Příznaky syndromu vyhoření často přehlížíme, možná hrozí i vám

Pracovat do sedření. Klást na sebe stále vyšší nároky. Nestíhat a podléhat stresu. A pak najednou zlom a všechno je vám jedno. Dostaví se obrovská únava, pocit zklamání a obrovská nechuť. Obdobně se projevuje syndrom vyhoření – psychický stav, který je často podceňován, a přitom se s ním potýká více lidí, nežli si připouštíme.

REKLAMA

Co je syndrom vyhoření?

„Syndrom vyhoření je psychický stav, jehož klíčové složky tvoří emoční vyčerpanost, značné oslabení kognitivních funkcí a velice často celková únava,“ vysvětluje web VZP. Statistické údaje bohužel hovoří o nárůstu tohoto problému.

„Ani domácí čísla nejsou veselá – syndromem vyhoření trpí každý pátý Čech, jak ukázala rozsáhlá vědecká studie, zpracovaná před pěti lety. Ohroženo se jím tehdy cítilo 34 % respondentů, trpěly jím častěji ženy a mladší lidé, nejčastěji pak profese spojené s velkou odpovědností – 38 %,“ zmiňuje dále Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Co způsobuje syndrom vyhoření

Jako primární příčina vzniku tohoto psychického problému je zejména nadměrný pracovní tlak doplněný o negativní mezilidské interakce. Tato kombinace se postupem času hromadí a vedou k chronickému emočnímu stresu.

Jak se projevuje

Syndrom vyhoření se projevuje různě – tedy u každého se může projevovat trochu jinak. Je důležité brát v potaz, že mezi příznaky patří jak ty fyzické, tak psychické. Mezi fyzické projevy patří bolesti hlavy, nadměrná únava, časté prodělávání nemocí, změny chuti k jídlu, nespavost, střevní potíže nebo bolesti žaludku.

Psychické projevy jsou popisovány jako cynismus, pocit bezmoci, snížená spokojenost sám se sebou, pocit selhání, pochybnosti o sobě samém, ztráta motivace.

Děje se to častěji, než si myslíme

Se syndromem vyhoření se potýká mnoho lidí. Jen se o tom tolik nemluví. Výzkumný tým Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN se dlouhodobě zabývá zkoumáním tohoto problému. V rámci výzkumu, při kterém byli dotazováni respondenti ve věku 18 až 65 let, vyšlo najevo, že od prosince roku 2020 znepokojivě narůstá syndrom vyhoření a jeho míra je v porovnání s předchozími roky viditelně vyšší.

„Domníváme se, že je to z určité části způsobeno kombinací izolace vyvolané pandemií, obavami z probíhající války, ekonomickou krizí, a s tím souvisejícími zdravotními problémy a narušením obvyklých osobních i profesních rutin,“ cituje web 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy přednostu kliniky doc. Martina Anderse.

Hrozí syndrom vyhoření i vám?

Mnoho lidé ani netuší, že se o ně syndrom vyhoření pokouší. Často totiž bohužel přehlíží prvotní i pokročilé příznaky. Pokud máte pochybnosti, jestli se tento problém netýká i vás, zkuste si odpovědět na následující otázky.

  • Máte pochybnosti o své profesní kvalitě?
  • Cítíte nechuť z představy, že musíte do práce?
  • Postrádáte energii?
  • Chybí vám motivace posunovat se v kariéře kupředu?
  • Pochybujete o svých schopnostech a dovednostech?
  • Nemůžete se soustředit na vykonávanou práci?
  • Máte pocit, že jste zklamali?

Odpovíte-li na více než 3 otázky „ano“, pak zpozorněte. Možná i vy stojíte na pokraji syndromu vyhoření a tehdy je třeba mít se na pozoru a situaci řešit. Rozhodně byste se neměli bát říct si včas o pomoc.

Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com
Ilustrační foto, Zdroj: Pixabay.com

Další články z oblasti zdraví si můžete přečíst tady.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA