“Přerazím ti pastelky” aneb Jak vyhrožují zločinci

Snad každý si myslí, že ve vězení se vyjadřují všichni velmi jadrně. Odpovídá to ale gangsterské skutečnosti? Vyhrožují a klejí lidé ve vězení jinak?

REKLAMA

Pastelky a beton

Ani jedno tu není nějakou formou uměleckého vyjádření, ale součástí nadávek. Přerážení pastelek se vztahuje na končetiny. Základní funkční používání nadávek je psychologická úleva. Proto obsahují ony jadrné souhlásky K, R, M, P, do kterých se člověk může při vyslovení tzv. opřít.

Dále jde pak o vyjádření příslušnosti k určité profesní a sociální skupině, tedy argot. Jeho základem je obecná čeština, ze které přebírá základy slov i jejich tvorbu. Pracuje tedy s příponami (klepačka, pakárna, uhlák), zkracováním slov a víceslovných výrazů jako elpíčko, prokouš.

Ze stejného důvodu se dnes hlavně v korporátním prostředí ujímají anglicismy, protože mnoho anglických slov zase neumí krátce vyjádřit čeština.

Metafory a posun výrazů

Dalším rysem slangu je používání běžných slov, ale s jiným významem. Ve vězení tak funguje bagr nebo lopata pro lžíci, regál značí spodní patro palandy, televize je špehýrka ve dveřích cely. Stromeček zase poukazuje na rozvěšení svršků trestanců na postel. Vše se děje na základě vnější podobnosti, stejně funguje medvěd či téčko pro postroj s pouty.

Věcná podobnost

Neboli metonymie ukazuje na funkční podobnost. Když někomu přijde holub, nejde o zvíře, ale dopis nebo lístek se vzkazem. Housata ve vězení označují jara trestu, pampeliška slabého vězně, obvykle terč šikany.

Není divu, že argot vězení a života zločinců obsahuje nadávky a výhružky či silácká gesta. Na té skutečné nebo aspoň zdánlivé závisí přežití nebo minimálně pozice v kolektivu. Obojí slouží jako psychologický prostředek zastrašení méně otrlých nebo nezkušených vězňů. Nováček tak často uslyší věty typu „jsi tady tejden i s cestou“, tedy že je tu nový a neví nic o životě za mřížemi.

Sexualita

Sexuální narážky jsou v českých vulgaritách prakticky alfou a omegou. Ostatně naše mateřština je krásná právě v tom, že prakticky cokoli se dá přetočit v narážku tohoto typu. Stačí začít víc používat zájmena. Ve vězení je tématem hlavně homosexuální styk vězňů, nicméně i mimo něj se můžete setkat s už klasickým „skoč mi na cara“. Využití je ale variabilní, může značit i nezájem či poslání “někam”.

Intonace a gesta

Hlavně u slangových a argotových nadávek musí člověk znát a využívat kontext, intonaci a gesta. Jde navíc o živý systém, který reaguje na vývoj prostředí. Jeho slovní zásoba je tak stále živá, protože musí zůstat funkční uvnitř skupiny žijící v proměnlivém světě.

Další zajímavosti najdete tady.

Zdroje: iDnes, YouTube

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA