Policie žádá veřejnost o pomoc. AI vytvořila novou podobu vraha ze Šternberku, do promlčení zbývá pár dní

Dvacet let stará vražda mladé ženy ve Šternberku zůstává stále nevyřešená. A čas se krátí. K tragédii došlo 29. července 2005. Ve videopůjčovně byla zneužita a zavražděna mladá žena. Přestože policie tehdy zajistila DNA i otisky prstů a prověřila stovky možných podezřelých, pachatele se nikdy nepodařilo dopadnout. Nyní kriminalisté sáhli po umělé inteligenci. Ta na základě původního identikitu vytvořila možnou současnou podobu vraha.

REKLAMA

Vražda v centru města

29. července 2005 došlo v centru města k tragickému činu. Jednatřicetiletá zaměstnankyně videopůjčovny zde byla ubodána. Pachatel vešel do provozovny asi hodinu po poledni. Využil toho, že v zámku dveří byl zevnitř klíč. Dveře zamkl a na ženu se okamžitě vrhl. Oběť nejprve zneužil a poté usmrtil několika bodnými ranami.

Její druh ji odpoledne našel.  Opakovaně se jí nemohl dovolat a začal mít obavy. Okamžitě přivolal policii a záchrannou službu. Bezpečnostní kamera zachytila muže, který vstoupil do půjčovny a později odešel. Zamířil do vedlejší ulice.

Pachatel stále nebyl dopaden

V době brutálního útoku byl vrah odhadován na věk mezi 30 a 45 lety. Měřil kolem 180 až 190 centimetrů. Měl štíhlou postavu. Policie na místě činu zajistila otisky prstů i vzorky DNA. Ty pak porovnávala s klienty videopůjčovny a jejich příbuznými. Ale také s vězni, pacienty psychiatrických léčeben i pachateli obdobných trestných činů. Přesto žádná shoda nenastala.

Problémy přinášely i tehdejší záznamy z bezpečnostních kamer. Ty totiž byly nekvalitní, statické a nepřipouštěly bližší rozlišení podoby pachatele. Ani po deseti letech, kdy v roce 2015 policie využila moderní technologie pro sběr a analýzu DNA, nedošlo k průlomu ve vyšetřování. Pachatel zůstává nezvěstný.

Policie využila umělou inteligenci

Olomoučtí kriminalisté sáhli po moderní technologii. Využili umělou inteligenci k vytvoření možného vzhledu pachatele. Ten by dnes mohl být o dvacet let starší. Na základě původního identikitu vznikla aktualizovaná podoba. A to s pomocí modelu přirozeného stárnutí.

Využití AI při pátrání po pachatelích není dnes v zahraničí výjimečné, ale v Česku jde o jeden z prvních veřejně známých případů.

„Díky moderním technologiím, respektive s využitím umělé inteligence, se kriminalistům z identikitu podařilo vytvořit pravděpodobnou podobu pachatele po 20 letech ‚přirozeného stárnutí,“ vysvětlila pro Denik.cz policejní mluvčí Marie Šafářová. Podle zjištění policisté využili veřejné nástroje jako ChatGPT, nejedná se tedy o žádný specializovaný policejní model. V redakci jsme podobný nástroj vyzkoušeli také, výsledek je na titulní fotografii.

Policie zveřejnila výsledek na sociálních sítích. Žádá veřejnost o pomoc s identifikací. Na objasnění případu zbývá už jen několik málo dní. Poté bude vražda podle zákona promlčena.

„S případnými poznatky a informacemi jak k samotnému případu, tak k podobiznám pachatele můžete kriminalisty kontaktovat prostřednictvím linky 158,“ žádá Policie ČR na sociální síti Facebook. Do promlčení zbývá týden.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA