Postřižiny jsou lyrickou komedií režiséra Jiřího Menzela, kterou na televizních obrazovkách můžeme sledovat od roku 1980. Bezesporu patří ke skvostům československé kinematografie, a i v období Vánoc se k této klasice s oblibou vracíme. Co jste o tomto filmu možná nevěděli?
Vybíral ze sta pivovarů
Architekt Zbyněk Hloch projel tehdy Českou republiku (a částečně i Slovensko) doslova křížem krážem ve snaze objevit pivovar, který by vyhovoval jeho filmovým představám. Objel přes sto subjektů, než našel ten pravý.
Místo Nymburk Dalešice
Bohumil Hrabal sice svůj příběh situoval do Nymburka, ve skutečnosti se ale exteriéry pivovaru nenatáčely zde, ale v pivovaru Dalešice na Třebíčsku.
Čtyři zabitá prasata
Kvůli filmu padla za život celkem čtyři prasata. Rozhodně to nebyl záměr! Herečka Magda Vašáryová během natáčení zjistila, že je těhotná a míchání krve během zabijačky jí vůbec nedělalo dobře. Scénu, kterou tak můžeme vidět ve filmu, se podařilo natočit až na čtvrtý pokus. Respektive na čtvrté mrtvé prase.
Místo pravého komína jen maketa
Jednou z tolik typických scén v tomto filmu je lezení na komín dvojice hlavních postav. Pokud jste si mysleli, že herci šplhali na pravý komín, pak jste na omylu. Místo toho byla použita jen 1,5 m vysoká kulisa.

Co to herečce uteklo?
Všimněte si, že ve scéně, kde se odehrává zabijačková hostina, celé osazenstvo ztichne. Stane se tak v okamžik, kdy si paní správcová olízne prsty a po chvíli do naprostého ticha pronese zdánlivě nesouvisející větu „uletěl andělíček“. Ve skutečnosti to znamená, že si pšoukla.
Chyby ve filmu Postřižiny
Film Postřižiny viděla drtivá většina českých diváků. Ti pozornější z nich si mohli všimnout i několika chyb. Například v proslulé scéně, kdy Pepin s Maryškou v podání Jaromíra Hanzlíka a Magdy Vašáryové lezou na komín, počasí se několikrát stihne změnit. Jednou je nebe bez mráčků, během vteřiny je skoro zamračeno.
Pokud máte všímavé oko, mohli jste ve scéně, kdy se Jiří Schmitzer alias Francin vrací ze své inspekční výpravy zpět do pivovaru zahlédnout moderní betonový stožár vysokého napětí. Tyto stožáry se ale začaly objevovat až na začátku 60. let – celkem logicky tak nemohly být viděny v době, ve které se film odehrává.
A ještě jedna chybová perlička na závěr. Ve filmu je k vidění scéna odehrávající se u kadeřníka, kde se Maryška nechává ostříhat podle stylu Josephiny Bakerové. Po návratu do pivovaru členové představenstva pronesou větu „Tímto se odstřihujeme od starého Rakouska-Uherska“, a tím poukazují na rok 1918. Jenže! V této době Josephinu Bakerovou nikdo v Evropě neznal, objevila se totiž až ve 20. letech.

Legendární film Postřižiny můžete zhlédnout na ČT1 22. prosince od 21:45 a o den později od 12:55.
Zdroje: ČSFD, Kinobox, FDB, TN Nova