Jen kousek od romantických Benátek, které každoročně lákají tisíce turistů, se nachází místo zcela jiného ražení. Ostrov Poveglia je totiž považován za nejděsivější místo naší planety. Opravdu neexistuje moc míst, která by měla horší pověst než právě on. Ačkoli lokalita láká nejednoho dobrodruha, bojí se sem vkročit i záhadologové. Co na něm tedy je?
Ostrov moru a šílenství
Ne, to není titul dobrodružného románu, ale role, kterou měla Poveglia po více než století od roku 1776. Sloužil totiž jako karanténa pro lidi s morem nebo jinou vážnou nakažlivou chorobou. A aby toho nebylo málo, nacházela se tu později ještě dosti obávaná psychiatrická léčebna. Ta byla uzavřena v roce 1968 a od té doby je ostrov neobydleným městem duchů.
Sto tisíc lidí
Dle magazínu National Geographic se na tomto malém prostoru mají nacházet ostatky až sta tisíc lidí. Většina z nich navíc věděla, že jde o jednosměrný výlet a zpátky na pevninu už se nikdy nepodívají. Nedávné pátrání odhalilo i masové hroby. Většina mrtvých byla spálena, protože bylo potřeba zamezit dalšímu šíření nejen moru.
Popel a hlasy
Nechvalně proslulá psychiatrická léčebna tu byla otevřena v roce 1922. Většina pacientů si už tehdy stěžovala, že slyší hlasy mrtvých právě z dob morových ran. Už tak těžkému duševnímu stavu to nijak neprospělo.
Britští průzkumníci Matt Nadin (40) a Andy Thompson (54) se v roce 2020 natočili při průzkumu částí ostrova, kterých se po desetiletí nikdo nedotkl. Jejich video má na YouTube přes 100 tisíc zhlédnutí. „Ostrov je doslova prošpikovaný temnou historií, zemřelo tam obrovské množství lidí a při procházení opravdu cítíte, jaké hrůzy se tam odehrály. Spálili všechna těla a nechali je tam, kde ležela. Ostrov nikdy nebyl pořádně vyčištěn nebo nějak upravený, takže všechno zůstalo tak, jak to bylo,“ řekli pro deník The Sun.
Jámy, kouř a zápach
Těla dospělých i dětí tu byla během moru nechávána na ulicích. Kouř a zápach hromadného pálení se tak mísil s hnilobou všudypřítomného rozkladu. Popel pak končil v jámách, hrobech. Některé historické prameny uvádí ostrov i jako místo poprav těžkých zločinců. Způsobem smrti bylo obvykle utopení. Celkový součet tak činí asi 160 000 lidí, kteří tu našli smrt.
Lobotomie vrtačkou
Následná psychiatrická léčebna pověsti ani atmosféře nijak nepomohla. Měl tu žít i jeden lékař, který pacienty používal na nejrůznější experimenty. Nejčastější to byla lobotomie bez umrtvení. Ještě ve 20. letech 20. století šlo totiž o legitimní léčbu některých duševních poruch.

Hádky a rozvody po dovolené nejsou výjimka. Kde končí odpočinek a začíná vztahová krize
Jestli ho nakonec dostihla vlastní porucha, nebo mu něco našeptali duchové, je otázkou. Ve 30. letech však skočil ze zvonice kostela, což ukončilo dlouhou sérii těchto nelidských zákroků. Rok 1969 byl koncem léčebny i opuštění ostrova.

Paranormální hostina
Všechny předchozí vlivy se sloučily a vytvořily z Poveglie v Itálii obrovské lákadlo pro dobrodruhy a záhadology. Tedy aspoň pro ty, kteří se na něj odváží vkročit. V noci se tu dají slyšet hlasy, nářky a křik mrtvých. Dokonce i vědci tu zachytili podivné elektromagnetické pole, i když na ostrově není přítomen jakýkoli elektrický zdroj.
Dle pověrčivých Benátčanů se na Poveglie stěhují duše mrtvých a žijí tu druhé, temné životy. V roce 2014 tu vznikl jeden z dílů série Ghost Adventures, senzace chtivé režiséry i spisovatele láká místo i nadále. Kdo by taky odolal místu s přísným zákazem vstupu?

Ilona Csáková roztančila Šikland: V leopardích šatech ukázala štíhlou postavu a dobrou náladu
Zdroje: HistoryHit, WalksOfItaly, Vyslapy, NationalGeographic