Popeleční středa: Žádné maso ani alkohol, neprat prádlo a “prach jsi a v prach se obrátíš”

Popeleční den připadá na čtyřicet dní a šest svátečních neděl od Velikonoc. Na rozdíl od svátku Tří králů nebo Vánoc jde o pohyblivý svátek, který jednou může vycházet na začátek února a jindy třeba na začátek března – a tak je tomu právě letos. Popeleční středa vychází na 5. března 2025 a je to den, který křesťanům zahajuje čtyřicetidenní půst.

REKLAMA

Co je Popeleční středa?

Popeleční středa je společně s Velkým pátkem jedním ze dvou dnů přísného půstu. Zároveň jde o připomínku pomíjivosti zemského života. V mnoha krajích se tento den nejedlo vůbec, jinde se nejedlo maso a byla místa, kde se dodržoval tzv. půst újmy – to znamenalo, že se člověk mohl najíst dosyta pouze jednou za den.

V tento den a po celý půst se nejí maso, masné výrobky, nepije se alkohol, omezuje se kofein a cukr. Během popeleční středy bychom si měli dopřát něco odlehčeného – v jídelníčku by se měly objevit luštěniny, pohanka, ryby nebo třeba bulgur. Po vzoru našich předků by na stole nesmělo chybět kysané zelí s chlebem.

Proč bylo maso zapovězeno?

V postní době bylo zakázáno maso. Proč tomu ale tak bylo? „Maso jest pro duši křesťana škodlivé, neboť v něm probouzí touhu zabíjet. Jestliže se smísí krev z masného pokrmu s krví člověka, který takové jídlo snědl, vzbudí se v takovém nestřídmém člověku pocit pýchy a pohrdání ostatními, protože jeho myšlenky zamlží zvířecí krev, a takový jedlík nejinak než dobytek smýšlí,“ tak zdůvodňoval škodlivost masa kdysi dávno jistý teolog, uvádí PhDr. Alena Vondrušková pro web Living iPrima.

Popeleční středa = den popelce

V tento den se spalují svěcené větvičky jívy neboli kočičky z předešlých Velikonoc. Popelu z nich se říká popelec. Duchovní a faráři je pálí a následně všem dělají na čele křížek popelcem, přičemž pronáší slova Pamatuj, člověče, že prach jsi a v prach se obrátíš.” Tato tradice sahá až do předkřesťanských dob.

Ilustrační foto, FOTO: <a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Crossofashes.jpg">Oxh973</a>, Public domain, via Wikimedia Commons
Ilustrační foto, FOTO: Oxh973, Public domain, via Wikimedia Commons

Zvyky a tradice na popeleční středu

K popeleční středě se pojí několik zvyků a tradic. Nemělo se například prát prádlo, protože se věřilo tomu, že prádlo pak bude celý rok špinavé. Také se říkávalo, že kdo se během popeleční středy napije svěcené vody, bude celý rok chráněn před komáry. Nesmělo se šít. Dle lidové pověry by se tím totiž slepicím zašily ďubky a ty by potom nenesly.

Tradice vztahující se k popeleční středě se poté lišily místo od místa. Na Přeloučsku se tzv. praly zástěry. Ženy ráno vzaly kbelík s mýdlovou vodou, chodily po vsi a hledaly muže, kteří ještě dospávali po masopustu. Kdo nechtěl být pomazán, ten se musel penězi vykoupit – získané finance pak sloužily k nákupu sladkých likérů.

Na Ledečsku zase bývalo zvykem tzv. hledání masopustu. Jeden člověk se směsně oblékl a s rozsvícenou lucernou chodil po stavení a hledal Masopust. Odešel jen tehdy, kdy dostal nějaký zbytek z masopustu.

Zdroje: České zvyky, Living iPrima, Kudy z nudy

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA