Nevyřešené případy, které dodnes budí emoce: Nejstarší je z roku 1933

Policejní vyšetřovatelé i další související specialisté kolikrát skutečně dělají, co mohou. Jsou ale případy, kdy to prostě nestačí. Proto i v novodobé historii české kriminalistiky existují minimálně nejasné či nevyřešené případy, včetně těch nejhorších. Tedy vražd. Nejznámější případ Otýlie Vranské vyřešilo policejní muzeum. Ale co další mrtvé či mrtví?

REKLAMA

Dva kufry na dvou nádražích

Základní struktura vraždy prostitutky Otýlie Vranské patří dnes už k všeobecnému povědomí. Tělo našel zaměstnanec drah v hnědém kufru v osobním vlaku. Obsahovalo ostatky mladé ženy, konkrétně hlavu a končetiny. Podobný kufr se zbytkem těla se pak našel na nádraží v Košicích.

Případ byl s různou frekvencí připomínán, až ho v roce 2017 uzavřel ředitel Muzea policie České republiky Radek Galáš. Ten zaprvé prostudoval staré spisy a složil i nepřímé důkazy, stejně jako analyzoval pomocí potomků pachatelů pramen vlasů, který měla Vranská v ruce. Pachatelem byl tak na 80 % rotmistr Josef Pěkný.

Ten měl dostatečný důvod se prostitutky zbavit, protože hrozila zničením jeho armádní kariéry. Právě toto postavení a současně pozice válečného veterána ho současně chránily před větší policejní pozorností, takže mu vyšetřovatelé ani neprohledali byt a čin mu tehdy prošel. Vranské krom jiného měl slibovat sňatek, což následně odvolal – to bylo ale v té době trestným činem. Nicméně samotné pletky s prostitutkou byly problém, Vranská tedy musela zmizet.

Další roky, další ženy

Vranská není jediný případ částí ženských těl. V letech 2012-2013 našla policie po Praze části celkem dvou ženských těl. Ostatky byly v lese, v zahrádkářské kolonii, ve vodě i jinde. Dodnes se tak neví, kdo za těmito činy stál.

Ještě dříve, tedy v roce 1992, bylo v průhonickém parku nalezeno tělo Dity Hrabánkové. Oběť měla otevřený hrudník, některé orgány byly vyňaty. Toho večera měla mít rande s mladíkem, kterého se nikdy nepodařilo najít. Policie nevylučovala obchod s orgány, stejně pravděpodobná je možnost jejího setkání s nebezpečným psychopatem.

Mezi oběma případy je do třetice vražda Soni Illeové z Jindřichova Hradce. Ta se v roce 2008 nevrátila z podnikové oslavy, její tělo bylo pak nalezeno v řece Nežárce. Přestože byl případ silně medializován, nepomohlo to nijak k objasnění průběhu, motivu nebo pachatele.

Kauza Kramný

Dne 30. července 2013 byla v egyptské Hurghadě nalezena mrtvola Kramného manželky Moniky Kramné (36) a dcery (8). Petr Kramný stál opodál v šoku. Obě našel údajně během noci, když bylo všem předchozí den velmi špatně. Když si lehal zpátky do postele, zjistil, že tělo jeho dcery je ledové. Ona ani žena nejevily známky života.

Případ se od počátku nesl ve znamení mnoha nejasností, a především pochybení na straně egyptských orgánů. Spolupráce mezi nimi a českou stranou se totiž neuvěřitelně táhla.

K tomu přispěl i nedbalý pohyb příslušníků po pokoji, kdy pravděpodobně docházelo v likvidaci možných důkazů, aniž by však byl prostor řádné prohledán. Českým vyšetřovatelům navíc bránili v přístupu na místo činu i k tělům. Přestože byl Kramný nakonec odsouzen za vraždu manželky i dcery a odpykává si trest, není dodnes možné jistě říct, co se tehdy v Egyptě vlastně stalo.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA