Pekelná brána, posedlý voják a hřbitov bláznů. Temná místa Česka přitahují i děsí zároveň

Záhadná a ponurá místa probouzí lidskou zvědavost už po staletí. Mnozí chtějí nahlédnout za oponu legend, které se k nim vážou. Touží na vlastní kůži pocítit atmosféru, o níž se vypráví šeptem. Vraždy, duchové, nevysvětlitelné jevy či rituály. To všechno v nás vyvolává nepříjemné chvění, ale zároveň zvláštní přitažlivost. Kde v Česku najdeme ty nejděsivější lokality zahalené tajemstvím?

REKLAMA

Na Lemberku se ozývají zvuky, které nejdou vysvětlit

Zámek Lemberk je původně gotická pevnost ze 13. století. Proslul výskytem nevysvětlitelných jevů. Návštěvníci zde opakovaně slyšeli kroky z prázdného podkroví. Nebo zvuky stěhování nábytku z místností, které byly zamčené a střežené alarmem. Psi přivolaných policejních hlídek navíc odmítali vstupovat do některých částí zámku.

Nejtajemnější je Bajkový sál. Odsud lidé hlásí dětský pláč, rozházené květiny nebo posunuté obrazy. Žádný z těchto jevů nebyl vysvětlen.

Zámek Lemberk, FOTO: VitVit, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Místo, kde prý začíná peklo? Hrad Houska

Uprostřed hlubokých lesů Kokořínska stojí záhadný hrad Houska. Mnozí tvrdí, že nebyl vystavěn jako ochrana. Ale právě naopak. Aby něco temného neuniklo ven. Už jen samotné umístění stavby bez strategického významu a bez přístupu k vodě vyvolává otázky.

Jedna z pověstí tvrdí, že se v hradních prostorách zjevuje temná postava. Je v černém hábitu a nemá obličej. V podzemí se mají nacházet rozsáhlé chodby a tajemné krypty. Zde údajně spočívají pozůstatky bytostí, které nebyly úplně lidské.

Podle kastelána Housky se u návštěvníků často projevují závratě, mdloby a psi odmítají vstupovat do určitých prostor hradu – jako by tam sídlila nějaká síla, která vábí i odpuzuje.

Dr. Ladislav Smejkal z Vlastivědného muzea v České Lípě uvedl, že prastarý motiv hradní „díry do pekla“ pochází z Kroniky české Václava Hájka z Libočan. Naznačuje možnost, že hrad mohl stát nad pohanským obětištěm a sloužil k ochrannému blokování určitého místa.

Temný les na okraji Českých Budějovic

Na západním okraji Českých Budějovic se rozkládá Branišovský les. Známý také jako les Bor. Místo, které si vysloužilo pověst jednoho z nejděsivějších koutů v Česku. Lidé často popisují znepokojivé jevy. Slyší nevysvětlitelné kroky. Zahlédnou temnou siluetu. Nebo cítí tíživou přítomnost.

Za minulého režimu byl Bor vojenským prostorem. A právě tehdy se tu odehrála tragédie, která dodnes budí hrůzu. Během nočního střídání spatřili vojáci, jak se jejich kolega údajně proměnil v neznámou bytost. Propadli panice a začali do tmy bezhlavě střílet. Výsledkem byli tři mrtví. A jeden přeživší, který však později v nemocnici zemřel. Než vydechl naposledy, stihl vypovědět, co se stalo. Jeho svědectví však nikdo nebral vážně, přestože během jediné noci přišel o barvu vlasů.

Bohnický hřbitov je místem plným tajemství

Bohnický ústavní hřbitov u psychiatrické nemocnice v Bohnicích je často označovaný jako hřbitov bláznů. Je posledním místem odpočinku pacientů. Ale i vojáků a dalších obětí první světové války, kteří zde zemřeli během hospitalizace. Místo je opředené řadou strašidelných pověstí, které však mnohdy připisují lidé bujné fantazii.

„Tady u budovy jsem měla dost blbý pocit,“ napsala jedna návštěvnice k příspěvku zveřejněném na sociálních sítích.

Hrad Křivoklát: místo starých ran a tajemných duší

Křivoklát je jeden z nejstarších českých hradů. Stojí obklopený malebnými lesy a během své historie několikrát vyhořel. Po jedné z přestaveb se proměnil v obávaný žalář, kde byli drženi i významní vězni.

Například slavný alchymista Edward Kelley, který na hradě skončil po nešťastném pokusu o útěk. Zlomil si nohu a musel ji podstoupit amputaci. Dodnes se traduje, že v hradebních zdech přebývají duše těch, kdo zde strávili život ve strohých kobkách.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA