Většina lidí chodila pozpátku jen v dětství v rámci nejrůznějších her a vtípků. Případně se o to snažili s trochou alkoholu v krvi z hecu, kdy výsledkem bývaly nejrůznější katastrofy. Tento do značné míry přehlížený druh pohybu je však pro tělo velmi přínosný. Posilujete jím svaly, zlepšujete cit pro rovnováhu a také si cvičíte paměť.
Základní sport
Někdo moudrý prohlásil, že se člověk má pohybovat ve 20, aby se mohl pohybovat ve 40. A ve 40 dál, aby to zvládl v 60. Chůze je obecně asi nejjednodušší způsob, jak se udržet v dobré tělesné kondici, několik kroků pozpátku může mít ještě lepší výsledky. Tzv. retro chůze si postupně získává pozornost, protože má větší rozsah pozitiv.
Žádná novinka
Zlepšuje rovnováhu, posiluje i méně využívané svaly a člověk při ní cvičí i kognitivní funkce. Navíc nejde o novou praxi, retro chůze je například v Číně součástí tradičních cvičení už po staletí. Ano, v moderní době vždy opět objevíme něco, co dělali už generace před námi. A pak se kolikrát tváříme, že jsme objevili Ameriku.
Profesionální sportovci i trenéři si ji posléze oblíbili, protože pomáhá zlepšovat výkonnost. Teď se jí chopili i experti z více oborů, protože jde o skutečně mocný nástroj.
Výhody od Z do A
Během klasické chůze zapojujeme hlavně kotníky, při opačném procesu jsou zatížena kolena a kyčle. Jde o nepatrnou změnu, ale dopad na zcela jinou svalovou soustavu. „Upřímně si myslím, že největším bonusem retro chůze na běžeckém pásu je možnost změnit mechanickou zátěž těla. Současně vyzvete mozek a rovnovážný systém ke splnění něčeho zcela nového,“ řekla ortopedická klinická specialistka Nicole Haasová, která působí v Boulderu v Coloradu.
Jak dodává, při chůzi pozpátku se mění celý vzorec tohoto pohybu. „Jsou zapojeny jiné svaly, šlachy, klouby i fascie a ještě odlišně,“ dodává. Více než 20 let se retro chůzí zabývá Janet Dufeková, profesorka kineziologie na Nevadské univerzitě v Las Vegas. Došla k tomu, že tento vzorec pohybu vede k mnohem větší pružnosti části zad i podkolenních šlach.
Terapie a flexibilita
Pohyb tímto způsobem snižuje bolesti zad, zlepšuje tělu rovnováhu a stabilitu. Právě to je hlavní důvod, proč se často stává součástí fyzioterapie a rehabilitace po různých zraněních. Přínosy pro člověka ale překonávají pouhou flexibilitu. Retro chůze totiž spaluje o 40 % více kalorií než ostrá normální chůze.

Ulice: Pátrání po stopách tety Běty vyřešeno, Marečkovým odkázala jmění
Studie z roku 2014 z časopisu International Journal of Scientific and Research Publications také zjistila, že ženy před obezitou ve věku 20-40 let, které chodily pozpátky po dobu šesti týdnu, ztratily tělesný tuk a obecně zlepšily svou kondici.
Cvičte mozek
Podle studie vykazovali její účastníci, kteří chodili 10-15 minut pozpátku 3-4krát týdně vyšší rovnováhu a stabilitu než ti bez tohoto cvičení. „Chůze pozpátku zlepšuje kognitivní funkce, protože vylepšuje prostorové povědomí a koordinaci. Tato aktivita si vyžaduje větší pozornost a soustředění, což může zlepšit i exekutivní funkce,“ shrnuje Aswini Madkarni, odborný asistent psychiatrie na Harvard Medical School. Spojuje ji také s rychlejší reakcí a lepší krátkodobou pamětí.
I skeptické hlasy
„Důkazy pro trénink retro chůze jsou většinou z fyzioterapie, kde se ukazuje jako nápomocná při problémech s koleny. Tedy tehdy, pokud se přidá k normálnímu fyzioterapeutickému programu,“ podotýká k retro chůzi Jonathan Jarry, vědecký komunikátor McGillovy univerzity.
„Pro ostatní je to spíš exoticky vypadající cvičení, které nejspíš nebude mít výhody proti běžným cvičením. Nese také další riziko, že o sebe zakopneme. Dosavadní výzkumy mají malé skupiny a zaměřují se na velmi specifické problémy. Lze je tedy těžko aplikovat plošně na každého, kdo zkouší chodit pozpátku,“ dodává.
Kdo ji chce vyzkoušet, ať dbá hlavně na bezpečnost. Můžete si pomoci běžeckým pásem a volným prostorem, případně využít asistenci partnera.
Vyzkoušíte benefity chůze pozpátku?

Prima kvůli hokeji zrušila seriál Kamarádi. Diváci jsou rozladění, přišli o Josefův elektrický šok
Zdroje: NationalGeographic, ScienceDirect