Je vedro, asfalt se taví, slunce peče a v dálce na vás pomrkává orosená půllitrová sklenice. Kdo by v takové chvíli nedostal chuť dát si pivo? Jenže chyba lávky. Tohle rozšířené letní zaklínadlo sice zní lákavě, ale pokud pivo pijete místo vody, riskujete víc než jen odpolední lenoru. V parném počasí totiž alkohol neosvěžuje. Naopak vám může pěkně zavařit.
Pocit chladu vs. realita
Ano, chladivé pivo chutná v horku skvěle. Ale to je tak všechno, co pro vás udělá. Alkohol obsažený v pivu má diuretické (močopudné) účinky. To znamená, že vaše tělo vyloučí víc vody, než kolik přijme. Výsledek? Dehydratace. A to rychlejší, než si myslíte.
Podle studií WHO alkohol zhoršuje termoregulaci těla. Zpomaluje ochlazování, rozšiřuje cévy a zvyšuje pocení. V kombinaci s horkem tak ztrácíte vodu i elektrolyty. A to si málokdo uvědomí, když drží v ruce orosený půllitr s oblíbeným zlatým mokem.
Neriskujte zbytečně
Pití alkoholu v horku nezatěžuje jen ledviny. Ale i srdce a oběhový systém. Tělo se snaží ochladit, cévy se rozšiřují, tlak klesá. A vy do toho přidáte alkohol, který celý proces jen prohloubí. Výsledkem mohou být závratě, bolest hlavy, ztráta vědomí nebo kolaps. U lidí s vysokým tlakem nebo srdečními problémy může jít o velmi nebezpečnou kombinaci.
Pivo obsahuje minerály, ale…
Možná jste někde slyšeli, že pivo obsahuje minerály. Ano, nějaký hořčík, draslík a vitaminy skupiny B tam jsou. Ale v tak malém množství, že byste museli vypít sud, abyste z toho něco měli. Kromě toho alkohol zhoršuje vstřebávání některých minerálů a vitamínů. Zejména hořčíku a zinku, které tělo ve vedru tolik potřebuje.
Pivo jako společenská berlička
Proč je ale pivo v horku tak populární? Odpověď je jednoduchá: kulturní návyk. V Česku je pivo považováno téměř za tekutý chleba. Reklamy i hospodské řečičky vytvářejí iluzi, že „jedno pivo nikoho nezabije“. Nebo že se jím dá skvěle „zahnat žízeň“. Jenže pravda je, že pivo není nápoj pro hydrataci. A v horku je to obzvlášť špatná volba.
Česká republika dlouhodobě mezi země s nejvyšší spotřebou alkoholu na hlavu. Průměrný Čech dle Hygienické stanice hlavního města Prahy vypije přes 14 litrů čistého alkoholu ročně. A pivo v tom hraje hlavní roli.

Nudismus se vrací do módy. Češi se svlékají na plážích a chtějí víc svobody i bez plavek
Co pít místo piva?
Jestli si chcete dát jedno pivo na chuť, proč ne. Ale nehrajte si na to, že tím doplníte tekutiny. K tomu se hodí jiné nápoje, jak uvedl pro Lidovky psychiatr Karel Nešpor:
- Voda, ideálně vlažná, ne ledová (ta může zpomalit trávení).
- Bylinkové nebo zelené čaje, nesladit, pít po doušcích.
- Domácí limonády s citronem, mátou, okurkou.
- Ionťáky nebo minerálky, pokud sportujete nebo se hodně potíte.
- Kombucha, kokosová voda.
Letní pivo na zahrádce vám život nezkrátí. Ale není to voda, není to osvěžení a už vůbec ne řešení žízně ve vedru. Pokud chcete zvládnout léto ve zdraví a bez kolapsu, dejte si nejdřív sklenici vody. A až potom klidně jedno. Ale s rozumem.

Eva Adams poprvé promluvila po rozvodu s Vaškem: Chci najít pořádného chlapa. A jemu přeju lásku taky
Zdroje: WHO, HygPraha, Lidovky, Hospodářské noviny