I když Vladimír Čech v televizi působil až do roku 2013, jeho poslední výraznou rolí bylo moderování velmi sledovaného pořadu Chcete být milionářem? na TV Nova. Jeho charismatický hlas a kultivovaný projev způsobily, že se zapsal i do herního prostředí. Právě jeho hlasem totiž mluví několik figur v legendární české hororové adventuře Posel smrti.
Nenáviděl to, co ho proslavilo
Když se v Milionáři posadil naproti soutěžícímu, stala se z něj v roce 2000 celonárodní celebrita. On sám však tohoto tahu litoval a vždycky tvrdil, že jeho kariéře právě toto moderování citelně ublížilo. Byl to však nesmysl, protože Česko si ho jednoduše zamilovalo. Sympatický Vladimír Čech nejen v Milionáři zastínil své kolegy, kteří se pak kolikrát marně snažili diváky opět zaujmout.

Život bez otce
Za usměvavou tváří však pražský rodák skrýval celoživotní trauma. Jeho maminka Heda Čechová platila za jednu z jak nejkrásnějších, tak i nejpopulárnějších televizních hlasatelek v historii médií. Na výchovu svého syna byla ale sama. Nebylo to předčasnou smrtí, Vladimír Čech starší ale dával přednost žejdlíku, synovi se prakticky vůbec nevěnoval.
Tato už tak tristní situace nabrala ještě horší obrátky po jejich rozvodu. „Táta se o něj po rozvodu vůbec nestaral. Jako kdyby prostě neměl syna. Tím mě zklamal nejvíc, protože Vladimír to nesl opravdu těžce,“ svěřila se Heda Čechová v pořadu 13. komnata. Přesný důvod přitom synovi dlouho tajila. Dozvěděl se to až ve chvíli, kdy sám předčasně umíral.
Nefunkční vztah
„Nechtěla jsem, aby byl svědkem různých nálad a příhod. Z manželství jsem proto odešla, i když jsem toho muže měla vlastně pořád ráda. Zjistila jsem ale, že to nejde,“ vysvětlila synovi, kterého sama přežila o sedm let.
Studium a divadlo
Vladimír Čech v mládí zamířil na pražskou DAMU a, což někoho možná překvapí, nejdříve debutoval na divadelních prknech. Exceloval hlavně jako hrabě v Shakespearově Králi Learovi nebo ve Filosofské historii. Po revoluci pak patřil k okruhu umělců, kteří tehdy zakládali Občanské fórum.
Nástupci ho nepřekonali
V letech 2000 až 2003 se stal celebritou právě díky soutěži o milion. I když Marka Preisse, Ondřeje Hejmu i Marka Vašuta vnímal jako velké osobnosti, konstatoval, že nedosahovali jeho úrovně. Proč mu tedy samotné moderování tak vadilo?
Nikdy totiž nechtěl být moderátorem, toužil po skutečné herecké kariéře. Snil o celovečerních snímcích, kde by se mohl opravdu projevit. „Nikdy se nestalo, že by se o mě zajímal nějaký český režisér. Bylo několik zahraničních impulsů, ale u nás ne a ani televize mi v ničem nepomohla,“ konstatoval pak v několika rozhovorech.
Jen drobné roličky
Celý tento sen se pak smrskl jen do drobnějších postav v seriálech jako Vyprávěj, Rodinná pouta nebo Ordinace v růžové zahradě. Ve výsledku se tak dost možná nenašel nikdo, kdo by Čechův potenciál dokázal využít. Což je opravdu škoda.

Lynchův syndrom
Počátkem března 2013 byl převezen do nemocnice v Motole, protože dostal těžký zápal plic. Dle některých zdrojů trpěl také dědičným Lynchovým syndromem. Při něm v těle vznikají nádory a může spustit rakovinu. V posledním týdnu řekl své ženě: „Ženo moje, kdyby nevyšlo dalších dvacet let, tak těch dvacet bylo krásnejch.“
Vladimír Čech zemřel 22. března 2013 ve věku 61 let.
Zdroje: Vlasta, CSFD, Novinky, Wikipedia