Pablo Escobar: Příběh narkobarona a jednoho z nejbohatších lidí světa své doby

Pablo Emilio Escobar Gaviria. Tak znělo plné jméno syna učitelky a farmáře narozeného 1. prosince 1949. Místo odříkání a tvrdé práce se ale už jako klučina vydal na kriminální dráhu. Nešlo to ale ihned, pozice nejslavnějšího drogového bosse historie se rýsovala jen pozvolna. Kdo tedy byl Pablo Escobar?

REKLAMA

Od cigaret po kokain

Protože každý někde začínal, kradl Pablo nejdříve cigarety, pak auta nebo unášel lidi. Záhy se se uchytil coby pašerák cigaret, od čehož už byl jen krůček k mezinárodnímu obchodu s drogami. Hned na počátku 70. let se Kolumbie zapojila do skutečně velkého obchodu s drogami, především kokainem a marihuanou.

Jedním z klíčových faktorů byla poloha státu. Peru a Bolívie, tedy velmoci v pěstování koky, byly pašerákům prakticky na dosah. Escobarovi jeho dosavadní obchody stále nestačily, spojil se proto s dalšími kriminálníky. To se ukázalo jako velmi správný obchodní tah, protože vznikl proslulý Medellínský kartel.

Pod rukou skoro všechno

Skupina velmi drastickým způsobem ovládla trh a pokrývala tak přes 80 % veškerého exportu kokainu do USA. Nechybělo Portoriko, Mexiko ani Asie, tento drogový trh rostl geometrickou řadou. V polovině 80. let tak touto cestou prošlo denně asi 50 tun tzv. bílého zlata.

Týden, co týden to pro kartel znamenalo několik stovek milionů dolarů. Z původně potulného pouličního zlodějíčka se stal boss s vlastní flotilou letadel, vrtulníky nebo dálkově řízenými ponorkami. Součástí jeho bohatství byla i vysoká popularita u místních lidí. Stavěl pro ně domy a samozřejmě plnil kapsy úplatky i pozornostmi. Veřejně prezentovaná image ale nebyla jeho skutečnou tváří.

Miláček a sadista

Není bez důvodu, že byl Pablo Escobar brán za jednoho z nejobávanějších zločinců své éry. Kooperace s ním se nedala odmítnout, zavrtění hlavou znamenalo smrt. Kdo nepřijal úplatek, dostal záhy kulku nebo nůž. Drogový baron nařídil řadu poprav, atentátů, vražd, platil i konkrétní útoky teroristů.

Šlo tak prakticky o diktátora, který kontroloval stát ve státě. Ulice brázdily jeho civilní hlídky, všude měl své lidi, a tedy i dostatek informací. Tyto aktivity přitom neprobíhaly nijak ve skrytu, střílení politiků v autech probíhalo z projíždějících motorek za bílého dne.

Tisíce smrtí

Na jeho „záběr“ ukazují například statistiky z roku 1992. Tehdy bylo v Kolumbii evidováno 20 000 násilných úmrtí, asi 600 jmen patřilo strážcům zákona. Rodinám se tak běžně ztráceli sousedé i příbuzní, tváře už nikdo nespatřil. Prakticky kdokoli o Escobara jen zavadil, skončil buď jak komplic, nebo mrtvý. Komplicové měli trochu delší životní dráhu.

Konec krále

Soumrak jeho aktivit se začal rýsovat po vraždě Luise Carlose Galána, opakovaného prezidentského kandidáta. Ten byl jasným nepřítelem drogových kartelů, takže byl odstraněn už během kampaně.

Tehdy však začala jednat kolumbijská vláda, došlo i na podepsání dohod o vydávání mezi Kolumbií a USA. Escobar zahájil válku proti vládě, ale jeho kartelu začala šlapat na paty také konkurence. Jen z jeho kartelu bylo zabito více jak 300 členů, padlo i několik členů jeho rodiny. Escobar dále jednal z vládou, za zastavení krvavé lázně chtěl nevydání své osoby.

Tichá dohoda a hon

Bylo mu dovoleno postavit si palác, kde si měl „odpykat“ trest 5 let vězení. Vystavil si luxusní komplex, tzv. Hotel Escobar a původní obchody kvetly vesele dál. Pablo Escobar ale neudržel sklony k násilí a vláda se ho rozhodla přemístit do normálního vězení.

Nakonec začala opravdová štvanice, jejíž součástí bylo na 600 jednotek Delta Force. Odměnou za hlavu Escobara bylo 6 milionů dolarů, takže boss neměl kam jít a na koho se obrátit. Rostoucí paranoia se projevila na jeho zkratkovitém chování. Měnil své úkryty, až si ho během přestřelky v Medellínu našla 2. prosince 1993 střela do spánku.

Dodnes existuje spekulace, jestli spáchal sebevraždu, nebo ho trefil některý z policistů. Prchal déle jak rok a půl, ale prozradil ho dlouhý telefonát, který byl zachycen. Jeho obchody pak svižně převzal kartel z Cali, který však dlouho nevydržel. Část luxusní věznice byla vyrabována a stále je cílem dobrodruhů, kteří na pozemcích hledají bohatství.

Zdroje: iPrima, Wikipedia, Reflex

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA