Nekraďte nám cedule, prosí obyvatelé Pičína i Řiťky. „Občas se i zeptají mailem, jak se v Pičíně máme,“ říká starostka

„Pičín, Kozomín, Řitka, skvěle složená kytka,“ zpívala kapela Yo Yo Band v legendárním songu Rybitví o kvalitě tuzemských žen. Mapa České republiky nabízí při bližším zkoumání obrovské množství méně či více vulgárních názvů vesnic či měst. Pro ty, kteří v nich nebydlí, jde o žertovné zpestření. Problém je, když název vede i ke kradení cedulí. A pokud máte rádi pochody, můžete se na jeden vydat z Pičína do Řiťky.

REKLAMA

Od Pičína dál

Jde o pravděpodobně nejvulgárnější jméno obce, takové Mrchojedy jsou vedle něj zcela nevinné. Nejdřív ho v 90. letech proslavila právě píseň skupiny Yo Yo Band Richard Tesaříka. „Už několik roků jsme s kapelou křižovali republiku a cestou naráželi na nejroztodivnější zeměpisné názvy,“ vzpomínal muzikant pro Lidové noviny.

Kozomín leží kousek od Kralup nad Vltavou, Kozolupy na jihovýchod od Berouna. Region Praha-západ obsahuje proslulou Řiťku, kde bydlí i zpěvačka Helena Vondráčková. Pičín je pak na Příbramsku. Etymologicky fandy ženských partií ale zklame. Pochází totiž z latinského piscina, v překladu rybník, nebo staroslověnského pěčina, tedy „pěkného místa“.

Když přišlo Království

Pro několik lokalit v tuzemsku se stala snad až přílišnou reklamou počítačová hra Kingdom Come: Deliverance. Stala se celosvětovým hitem a například po druhém díle zaznamenal hrad Trosky obrovský nárůst návštěvnosti. Protože se hra věnuje autentickému středověku v českých zemích, nastal boom pro mnoho míst a místeček republiky – třeba právě Mrchojedy a nedaleký Talmberk.

Jak se žije v Pičíně?

Místní to nevnímají ani hanlivě. „Nám se tu žije pěkně a jméno obce nikoho nepohoršuje. Ležíme v krásné krajině na úpatí Brd, turisty příchozí kvůli názvu ale registrujeme. Hlavně se fotí u cedule na kraji obce.“ Jenže u focení to kolikrát nezůstane, někteří si ji berou na památku. Jako reakce nevole obce se na Instagramu objevily i komentáře typu: „Tak založte e-shop.“ Jiný komentující odvětil, že originál je jen jeden a je to spojeno s tím zážitkem.

To je nepříjemné jak obecně, tak i prakticky. „Určuje totiž, odkud platí omezená rychlost. Uvažujeme proto, že vytvoříme nějaké hezké fotogenické místo. Někteří lidé si chodí do kanceláře pro razítko na památku. Občas se i zeptají mailem, jak se v Pičíně máme,“ shrnuje situace s úsměvem pro iDNES starostka Lenka Lupková.

Pochod mezi obcemi

Jméno Pičín přišlo dle její zkušenosti vtipné hlavně lidem ze Slovenska nebo Moravy. A protože si ho místní dovedou užít, koná se každý červen pochod mezi Řitkou a Pičínem. „I přes horší počasí se při sedmém ročníku vydalo na cestu od Pičína do Řitky víc jak 360 lidí,“ dodává Kupková.

Dá se vybrat ze tří tras, nejkratší začíná v Kytíně (11 kilometrů), střední v Dobříši (21 kilometrů), nejdelší pak přímo v Pičíně (32 kilometrů). Cílem všech je obecní úřad v Řitce, kde dostanou turisté odměnou odznak, propisky, tašku a pamětní list účasti.

Napříč přírodou a generacemi

Tradičně se akce účastní všechny věkové kategorie a získává si popularitu. „Překvapila nás vysoká účast mladých,“ uvedla pro Příbramský deník místostarostka Řitky Marie Léblová. Obecně pojme pochod všechny od malých dětí po seniory. Cesta krásnou brdskou přírodou láká jak nadšence z okolí, tak turisty z celého Česka.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA