
Spousta malých holčiček by si přála stát se princeznou, která bude moci nosit nejrůznější róby a krásné šperky. Být ale skutečnou členkou královské rodiny není ani v oblasti úpravy zevnějšku nebo oblékání žádný med. Vše má svá jasná pravidla a královský protokol jasně říká, co je a není pro princeznu přípustné. Kate má však všechno v malíčku, její veřejné vystupování je bez chybičky. Víte, proč se vám nikdy nepodepíše?
Vždy měla vkus
Už v době, kdy ještě oficiálně nepatřila do královské rodiny, tedy před svatbou s princem Williamem, měla Kate Middleton vytříbený vkus a upřednostňovala elegantní módu. Po sňatku se stala nejdříve vévodkyní a později i princeznou. Její oblékání, a dokonce i líčení či úprava nehtů se od té chvíle řídí jasně stanovaným protokolem, který je nutné dodržovat.
Žádné výrazné líčení
Obecně pro úpravu vzhledu u členů královské rodiny platí, že méně je více. Extravagantní kreace rozhodně nejsou žádoucí, právě naopak. Čím více přirozenosti, tím lépe. Pro princeznu například není vhodné ani výrazné líčení, oči si sice namalovat může, rozhodně by však její řasy neměly připomínat dvě housenky. Na tvář je vhodné nanést jen lehký nádech tvářenky a rty namalovat v přírodním odstínu či jemnou růžovou.
Přestože sama královna Alžběta II. si sem tam dovolila vzít rudou rtěnku, vždy se jednalo o jeden výraznější prvek a zbytek vizáže byl laděn do přirozena. Princezna Kate má naštěstí sama ráda přirozený make-up, v jemné vrstvě a neutrálně si líčí také oči.
Přirozeně upravené vlasy
Královská etiketa popisuje také úpravu vlasů. Nezakazuje sice přímo žádný z nich, nějaký trendy výstřelek v nepřirozené barvě by ale asi vyvolal velký poprask. Princezna Kate nosí hnědé vlasy, přestože je v jejím věku už pravděpodobné, že si je barví. I tak se však drží svého přirozeného odstínu.
Pro princeznu nejsou vhodné ani žádné odvážné či výrazně nepřirozené barvy, například s platinou byste asi „u dvora“ příliš nepochodili.
Je libo rudé nehty?
Umíte si představit královnu Alžbětu II. či princeznu Kate s neonově zářivými nehty? Rozhodně by si to ani jedna nedovolila, úprava nehtů je totiž další oblastí, kterou je podle protokolu potřeba nepřehánět. Pro členky královské rodiny je sice vhodné mít nehty upravené, jejich první volbou by však měly být ty krátké a nalakované růžovým či béžovým odstínem laku.
Nadzvednutí sukně nehrozí
Pro členky královské rodiny je nepřípustné také odhalování, byť by se jednalo pouze o nohy. Nepsaným pravidlem je proto nošení punčoch, což vzhledem k londýnskému počasí nemusí být úplně nevýhodou.
Rozhodně také nepřichází v úvahu, že by se princezně Kate stalo faux pas, kdy by při zafoukání větru došlo k nadzvednutí sukně. Krátké sukně nenosí a u těch dlouhých má na spodničce našitou zajímavou vychytávku v podobě závaží.
Výrazné barvy pro královnu
O královně Alžbětě II. bylo obecně známo, že si libovala v společenských kostýmcích nejrůznějších barev. Mnohdy se navíc jednalo o barvy výrazné, díky kterým byla opravdu vidět. Princezna Kate velmi často sahá po modrém odstínu svých šatů. Tato barva se stala tak trochu poznávacím znamením „Walesů“. Modrá je totiž asociována s klidem a zodpovědností, a to má být údajně také důvodem proč si ji Kate s Williamem tak často oblékají.
Na cesty přibalit černé oblečení, na hlavě vždy klobouk
Britská královská rodina dodržuje další nepsaná pravidla, která se však stala pro všechny z nich absolutní samozřejmostí. Na veřejnosti například ženy oblékají vždy také klobouk, který nemusí být velký, bez pokrývky hlavy je však na slavnostních akcích neuvidíte.
Královna Alžběta II. zažila velmi nepříjemnou situaci ve chvíli, kdy se předčasně vracela z cest po smrti svého otce a na palubě letadla neměla žádné smuteční černé oblečení. Musela tak poměrně dlouho čekat, než ji ho dovezli, aby z letadla mohla vystoupit. Od té doby mají všichni členové rodiny povinnost si na cesty přibalit právě také smuteční oblečení, aby se tato situace už nikdy neopakovala.
Podpisy se nerozdávají
Dalším zajímavým faktem je, že v královské rodině se podpisy fanouškům rozhodně nerozdávají. Údajně je to proto, aby se s nimi neobchodovalo. Král Karel III. však nedávno udělal výjimku, kdy dal autogram jednomu ze svých příznivců, a protože není zvyklý podepisovat se ve stoje, tak se mu současně hned omluvil, že je jeho podpis roztřesený.
