Schindlerův seznam: Spielberg odmítl krvavé peníze a Scorsese odmítl film režírovat z dobrých důvodů

Oscarové drama Stevena Spielberga vychází z předlohy Schindlerova archa Thomase Keneallyho. Český obchodník německého původu je dodnes vnímán jako rozporuplná osobnost. Současně však díky své továrně zachránil více jak tisíc polských Židů během nacistického holokaustu. Co všechno provázelo vznik dnes již klasického snímku Schindlerův seznam?

REKLAMA

Přístupnost, tržby a doba

Jde o první Spielbergův nepřístupný film z jeho režijní kariéře. Náklady na výrobu činily 22 milionů dolarů, tržby v USA za první víkend byly 4 637 480 dolarů. Celý snímek se natáčel „jen“ 72 dní, což bylo proti původnímu plánu o 4 dny rychlejší.

Most do ghetta a Goldberg

Během filmu vidíme Židy pochodovat přes most do ghetta. Reálně se však pohybují obráceně, protože Spielberg nedostal povolení natáčet na druhé straně mostu. Sám režisér se na konci objevil také, samozřejmě jako Žid. Asi 40 % snímku bylo pořízeno čistě na ruční kameru. Oproti zajetému předpokladu proslulý seznam nesestavoval Itzhak Stern. Jednalo se o Marcela Goldberga, kterého si mnozí pamatují jako bezcharakterního člověka, který na seznam dával lidi za úplatu.

Role choti

Celý snímek prakticky ignoruje úlohu Oskarovy ženy v celé věci. Ta se však na záchranách do značné míry podílela, Oskar jí byl také mnohokrát nevěrný. Spielberg se měl s Emilií osobně sejít ještě před natáčením, aby mohl některé skutečnosti upravit. K setkání nakonec nedošlo.

Prodloužení scény

Likvidace ghetta v Krakowě měla původně jen jednu stránku scénáře. Spielberg pak ale vyzpovídal člověka, který masakr přežil. Na tomto základě dostala pasáž 20 stran scénáře a ve filmu celých 20 minut.

Režijní a honorářová rezignace

Původně se měl režie ujmout Martin Scorsese. Ten ale na téma rezignoval s tím, že by to nedokázal provést tak dobře, jako židovský režisér. Navrhl proto téma Spielbergovi a sám se ujal režie Mysu strachu.

Spielberg za svou práci nedostal nikdy honorář. Respektive dostal, ale odmítl ho s tím, že by to byly krvavé peníze. Všechno tedy poukázal na konto Shoah Foundation, nadace shromažďující přeživší holokaustu.

Autentické oblečení

K natáčení bylo potřeba více jak 20 000 kostýmů, hlavně pro vedlejší role a kompars. Spousta Poláků tak filmařům prodala své staré oblečení ze 30. a 40. let, které se jim ještě povalovalo doma.

Deset nejlepších

Americký institut zařadil Schindlerův seznam mezi desítku nejlepších filmových děl historie. Snímek celkově vyzývá k toleranci a lidské sounáležitosti, kvalita byla oceněna sedmerem Oscarů. Často výtkou je ovšem idealizace hlavního hrdiny v rámci umělecké licence.

Co bylo jinak?

Jak už jsme zmínili, seznam nesepisoval sám Schindler, měl na to člověka. Sám doplnil jen jednotky jmen. Gestapo ho pak nezadrželo za to, že políbil židovskou dívku. Opakovaně totiž obchodoval na černém trhu. Na druhé straně skutečně uplácel nacistické důstojníky, neplatil ale za každou „hlavu“.

Snímek Schindlerův seznam můžete zhlédnout na Nova Cinema 8. května od 20:00.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA