Nový zlatý poklad za miliardy dolarů: V Číně našli zlaté ložisko s rekordní hodnotou

Informaci prvně uvedla čínská státní média. Jde o ložisko vysoce kvalitní zlaté rudy, které má dle prvních odhadů skrývat více jak 1 000 metrických tun cenného kovu. Podle dostupných informací se nachází v centrální Číně. Jeho hodnota činí zhruba 600 miliard jüanů nebo 83 miliard amerických dolarů.

REKLAMA

Největší a také nejlukrativnější

Vzhledem k lokalitě, velikosti i kvalitě rudy je toto ložisko bráno jako dosud nejlukrativnější. Překonává dokonce hlubinné doly v Jižní Africe s obsahem 900 metrických tun. Ty byly dosud považovány za „matku“ veškerých zlatých dolů planety.

Geologický úřad z provincie Hunan oznámil detekci 40 zlatých žil, které se nachází v hloubce 1,2 kilometru pod povrchem. Konkrétním místem je severozápad okresu Pingjiang. Už jen tyto zdroje byly odhadnuty na 300 metrických tun zlata. 3D modelování lokality pak poukazovalo na další rezervy v hloubce 3 kilometrů.

Bohatost rudy

„Hodně vrtů do skály ukázalo zcela viditelné zlato už na povrchu,“ uvedl prospektor úřadu Chen Rulin. Odebrané vzorky naznačují, že každá tuna horniny obsahuje 138 gramů (skoro 5 uncí) zlata. To je mimořádná bohatost. Za bohaté zdroj se obecně označuje hornina s obsahem 8 a více gramů.

Čína už tak dominuje světovému trhu s tímto cenným kovem. Její dřívější rezervy přesahují 2 000 tun a její těžební průmysl představuje asi více jak 10 % globálně vytěženého zlata. Oznámení o tomto nálezu tak přispělo k už tak vysoké ceně zlata. Ta vychází z nejisté geopolitické situace, jejíž uklidnění není na obzoru.

Celkové zlato planety?

Celkové množství tohoto kovu na planetě je stále velkou neznámou. Ani nejlepší experti v oboru se nedokáží shodnout na tom, jestli jsme narazili na vrchol, nebo nás čekají podobná překvapení.

Zlato vznikalo v obrovských pecích hvězd dávno předtím, než se naše maličká planeta vůbec zformovala do první mrtvé zeminy. I tak jsou ovšem zlaté žíly konečným zdrojem, kterému trvalo celé eony, než dosáhl těžitelné formy.

Poslední nálezy ale ukazují, že jsme daleko od vyplýtvání rezerv, jejichž těžba se ekonomicky vyplatí. Odběry vzorků v Hunanu už ukázaly, že ložisko může sahat mnohem dál a hlouběji, než jsou první odhady.

Rok zlata

Obecně byl tento rok pro zlaté nálezy příznivý. V březnu našli lovci pokladů v Anglii zatím největší zlatou nugetu v této zemi. A před dvěma měsíci se australským vědeckým týmům podařilo objevit nový mechanismus stojící za formováním žlutého kovu. Za formováním velkých nuget tak stojí seismická aktivita a hlavně zemětřesení.

I když je s námi zlato jako výsostný symbol bohatství prakticky po celou lidskou historii, ještě se o něm máme hodně co učit.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA