Seriál Sanitka z roku 2013 navázal třinácti epizodami v režii Filipa Renče na legendární seriál z 80. let minulého století. Jak už to tak s podobnými projekty bývá, nabídl původní, jen o něco starší postavy, stejně jako plejádu nových. Jak na něj někteří z herců vzpomínají a jaké perličky nebo komplikace zažilo jeho natáčení?
Jandera starší
Původní scénář počítal s tím, že bude přítomna i postava otce doktora Jandery. Jeho představitel Josef Karlík se ale ze zdravotních důvodů odmítl účastnit i jen příprav natáčení. Kdyby se ostatně jeho postava ve výsledku objevila, bylo by mu více jak 110 let.
Nekonzistence návaznosti
Původní seriál se odehrával během devatenácti let – tedy v letech 1956-1975, což ale scénáristé pokračování viditelně opomenuli. Objevují se tak dohady nad věkem MUDr. Jandery (Jaromír Hanzlík), jehož věk lze ale velmi snadno spočítat. Jeho spolužák MUDr. Karlík (Svatopluk Skopal), přichází v osmém díle.
Eliška v podání Zlaty Adamovské si stěžuje, že je mu 34 a ještě nic nedokázal. Janderovi je tedy zhruba stejně. Stejný díl obsahuje i otevření ARO v Nemocnici Na Františku, k čemuž reálně došlo v roce 1965. Jandera se tedy musel narodit v letech 1930-31 a v sobě Sanitky 2 by mu muselo být přes 82 let.
Pochvala od profíků
S výslednou podobou seriálu byly spokojeni i skuteční záchranáři. Během rozhovorů pro iDNES nešetřili chválou, hlavně stran zaměření na dispečink, který je klíčovým bodem. Pochvalovali si i hádky ve vozech, které dle jejich slov skutečně probíhají. „I když jsem se s režisérem často přetlačoval a oba jsme dělali ústupky, myslím, že to na devadesát procent odpovídá realitě,“ uvedl ředitel pražských záchranářů Zdeněk Schwarz, který tehdy působil jako odborný poradce.
Statistika nuda je…
První díl pokračování Sanitky sledovala půldruhého milionu diváků. Hraje v něm na 2 500 komparzistů a celkem 236 herců. Natáčení probíhalo ve 120 lokacích, hlavně v Praze a jejím blízkém okolí. Ivan Hubač napsal pro seriál hned dvě verze scénáře. Točilo se i ve skutečném sídle MF DNES, které dočasně dostalo háv deníku Terč.
Některé scény byly točeny na mobilní telefony kvůli roztřesenému, téměř dokumentárnímu rázu. První klapka padla 12. září 2011 ve vysílači Liblice, točilo se 171 dní a stálo to 170 milionů. Poslední klapka sepnula 29. června 2012 na Smíchově. Celkový rozpočet 200 milionů dělá z tohoto seriálu nejdražší počin České televize té doby.

Jan Tříska: Život a smrt nezapomenutelného herce
Životní krize Havlové
Druhou manželku Jandery a primářku hrála Dagmar Havlová. „Já se na to těšila, i když jsem neměla zrovna dobré období. Skoro by se dalo říct, že to byla nejhorší životní krize,“ vzpomínala tehdy.
Výbuch rockového klubu
Nejnáročnější scénou byl suverénně výbuch klubu Černá díra v Božím Daru u Milovic. Na place bylo v jednu chvíli 160 členů komparzu, 140 členů štábu spolu s kaskadéry, 18 reálných kaskadérů, 10 hasičů, 3 hasičská auta, 12 sanitek, vrtulník i Golem, tedy největší záchranný vůz v republice.
Kopie dispečinku
Skutečný dispečink pražské záchranky sídlí v Korunní ulici. V normálním provozu je natolik vytížen, že ho pro natáčení nešlo použít. V poliklinice v Lovosické ulici tak vznikla dokonalá kopie. Stejně tomu bylo s barem, kde se záchranáři po práci potkávají.
Seriál Sanitka 2 můžete sledovat každou středu od 21:35 na ČT1, první díl bude vysílán 19. února.

Deník princezny nebo plastického chirurga? Anne Hathaway vypadá o 20 let madší, plastiky ale popírá
Zdroje: SerialZone, CSFD, Metro