osídlení kraje, Písmo svaté říká místu Selá, tedy „skála“ nebo „kámen“.

Dodnes používaný název Petra je již řeckou verzí. Její historie se začala psát ve 4. století před Kristem. Stojí za ním Nabatejci, kočovní obchodníci. Ti směnou zbohatli natolik, že dokázali vytvořit bohatou a také vyspělou kulturu. Skalní město je komplexem osmi set památek, nejslavnější je Al-Chazna neboli „Pokladnice“ vytesaná do pískovce.

Velká čínská zeď

Ikonický čínský projekt, který vznikal za mnoha dynastií, až „dorostl“ do geniálního opevnění celé země. Základní kámen byl položen za „prvního císaře“ zvaného Čchin Š´chuang-ti. Ten měl do té doby samostatné stavby propojit do jednoho celku. Během jeho vlády byl styl stavby dosti jednoduchý, šlo vlastně jen o pěchování zeminy.

Protože to pro dělníky byla krušná práce, obvykle poslední v životě, vysloužila si památka i přezdívku „Zeď slz“. Vyspělejší architektura přišla za dynastie Chan. Celková délka je dnes 21 196 kilometrů, ale návštěvníci mohou navštívit jen zlomek.

Chichén Itzá

Mystické sídlo Mayské civilizace na severu Yucatanu. Vzniklo nejspíš v 6. století a postavil ho kmen Itzá, velmi zběhlý v architektuře, astronomii i matematice. Všechny zdejší komplexy vznikly podle Mayského kalendáře, nejznámější je Kukulkanova pyramida. Na její vrchol vede čtvero schodišť o počtu 364 schodů. Spolu s dvěma schody na úplný vrchol pyramidy tak tvoří počet dní v roce.

Hadí hlavy vespod jsou spojené s rovnodenností. Celý útvar váží 60 000 tun a jde o klenot starověkého stavitelství.

Machu Picchu

Město Inků leží v horském sedle jihoamerických And, kde bylo objeveno až počátkem 20. století. Celá říše ovládala značnou část Jižní Ameriky, byla technicky i správně velmi zdatná. Detaily jsou však zahaleny nejasnostmi, takže jde stále o předmět zkoumání mnoha badatelů.

Přesná doba vzniku je dodnes výzvou archeologie. Předpokladem je stavba cca v 15. století, kdy měla být říše na vrcholu sil. Účelem sídla mělo být nejspíš uctívání Slunce, které stálo ve středu panteonu. Není znám ani přesný důvod opuštění, častými teoriemi jsou přírodní katastrofy nebo epidemie chorob.

Tádž Mahal

Budova z bělostného mramoru je dodnes symbolem Indie a námětem mnoha příběhů. Ten Mahalu začal setkáním prince Churráma s dívkou Arjumand Banu Begum, známou jako Mumtáz Mahal. Ta byla panovníkovi jedinou partnerkou, poslední porod ji však stál život. Vládce to natolik zasáhlo, že mu měly zbělat vousy i vlasy.

Na její památku chtěl postavit něco, co překoná všechny stavby světa. Výsledkem byl palác z bílého mramoru uprostřed zahrad.

Sedm nových divů světa, FOTO: See source file information, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kristus Spasitel

Nejmodernější člen, jehož název zní Cristo Redentor. Měří 30 metrů a tyčí se nad Rio de Janeirem. S myšlenkou stavby přišel v roce 1859 kněz Pedro Maria Boss, odhalení sochy si ale muselo počkat na rok 1931. Autorem samotné sochy je Francouz Paul Landowski. Jde o největší světovou sochu ve stylu Ard deco, rozpažení symbolizuje ochranu města.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA