Podvody na internetu neznají hranic a počátek mají v devadesátkách: Nabídka sňatků, převodu dědictví i neexistující e-shopy

Jestli jen trochu sledujete zpravodajství, určitě jste na tyto případy už narazili. Nebo ještě hůř, sami jste se stali terčem podobné snahy. Kybernetičtí zločinci se totiž v technikách, jak z lidí vylákat peníze, neustále zdokonalují. Současně jsou zcela neúnavní a když jejich snahy utne policie na jednom místě, objeví se další den o ulici dál. S čím se setkáte nejvíce a kdy se u nás objevily první podvody na internetu?

REKLAMA

Identita, ohrožení, výdělek

Univerzálním prvkem všech podvodů je falešná identita podvodníka. Ten se vydává buď za pracovníka instituce (banka, úřad), nebo za finančníka, odborníka na investice a další profese. V tom prvním případě vás varují před údajným nebezpečím, nejčastěji napadeným bankovním účtem. Ve druhém nabízí vynikající příležitost k investici, ideálně z nadměrným a velmi rychlým zbohatnutím. Kdo by odolal?

Phishing

Phishing je termín pro získání osobních dat oběti, aniž by je musel pachatel ze svého cíle dostávat násilím. S větší či menší kvalitou „převleku“ se vydává za instituci nebo úřad a navádí adresáta e-mailu k zadání čísla platební karty případně stažení „ochranné“ aplikace. Oznámení o dědictví od afrického prince nebo dělení majetku šlechtičny e-v mailové podobě existuje už od 90. let.

Právě v té době obletěl český internet dnes už legendární “Drahoušek zákazník”. Šlo o jeden z prvních podvrhů e-mailů České spořitelny, který byl v Číně strojově přeložen. Protože překladové nástroje ještě neměly zdaleka dnešní úroveň, bylo anglické oslovení “Dear customer” tedy asi “Drahý kliente” přeloženo bez skloňování tak, že to každého Čecha muselo praštit do očí.

Stejně tak vám na mobilním telefonu může vyskočit upozornění, že je ohrožen, případně že potřebujete prohlížeč PDF souboru nebo jiného základního formátu (aplikaci na něj přitom máte už od výrobce). Tyto zprávy spoléhají na okamžitý pocit ohrožení a zkratkové kliknutí na „ochranné tlačítko“, kterým ovšem vycházíte útočníkovi vstříc.

Smishing

Jde o to samé jako v předchozích případech, ale formou SMSky. Nejčastěji vám přijde oznámení o výhře v loterii, upozornění na příchozí zásilku, něco od banky a podobně. Součástí textu je odkaz a výzva na okamžitou akci z vaší strany.

Cíl je opět stejný – získat vaše platební údaje, většinou je máte zadat na zdánlivé stránce renomované společnosti typu Balíkovna. Hodně lidem stále nedochází, že není důvod, aby kdokoli takový tyto údaje potřeboval. Navíc, pokud vám má něco přijít, komunikuje s vámi společnost paralelně e-mailem i sms zprávami.

Chatovací aplikace

V poslední době se objevily zprávy tvářící se jako rodinní příslušník, který potřebuje akutně nějaké peníze. Tentokrát navíc nešlo o SMSky, ale zprávy přes WhatsApp, Messenger a další chatovací platformy. Stále jsou také populární například armádní doktoři, kteří hledají manželku nebo partnerku, potřebují se ale vykoupit z armády.

Poslední dny plní internetové stránky kauza, kdy byl okraden muž z Prahy. Ten naletěl někomu, kdo se vydával za hollywoodskou star Sandru Bullock. Stačilo napsat, že jej chce za muže a dotyčný poslal zloději 6 milionů korun.

Bazary

Velmi častý podvod, kterým jsou některé weby již vyhlášené. Chcete něco prodat přes inzerát? Prakticky ihned po vystavení třeba kočárku se vám podvodník ozve s nabídkou, která zní až moc dobře. Kromě okamžitého jednání a zaplacení vám nabídnou, že vše zařídí sami. Od vás potřebují jen číslo vaší platební karty, kam chtějí převést peníze.

Ne, sorry, nikdo v takovém případě nepotřebuje číslo vaší karty, jen číslo účtu. Podvodník pak pošle odkaz na stránku tvářící se jako Zásilkovna nebo jiná přepravní společnost. Na ní jsou kolonky na vyplnění všeho „potřebného“. Nezadáváte je samozřejmě dopravci, ale jen zloději.

Klony eshopů

Tyhle případy si získaly dokonce místo v hlavních zprávách. Šlo totiž například o dokonalou kopii firmy Alza včetně kategorií, platební brány a dalších prvků. Rozdíl byl jen v internetové adrese, a to velmi nepatrný.

Celkem fungující obranou proti takovým podvodům je dát si (pokud nakupujete opakovaně) adresu do záložky. Případně nakupovat přes srovnávače typu Heureka, do kterých se e-shopy musí registrovat, což podvodné stránky vylučuje. Tak se nenechte nachytat a věci si ověřujte. Jakmile něco vypadá moc dobře, nebo po vás chce někdo podivné údaje, je past.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA