Pozdravy, které zná každý sportovec, rybář či vodák: Od „Petrův zdar“ po „Vrcholům zdar“

Dobrý den, ahoj, nazdar, čau, někdy tě péro. Od spisovně či formální češtiny po nespisovnou a slang zná naše mateřština nejeden pozdrav. Tedy slovo či frázi používanou při setkání dvou nebo více lidí, kterými dáváme najevo svou přítomnost. Nejsou to ale zdaleka jediné způsoby, protože mnoho subkultur si časem vyvinulo vlastní formu zdravení. Které to jsou?

REKLAMA

Petrův zdar

Rybáři by mohli zdravit všechno možné, ideálně vodu, ryby nebo třeba prut. Fráze „Petrův zdar“ má ale silné opodstatnění. Jde jednoduše o odkaz na biblického apoštola Petra, který se jako rybář živil a je tak jejich patronem. Krom toho jednou z papežových insignií je také Petrův neboli rybářský pečetní prsten.

Sokolové

Slovo „zdar“ nebo „nazdar“ používáme dnes naprosto běžně, jde však o sokolský pozdrav. Ačkoli ho nevynalezli, ale převzali, používali pak při zahájení cvičení formulaci: „Dnešnímu cvičení nazdar!“ vyslovenou vedoucím. Na to odpověděli: „Nazdar!“ všichni přítomní v tělocvičně.

Ryze český pozdrav „nazdar“ má ale starší původ. Začal se totiž užívat při sbírkách na postavení Národního divadla v Praze. Pokladničky, kam se vybíraly dary, nešly totiž nápis „Na zdar Národního divadla“. Sokolský pozdrav byl pak schválen spolu s praporem v roce 1862, kdy pražská organizace Sokola vznikla.

Skautské zdravení

Tady je to opravdu rarita, protože nejde ani tak o frázi, jako fyzické provedení. Pokud jste četli staré foglarovky, asi si to vybavíte. Jedním z gest je zdvižená dlaň jako při přísaze, kdy je překryta palcem, který se dotýká pokrčeného malíčku. Druhou zvláštností je, že skauti při běžném podání ruky používají levačku, nikoli pravačku. Dle tradice je tato ruka blíže srdci.

Existuje tu i hierarchie. Tzv. světlušky neboli mladší skauti a skautky zdraví jen zdviženým ukazováčkem a prostředníčkem (gesto se obecně ujalo jako vyjádření „peace“ tedy míru). Palec u nich drží malíček a prsteníček. Po složení skautského slibu mohou používat i první variantu. Vztyčené prsty popsal Robert Baden-Powell jako symbol tří částí skautského slivu – povinnost vůči Bohu, ostatním a sobě.

Horníci

Profese, která se svým pozdravem „Zdař Bůh“ proslavila asi nejvíc. Vychází ze spojení dvou slov, staročeského zdařiti, tedy budiž provázen zdarem a Bůh, které prosí o pomoc nadpřirozenou bytost. Vzhledem k rizikovosti profese dávají obě slova perfektní smysl.

Něco z minulosti

Dodnes se užívá prastaré zvolání „Pozdrav pánbůh“ nebo „Zdravíčko“, když někdo kýchne. Formálně by se mělo odpovídat „Dejžto pánbůh“, slyšíme ale spíš poděkování. Prvorepublikové „má úcta“ nabralo spíš odstín zděšení pro hodnocení krizové situace – „Nomaucta, to je ale spoušť“ apod.

World Hello Day

Za zmínku stojí Světový den pozdravů. Sekulární svátek připadá na 21. listopadu. Krom oslavy samotných pozdravů a jejich různorodosti jde také o připomínku toho, že i konflikty by se měl řešit spíš komunikací než silou. Za jeho oslavu se považuje slovní pozdravení deseti a více lidí.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA