Nevysvětlitelné jevy na českých hradech: Přízraky a legendy na Kašperku, Housce, Ralsku a Lipý

Marka Ebena se kdysi ptali, co ho nejvíce překvapilo na natáčení soutěžního historického pořadu O poklad Anežky České. Konstatoval: „Kolik toho tady máme.“ A není se čemu divit. Na území ČR je 914 objektů spadajících do kategorie hrad nebo zámek, dalších asi 60 lze řadit mezi tvrze. To taky znamená nejednu záhadu a strašidlo.

REKLAMA

Hrad Lipý

Původní vodní hrad pocházející z 13. století nabízí milovníkům tajemna hned několik přízraků. První je neustále naříkající duch písaře, kterého hradní pán Abrahám ze Salhausenu ubil palcátem. Po hradě lze také údajně zahlédnout zvláštního ducha bledé šlechtičny.

Dle pověsti má jít o ducha Anežky ze Šternberka. Zikmund Děčínský z Vartenberka ji násilím přiměl ke sňatku, ona však zvolila smrt a před svatební nocí skočila z věže. Krutý osud stihl i jejího chotě. Ten měl dle pramenů přijít o rozum, takže během velké povodně vyhnal všechny z hradu a se svým pokladem se ukryl ve věži. Voda tam ale nahnala tisíce krys, které ho snědly zaživa.

Kašperk

Kašperk je právem pokládán za nejstrašidelnější hrad na našem území. Už jen jeho poloha – je ponořen do tísnivé atmosféry šumavských lesů a je v něm tedy šero i za slunečných dnů. Co do počtu přízraků je to navíc rekordman. Takzvaný šplhavec tu leze po stěnách budov. Někdo ho vidí jako velkého bílého pavouka, jiný postavu s lebkou a prázdnými důlky.

Kdo tu přenocoval a setkal se s ním, přišel v tom lepším případě jen o rozum. V horším to byla jeho noc poslední. Potuluje se tu také keltská stařena Swiza oblečená ve vlčích kůžích a s parožím na hlavě. Dle legend měla měnit lidi na kámen, hlavně mladé poutníky a krásné poutnice.

Pod Kašperkem mají být skřítci střežící zlato, v okolí se mají potulovat duše padlých vojáků z třicetileté války. Někdy tu projede bezhlavý rytíř, další prameny přidávají i zjevení ďábla. Kasteláni tyto historky přidávají hlavně k nočním prohlídkám, ale hlavně všichni svorně tvrdí, že se tu podivné věci opravdu dějí. Třeba kroky na prázdném schodišti, dveře, které se samy otvírají a mrazivý vánek odnikud.

Hrad Houska

Nelze vynechat Housku, která má být pověstnou bránou do pekel. Nasvědčuje tomu také to, že architektura hradu ukazuje na anomálii. Není totiž stavěn tak, aby udržel něco venku, ale aby něco zevnitř neproniklo ven. Pro historiky je také záhadou, že stojí na tak odlehlém místě, mimo jakékoli stezky nebo místa, kterým hrady poskytovaly ochranu.

Dle lidové tvořivosti a dalších pověstí je hrad vystavěn na skále, kde se nachází jasná průrva přímo do pekel. Konkrétně na místě dnešní hradní kaple. Kdo se ze zvědavosti rozhodl na Housce přespat, či dokonce po bráně pekel pátrat, určitě narazil na tajemného mnicha. Jde o postavu bez tváře, celou oděnou v černé kutně.

Ralsko

Hrad Ralsko stojí u Mimoně na Českolipsku a už ponurý vzhled této ruiny budí z dálky nepříjemné pocity. Ty může snadno znásobit pomyšlení na zjevující se černý kočár s ohnivým spřežením. Na kozlíku sedí bezhlavý rytíř a hlavu třímá v podpaží.

Podle pověsti má jít o hradního pána, který za svou krutost skončil rukama husitů. Mezi zdmi hradu řádí ještě černý vlkodlak coby stráž pokladu skrytého v podzemí. Jde o lup rytířů, kteří tu kdysi sídlili a okolí rozhodně nenechávali na pokoji.

Po zlatě samozřejmě neustále někdo pátrá. Kdysi došla trpělivost i vesničanům a vydali se ho získat. Ozbrojeni vším, co našli, se vydali k bráně a dovnitř se dostali skryti mezi dobytkem vracejícím se z pastvy. Zaskočenou posádku rychle pobili, hrad vypálili, ale poklad nenašli.

Zdroje. EpochaNaCestach, TuristickaMapa, Refresher

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA