V noci na 28. prosince ve věku 80 let zemřela Jana Synková, herečka, kterou byste na jevišti i na plátně jen těžko přehlédli. Její herecké umění dokázalo okouzlit jak příznivce divadelních experimentů, tak diváky oblíbených televizních komedií.
Byla mistryní kombinace ostrého humoru a jemné elegance, což z ní činilo unikátní osobnost české kulturní scény. Navždy zůstane spjatá s rolemi, které se zapsaly do paměti národa – ať už jako svérázná teta Kateřina ze Saturnina, nebo neústupná psycholožka Kudláková z filmové trilogie Byl jednou jeden polda.
Hvězda, která svítila na Ypsilonce
Studio Ypsilon bylo domovem Jany Synkové po desítky let. Ačkoliv se na Ypsilonku dostala oklikou přes liberecké Divadlo F. X. Šaldy a Naivní divadlo, právě zde její talent skutečně rozkvetl. Zářila ve hrách, které se staly synonymem pro humor i divadelní experiment, jako například Král Ubu, Třináct vůní nebo Dvanáct křesel.
Pro své kolegy byla nejen inspirací, ale i pevným pilířem. Synková měla dar přinést do každé inscenace nejen komediální energii, ale také jakousi zvláštní hloubku. Diváci na její vystoupení přicházeli s očekáváním, že budou bavit i přemýšlet – a nikdy nebyli zklamáni.
Kořeny v advokacii, duše v herectví
Jana Synková se narodila do rodiny pražského advokáta, ale zákony ani paragrafy ji nikdy nezlákaly. Místo toho zdědila uměleckou duši po prarodičích, kteří patřili k výrazným postavám Vinohradského divadla. Není divu, že už jako malá holka hledala své místo pod divadelními reflektory. Ve škole zářila na recitačních soutěžích a dramatické kroužky se pro ni staly druhým domovem.
Po maturitě si splnila sen a zamířila na DAMU, kde postupně vybrousila své herecké schopnosti. Studia dokončila v roce 1967 a hned poté získala angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. První velkou výzvou se stala světová premiéra Kunderovy Ptákoviny, kde předvedla, že má nejen talent, ale i odvahu. Z elévky se brzy stala jednou z nejrespektovanějších tváří souboru, která bravurně zvládala vše od klasických dramat po moderní hry.

Teta Kateřina a Kudláková
Jana Synková si české publikum získala nejen svou divadelní tvorbou, ale i rolí tety Kateřiny v oblíbené adaptaci románu Saturnin. Tu uvede Česká televize 1. ledna ve 13:40 na ČT1. Postava energické a neodbytné tetičky, která dokázala každého neomylně přivést na pokraj trpělivosti, získala díky jejímu hereckému projevu nezaměnitelný charakter. Synková dokázala propojit humor s jemnou dávkou ironie, a přesto její Kateřina nepůsobila jako karikatura – byla to skutečná osobnost, kterou jste si i přes její svéráznost nemohli neoblíbit.
Neméně výraznou roli si zahrála ve filmové trilogii Byl jednou jeden polda, kde ztvárnila psycholožku Kudlákovou. V této komediální sérii ukázala nejen svůj herecký nadhled, ale také mistrovské načasování, které vyžadují vtipné scény. Tyto role, ač odlišné, spojoval jeden prvek: Synková jim dokázala vtisknout přesně tu jiskru, díky které se z vedlejších postav stávaly nezapomenutelné momenty filmu. Z dalších rolí stojí za zmínku například filmy Věry Chytilové, jako jsou Hra o jablko či Kalamita, kde opět prokázala, že dokáže přirozeně přecházet mezi komedií a dramatem.
Poslední roky: Nemoc a bolestná ztráta
Jana Synková se v posledních letech života postupně uzavírala před světem. Alzheimerova choroba, která na ni doléhala, jí znemožnila pokračovat v její celoživotní vášni – herectví. Divadlo bylo pro ni nejen profesí, ale i životním posláním, a tak bylo nucené loučení s prkny, která znamenají svět, mimořádně náročné.
Když v letos červnu zemřel její manžel Jan Schmid, její životní opora a partner na jevišti i mimo něj, zanechalo to na ní hluboké stopy. Jeho odchod pro ni znamenal víc než jen ztrátu blízkého člověka – ztrácela s ním kus své vlastní identity. V těžkém zdravotním stavu už nemohla být přítomna ani na jeho pohřbu.

Poslední týdny svého života trávila v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Tam byla v rukou zkušených zdravotníků, kteří jí poskytovali péči, zatímco její stav se postupně zhoršoval. Její boj s nemocí byl dlouhý, ale nakonec našla klid.
Zdroje: Česká televize, Blesk