Herec Rob Stewart, známý jako Nick Slaughter z devadesátkového hitu Vražedné pobřeží, ve středu oslavil čtyřiašedesáté narozeniny a přitom žije život, jaký by mu závidělo i jeho seriálové alter ego. Kdysi spal na lavičkách, pak ho milovaly tisíce televizních diváků. Rob Stewart zažil víc zvratů než leckterá telenovela.
Detektiv s culíkem, co přišel na konkurz v hadrech
Byla to jedna velká náhoda. Rob Stewart, tehdy třicetiletý neherec s hereckými ambicemi, přišel na konkurz v potrhaném oblečení a s kufrem problémů. Dřív hrával v barech na kytaru, vystřídal snad všechny dělnické profese, a když se dostal do vážných dluhů, skončil na ulici. Režiséři ho ale na castingu do Vražedného pobřeží viděli přesně tak, jak si představovali Nicka Slaughtera – lehce omšelého, ale s charismatem, které přežije i zápal plic.
Z outsidera se během pár měsíců stal idol. Krimi-komediální seriál vysílaný u nás pod názvem Vražedné pobřeží (v originále Tropical Heat) se stal kultem i díky tomu, že Stewart ztvárnil Slaughtera jako frajírka s dobrým srdcem. Jeho rozhalená havajská košile a lehce ironický úsměv bavily publikum na všech kontinentech – a nečekaně i ve východní Evropě.
Kde je teď? Nick Slaughter na pláži v Mexiku
Stewart se po natáčení usadil u moře – konkrétně v mexické Puerto Vallartě, kde se natáčela první série. Nezůstal však hereckým důchodcem. Hraje dál – objevil se třeba v oceňovaném filmu Sugar Daddy (2020) nebo v rodinném seriálu The Way Home, kde si zahrál po boku Andie MacDowellové.
Culík sice vystřídaly šediny a z plážového playboye je prošedivělý elegán, ale ten typický úsměv nezmizel. Se svou ženou Celianou, kameramankou, kterou poznal během natáčení, vychoval syna a kromě herectví se věnuje i hudbě a psaní. Zůstal tak věrný původnímu „pohodovému režimu“, jen s tím rozdílem, že už nemusí spát na lavičkách.
Srbská revoluce a prezident Slaughter
Tady by scenáristi váhali, jestli už to není přitažené za vlasy. A přece se to stalo. V době, kdy Stewartova kariéra znovu stagnovala a žil u rodičů v Bramptonu, narazil v roce 2008 na fanouškovskou stránku na Facebooku – plnou Srbů. A zjistil, že jeho Nick Slaughter se v bývalé Jugoslávii stal symbolem svobody. V zemi zmítané režimem Slobodana Miloševiće a válkou se Vražedné pobřeží vysílalo jako únik z reality.
„Byl jsem ohromen a taky trochu v šoku,“ přiznal Stewart v rozhovoru pro Music Film Web. V roce 2009 se do Srbska opravdu vydal – a nestačil se divit. Obří přivítání na letišti, objetí na ulici, titulky v novinách. S punkovou kapelou Atheist Rap dokonce vystoupil na festivalu s písní „Slaughteru Nietzsche“. To vše zaznamenal ve vlastním dokumentu Slaughter Nick for President, který měl premiéru v Torontu v roce 2013.

“Byl první muž u nás na mateřské dovolené,” vzpomíná Dagmar Havlová. Dcera Nina je úspěšnou soudkyní a matkou dvou dcer
„Byli tam obrovští chlapi, třicátníci, a když mě viděli, rozbrečeli se,“ popsal emotivní chvíle. V dokumentu přiznal i vlastní pocit viny za kanadské nálety během bombardování Bělehradu: „Jsem Kanaďan. A Kanaďané shodili deset procent těch bomb. Na civilisty. Těžko se s tím srovnává.“ Ačkoliv ho Hollywood nikdy nepřijal s otevřenou náručí, v Srbsku by si ho klidně zvolili za prezidenta.

Oldřich Navrátil přišel krátce po sobě o rodiče i manželku. Dnes žije s novou láskou, půvabnou Monikou
Zdroje: autor, MusicFilmWeb, ZFF, ČSFD