V jakých poměrech si za minulého režimu žili přední čeští herci? Traduje se, že „za bolševika“ se nedalo zbohatnout. Jenže to není úplně pravda. Nejpopulárnější herečky i herci brali za totality honoráře násobně vyšší, než byl tehdejší průměrný plat. A pozor – honorář neznamenal měsíční aktivitu, ale i třeba jen několik dní natáčení. Jaké tedy byly platy umělců za socialismu?
Slovo strany
Nemohla být samozřejmě řeč o nějaké tržní konkurenci, poptávce nebo podobných mechanismech. Všechno startovalo na tom, jak daného umělce ohodnotili straničtí funkcionáři. Osoba pyšnící se titulem národního umělce tak mohla za jeden den natáčení inkasovat třeba 1 300 Kčs. Zasloužilý umělec dostával 800 Kčs.

Bereme-li zmíněné tituly jako určitou hierarchii, pak „ostatní“ herci brali cca 400 Kčs za jeden den natáčení. A jestli vám to přijde málo, tehdejší měsíční plat byl v průměru 2 920 Kčs. Národními umělci byli třeba Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský, František Filipovský, Miloš Nedbal, Josef Větrovec, Jaroslav Marvan nebo Vladimír Menšík.
Zlatý důl seriálů
Hlavně seriály byly prakticky zlatým dolem. Natáčelo se týdny i měsíce a třeba Jiří Sovák si coby zasloužilý umělec vydělal za seriál Chalupáři skoro 70 000 Kčs. Při prostém vydělení vychází natáčecí doba asi na 3 měsíce.
V tom samém roce měl hlavní roli ve snímku Cirkus v cirkuse a dle jeho ženy Anny to „hodilo“ skoro 20 000 Kčs. K tomu ještě divadelní plat, různé estrády a živá vystoupení, kterých bylo tehdy spousta. Roční plat tohoto herce se tak pohyboval v řádech stovek tisíc. Samozřejmostí byly tantiémy, tedy odměny hercům za další vysílání jejich díla.
Menšík byl všude
Vladimír Menšík je považován za našeho nejlepšího herce vůbec. Kromě obsáhlé filmografie i divadelního působení putoval také s pořady, kde vyprávěl své historky. A to do všech koutů tehdejšího Československa. Jeho diář neměl prakticky jediný volný den a on sám zvládl i třicet představení měsíčně, tedy jedno denně. Jen z toho tak měl na 40 000 měsíčně.
Ukázkové příklady
Výše zmíněný Jaroslav Marvan dostal za poplatný snímek (byly tehdy jiné?) honorář 45 000 Kčs pří průměrné roční mzdě 1 192 Kč. Marvan byl jedním z nejlépe placených herců té doby, šlo však i tak o nadprůměrnou sumu.
Menšík se objevil i v seriálu Hříšní lidé města pražského, konkrétně epizodě Černá rukavice z roku 1968. Za den na place to bylo 300 Kčs, průměrný plat toho roku 1 453 Kčs. Anonymní herci v dalších rolích měli polovičku.

Havlová a koncerty
Velmi lukrativní byla také hudba, a to nikoli nutně v pozici zpěváka. Bývalá první dáma Dagmar Havlová se třeba v osmdesátých letech živila jako konferenciérka kapely Maximum Patra Hanniga. Průměrný plat byl tehdy 3 095 Kčs, ona měla však za jedno vystoupení 800 Kčs. Za jeden měsíc dokázala s kapelou odjet i 44 představení, což dělá půvabných 35 200 Kčs.
Jaroslava Marvana si ve filmu Revizor můžete připomenout 8. března od 15:45 na ČT1.