Celý život na úřadě v pozici bytového referenta, doma poměrně despotický otec dbající na přesnost a tradice. Z toho všeho obtloustlý, akurátní a za roky úředničiny bez psychické odolnosti. Když ho zbaví úřadu, protože už dávno přesluhuje, rozhodne se vypravit za klidem na venkov. Jaké zajímavosti se pojí s natáčením snímku Rodinné trampoty oficiála Tříšky?
Rodinné trampoty oficiála Tříšky alias Obžínky
Původně snímek měl jmenovat Obžínky. Režisérovi Machovi se však zdál tento název pro komedii příliš krotký.
Rodina na výletě
Taková je základní premisa veselohry Josefa Macha z roku 1949 o rodině úředníka, která se vypravila na venkov do pensionu Harmonie. Jak už to ale bývá, všechno se trochu zamotá a výsledek bude i pro pana oficiála trochu jiný, než doufal. A jaké perličky a zajímavosti se s touto komedií pojí?
Dobová poplatnost
Snímek se dostal do kin jen velmi těsně ještě v době, kdy vzájemná pomoc byla o radosti. Tehdy byly poptávány tzv. veselohry nového typu nebo „s novým obsahem“. I komedie měly totiž za úkol ideově vychovávat. Oficiál se však ještě obešel bez oslovení postav soudruhu i sovětských poradců. Jen o rok později uvedený Racek má zpoždění už budovatelskou propagandu obsahovat musel.
Hotel existuje dodnes
Dějiště výletu, tedy penzion Harmonie, stojí dodnes. Najdete ho v Jablonném v Podještědí na Cvikovské ulici číslo 391, jedná se však o soukromou vilu. Rodina ho opustí také kvůli hluku z autoservisu, v sousedství dodnes stojí pneuservis.

Kandidáti na oficiála
Hlavní roli chtěl Mach původně obsadit Vlastou Burianem a také Jaroslavem Vojtou. Český král komiků měl však v té době zákaz jakéhokoli hraní a Vojta se v roli příliš neosvědčil. Konečný oficiál, tedy Saša Rašilov starší, obdržel za svůj výkon státní Národní cenu.
Sám však filmování moc nemusel. Jako letitý divadelník měl raději přímý kontakt s publikem, kterého se mu na prknech Národního dostávalo vrchovatě a byl na něj zvyklý. Dává pak smysl, že jeho filmografie není moc obsáhlá. Jeho životní roli tak byla postava vycpavače Barvínka z komedie Přijdu hned (1942), ke které si napsal scénář spolu s Otakarem Vávrou.
Dotáčení a lest
Dotáčení probíhalo ještě v době divadelních prázdnin, štáb však nestihl všechno a Rašilov se musel vrátit na prkna Národního divadla. Ředitel filmového studia Barrandov měl ale příkaz z vyšších míst, že musí snímek dodělat. Rašilov tak obdržel telegram, že je v divadle omluven a má se vrátit na plac.
Jednalo se však o lest, která se provalila telefonátem od hercovy manželky. Ta mu totiž volala, že ho v divadle horečnatě shánějí.
Trampoty se jménem
Jméno hlavního hrdiny dalo zabrat divákům i kritice u nás i na Slovensku. Prakticky všichni si totiž mysleli, že jeden háček je navíc a pro všechny to tak byl „oficiál Tříska“. Pro slovenské novináře to zase byl „Třístka“.
Rodinné trampoty oficiála Tříšky můžete zhlédnout na Nova Cinema 29. prosince od 10:05 a 1. ledna od 6:15.
Zdroje: CSFD, Super, CeskaTelevize, FilmovyPrehled