Rock for People slaví třicet: Kolik berou hvězdy? Dřív stačilo 150 tisíc, dnes padne 300 milionů, říká šéf festivalu

Vilu na Ořechovce nebo Muse? Festival Rock for People letos opět posouvá hranice. A nejen co se týče rozpočtu. Michal Thomes, ředitel akce, která se za tři dekády proměnila k nepoznání, prozradil v 7 pádů Honzy Dědka zákulisní historky i manýry hvězd světového formátu.

REKLAMA

Když kapely zdraží osmkrát a ručníky obstará manažer

Když v roce 1995 začínal Rock for People, vystačili si organizátoři s rozpočtem, za který by dnes nepořídili ani menší firemní večírek. „Tenkrát se dal udělat festival za 150 tisíc, teď je to skoro 300 milionů. Jsou drahé kapely. Máme nejdražší line-up. Letos je oproti loňsku program dvojnásobně drahej,“ říká Michal Thomes, který stál u zrodu festivalu.

Honoráře zahraničních hvězd se podle něj vyšplhaly do absurdních výšin. „Nemůžu říkat, kolik stojí třeba kapela Muse, měli jsme je v roce 2010 a pak v roce 2023 – ta cena se znásobila tak osmkrát. Za jejich dvouhodinové vystoupení by se daly koupit dvě vily v Praze na Ořechovce. Je to drahý,“ podotýká Thomes bez obalu.

Guano Apes chtěli ručníky. Dnes jich mají dva tisíce

Cena ale není jedinou výzvou. Změnily se i nároky kapel. Kde dřív stačilo pódium a pár plechovek piva, dnes přichází s požadavky, které občas připomínají hotelový resort. „Posilovna, vlastní kuchař, dětský koutek… Těch věcí je v riderech už docela dost. Je to třicet let zvykání si na ty ridery,“ vysvětluje Thomes.

Přiznává, že první požadavky ho zaskočily. „Pamatuju si, jak nás rozhodil první požadavek, kdy Guano Apes po nás chtěli ručníky. Já jsem pro ně tenkrát musel jet domů, protože jsme je neměli. Mě to téměř urazilo, proč po nás takové věci chtějí. To bylo v roce 1998,“ vzpomíná.

Dnes má festival vlastní tým na ručníky. Doslova. „Dnes máme ručníkového manažera, disponujeme 2000 ručníky. Pro jednoho zpěváka jsme museli vydezinfikovat auto, než do něj vstoupil,“ směje se ředitel.

Solární stage, vodík i sprchy, které splachují

Festival ale není jen o hudbě. Thomes a jeho tým chtějí být také lídrem v ekologických inovacích. A daří se jim to. „Třídíme odpad na sedmnáct druhů. Měli jsme stage poháněnou vodíkovým generátorem, kdy jedinou emisí z toho je čistá voda. Máme solární stage. Jako první festival na světě děláme to, že vodu ze sprch použijeme ještě na splachování záchodů,“ vypočítává.

Rock for People si za tři dekády prošel dlouhou cestou – od ručníků z domácnosti po stage napájené sluncem. Co zůstalo stejné, je nadšení pořadatelů a fanoušků. A letos to bude opět jízda.

Celý rozhovor a další hvězdné hosty můžete v 7 pádů Honzy Dědka zhlédnout v úterý 20. května od 21:35 na Primě.

Zdroj: FTV Prima, 7 pádů Honzy Dědka

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek různých filmových žánrů, seriálů i dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA