Trojice nerozlučných kamarádů, Tomáš, Jožka a Hubert, zažívá různá dobrodružství v poklidném městečku Levín. Tomáš, který bydlí s energickou tetou Apolenou a strýcem Václavem, se po veřejném trestu ve škole rozhodne získat odměnu pro nejlepšího žáka. Film Páni kluci, který byl natočen v roce 1975 podle románů Marka Twaina, v hlavní roli představil talentovaného dětského herce Michaela Dymka. Ten si však v dospělosti vybral zcela jinou kariérní dráhu.
Michael Dymek (62) navštěvoval základní školu se sportovním zaměřením, kde se věnoval sportovní gymnastice. Díky tomu jej v jeho dvanácti letech objevila režisérka Věra Plívová-Šimková, která jej obsadila do hlavní role Tomáše ve filmu Páni kluci. Následně se objevil ve filmu Indiáni z Větrova, seriálu Tajemství proutěného košíku a filmech Posel dobrých zpráv a Kam uhnout očima.
Dymek byl pro roli Tomáše vybrán díky svému pohybovému nadání. Tvůrci snímku měli zásadní požadavek – představitel Tomáše musel být zdatný a fyzicky aktivní. Díky své sportovní gymnastice měl Dymek na konkurzu velkou výhodu. Za svou roli tehdy obdržel honorář ve výši 6 000 korun, za který si spolu s bratrem pořídili jízdní kola a matce koupil elektrický motor do šicího stroje.
Přestože Dymek zazářil v několika filmech, o studiu herectví nikdy neuvažoval. Poněkud překvapivě vystudoval tanec a dva roky před sametovou revolucí, v roce 1988, emigroval se svou manželkou do západoněmeckého Mnichova. Své rozhodnutí emigrovat komentoval pro iDnes slovy: „Chtěli jsme prostě hezčí život. Ona ta železná opona měla své opodstatnění v tom, že tady lidi izolovala od zážitků a od informací, a nám se díky tanečním turné obojího dostalo.”
Jejich počátky v nové zemi ale nebyly vůbec jednoduché. „Bydleli jsme v lágru a nesměli pracovat, ale podařilo se nám sehnat práci načerno a já za ty první dva roky vystřídal spoustu profesí, jež mi daly stejné zkušenosti, jako kdybych se vyučil několika řemeslům,” říká dnes s úsměvem Dymek.
Po sametové revoluci se Dymek vrátil do Československa jako úspěšný manažer a obchodník. Pět let po sametové revoluci založil v Praze pobočku velké německo-americké distribuční společnosti SPOERLE/Arrow a vedl ji 15 let. Poté pět let působil v Německu jako externí konzultant pro rozvoj prodeje a revitalizace firmy. Od roku 2021 pracuje jako obchodní analytik pro online obchod s nábytkem na míru. Tento víkend byl jedním z hvězdných hostů na prestižním Zlín Film Festivalu.
Snímek Páni kluci si mohou diváci připomenout v neděli 2. června v 15:00 či ve středu ve 14:20 na ČT1.
Zdroje: iDnes, CSFD